Galeria Szkoła

 ROK SZKOLNY 2022/2023


EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO 2022 – MIĘDZYNARODOWE WYDARZENIE W POLSKICH SZKOŁACH
30 września , wspólnie z kilkunastoma tysiącami szkół z całego świata świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD). Nasza szkoła przystąpiła do programu po raz pierwszy. To wspaniała inicjatywa, która zachęca do wspólnej zabawy i promocji aktywności fizycznej.
W inicjatywie zorganizowanej w naszej szkole brali udział uczniowie klas drugich pod czujnym okiem p. Małgorzaty Brzezińskiej i p. Katarzyny Barciak. W tym dniu odbywały się zajęcia śródlekcyjne, oglądanie filmów z edukacją w ruchu, ćwiczenia gimnastyczne oraz gry i zabawy ruchowe na sali gimnastycznej i w terenie. Było dużo emocji, pozytywnej energii i świetnej zabawy.
Sami zobaczcie, jak dobrze się bawiliśmy!

PRÓBNA EWAKUACJA W NASZEJ SZKOLE

29 października b.r. w Szkole Podstawowej i w Przedszkolu odbyła się próbna ewakuacja  z udziałem przedstawicieli Gminy Kampinos i Ochotniczych Straży Pożarnych. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów oraz pracowników naszej szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Ćwiczenia rozpoczął sygnał alarmowy, po którym uczniowie wraz z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły niezwłocznie udali się do najbliższych możliwych wyjść ewakuacyjnych, zgodnie z planem ewakuacji. Wszyscy poradzili sobie doskonale. Udało się uniknąć tłoku i chaosu. Po wyjściu ze szkoły uczniowie i pracownicy skierowali się do wyznaczonego miejsca zbiórki, gdzie dyrektor szkoły pani Edyta Włodarska sprawdziła, czy wszyscy opuścili zagrożony obiekt. Po raz kolejny zdaliśmy egzamin, jednocześnie z trwogą myśląc – „oby nam się to nigdy nie musiało przydać”!

Anna Rybka – pedagog szkolny


Z wizytą w gospodarstwie rolnym – wycieczka klasy IIIa

W czwartek 22 września klasa IIIa z wychowawcą Małgorzatą Marciniak i nauczycielem współorganizującym Kamilą Krakowian udała się do gospodarstwa rolnego w Wiejcy. Uczestniczyliśmy w wykopkach, oglądaliśmy jesienne płody rolne – dynie, rzepak, pietruszkę, koper, buraki, maszyny rolnicze – pług, bronę, bronę talerzową, kultywator, siewnik, rozsiewacz do nawozów, walec.

Pobyt zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem i degustacją pieczonych w popiele ziemniaków.


Trzydniowa wycieczka klas VIII i klasy VII – Kraków-Oświęcim-Energylandia

Klasy VIIIA i B oraz  klasa VII uczestniczyły w trzydniowej wyciecze o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym do Krakowa i okolic. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy
w Oświęcimiu od zwiedzania największego byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w którym życie straciło ponad 1,1 mln ofiar. W sprzyjającej aurze zwiedzaliśmy baraki, ekspozycje, wystawy zdjęć i oryginalne, bądź częściowo zrekonstruowane fragmenty obiektów przerażającego krajobrazu architektury obozowej. Wszędzie czarno, szaro i ponuro…i nieustannie  towarzyszyło nam podczas spaceru uczucie głębokiego smutku. Nasza przewodniczka opowiadała nam o rzeczywistości życia obozowego, o eksperymentach medycznych, o cichych bohaterach obozu…rotmistrzu Witoldzie Pileckim i Św. Maksymilianie Kolbe. Upamiętniając ofiary zagłady zapaliliśmy znicze przy Ścianie Straceń i ruszyliśmy do II części obozu- Birkenau. To makabryczne miejsce na zawsze już pozostanie w naszej pamięci. A my młode pokolenie zobowiązaliśmy się naszą wizytą do zachowania pamięci historycznej o tych strasznym miejscu. Drugi dzień wycieczki wyrwał nas z ponurego nastroju. Adrenalina, radość
i ekscytacja towarzyszyły nam podczas każdego kroku w Energylandii, szczególnie w jej ekstremalnej strefie. Biegaliśmy między Hyperionem, Moya Formułą, Mayanem i Vikingiem
a niektórzy – Ci bardziej odważni nie odpuszczali Hyperiona i z „halnym” we włosach wielokrotnie pokonywali tę trudną trasę. Panie wychowawczynie zaczęły wizytę
w największym parku rozrywki od ekstremalnego Space Boostera, więc po tym doświadczeniu pozostała im tylko łagodna wspinaczka po Wonder Wheel i podziwianie ekstremalnych wyczynów swoich wychowanków. Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem Katedry Wawelskiej i  Bazyliki  Mariackiej, w której wyczekiwaliśmy na odsłonięcie ołtarza Wita Stwosza i  podziwialiśmy piękne witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. A na Placu Mariackim wysłuchaliśmy hejnału i taki zrobiliśmy hałas naszymi okrzykami i brawami, że sam hejnalista pomachał nam na pożegnanie. Kraków
z pewnością jeszcze odwiedzimy, bo trzy godziny to zbyt krótko, by nasycić się wspaniałą atmosferą tego miasta.

Tekst:

Marta Kroc, Małgorzata Perkowska,

Danuta Skrzywanek, Aleksandra Karwasińska

Dzień I – Oświęcim
Dzień II – Energylandia
Dzień III – Kraków

NASI MISTRZOWIE W KARATE
uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kampinosie: Kalina Węgrzyn, Maja Leśniewicz, Piotr Pajdak i Jan Gutkowski, reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata w Karate WKA. W Mistrzostwach wzięło udział ok. 600 zawodników z 26 krajów.
W/w Uczniowie, na co dzień zawodnicy klubu Karateka Team, spisali się bardzo dzielnie. Nasza kampinoska drużyna, w 11 osobowym składzie zdobyła aż 24 medale : 3 złote, 13 srebrnych i 8 brązowych. Uczniowie zdobyli następujące miejsca:
Kalina Węgrzyn:
Mistrzostwo Świata w kata indywidualnym
Mistrzostwo Świata w kata w parach
Brązowy medal w kumite indywidualnym
Maja Leśniewicz:
Mistrzostwo Świata w kata w parach
Wicemistrzostwo Świata w kata indywidualnym
Piotr Pajdak:
Wicemistrzostwo Świata w kata team
Brązowy medal w kata indywidualne
Jan Gutkowski:
Wicemistrzostwo Świata w kata indywidualnym
Poniżej kilka fotek ze startu Naszych Mistrzów!
Zbigniew Pabiszczak 5 Dan
Prezes MSS

Uroczystość w Granicy z okazji 83 rocznicy Bitwy nad Bzurą
W dniu 18 września 2022 r. odbyły się na cmentarzu wojennym w Granicy uroczystości z okazji 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy nad Bzurą. W uroczystości wzięli udział: dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego p. Edyta Włodarska, poczet sztandarowy pod opieka p. Magdaleny Młynarczyk i p. Marii Barbary Nawrockiej, nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły.
Uroczystości rozpoczęły się złożeniem wieńców i powitaniem Pocztów Chorągwianych i Sztandarowych.
O godzinie 12:00 Mszę Świętą w intencji poległych odprawił Proboszcz Parafii Kampinos ks. Bogusław Zalewski.
Następnie nadszedł czas na przemówienia okolicznościowe Wójta Gminy Kampinos oraz Przewodniczącego Rady Gminy Kampinos. Głos zabrali także Pan Robert Duda, Radny Powiatu Warszawskiego Zachodniego, który odczytał list od Pani Anity Czerwińskiej Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Posłanki na Sejm RP oraz Pan Marek Książek Zastępca Burmistrza Błonia, który przekazał słowa skierowane przez Burmistrza Błonia Pana Zenona Reszkę.
Po uroczystościach organizatorzy zaprosili wszystkich zgromadzonych gości na grochówkę

WYNIKI KONKURSU I PODSUMOWANIE AKCJI „Nie chomikuj elektroodpadów w domu, przekaż je w dobre, nieprzypadkowe, zdezynfekowane ręce”.
Pod koniec roku szkolnego 2021/2022 r. działające w naszej szkole kółka ekologiczne (klas IV – pod opieką p. M. Osińskiej oraz klas V-VI pod opieką p. E. Waśkiewicz) zaangażowały się w projekt dotyczący postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Włączyliśmy się do akcji zorganizowanej przez Eco Studio ELECTRO – SYSTEM (Organizację Odzysku SEiE S.A.), która przygotowała materiały edukacyjne promowane przez znanych młodej publiczności artystów YouTube i TikTok. Po zapoznaniu się z filmami edukacyjnymi i piosenkami tematycznymi uczniowie mieli za zadanie nakręcić film konkursowy (videoklip) do 1 min fragmentu piosenki Magdaleny Beredy „Odzyskaj”. Film miał za zadanie ukazywać jak należy i jak nie należy obchodzić się z ZSEE.
Rozstrzygnięcie konkursu i podsumowanie całej akcji pod hasłem „Nie chomikuj elektroodpadów w domu, przekaż je w dobre, nieprzypadkowe, zdezynfekowane ręce”, miało miejsce 15 września br. w Warszawie w Forcie Sokolnickiego. Twórcy filmiku z naszej szkoły (22 osobowa grupa młodych ekologów wraz z opiekunkami) uzyskali wyróżnienie za konkursowy filmik. Nagrodą było zaproszenie do udziału w tej finałowej gali i możliwość uczestniczenia w koncercie Magdy Beredy i jej przyjaciół: Filipa Lato z zespołu Sound’n’Grace, Kingi Sawczuk, Leny Moonlight i Natalii Sisik. Po występach dzieci miały okazję fotografować się ze swoimi ulubieńcami oraz uzyskać autografy. Była też możliwość wygrywania gadżetów w quizach tematycznych. Wszyscy twórcy i aktorzy filmiku zostali nagrodzeni szóstkami z biologii i dodatnimi punktami z zachowania.

Załączamy konkursowy filmik oraz zdjęcia z finału.

Obejrzyj film poniżej:

FILM KONKURSOWY KOŁA EKOLOGICZNEGO

 Zdjęcia z finału:

„WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE!”
Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie świata – Polska 2022″. Hasło tegorocznej edycji, ogłoszone przez Fundację Nasza Ziemia, brzmiało „Wszystkie śmieci są nasze!””. Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, nauka selektywnej zbiórki odpadów, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.
W tym roku, dnia 16 września, przeprowadziliśmy akcję terenową, posprzątano porzucone w naturze śmieci w wybranych miejscach na terenie Gminy Kampinos. Efekt? Zebraliśmy kilkanaście worków ze śmieciami. Większość odpadów to porzucone butelki, papier, puszki aluminiowe, czyli wszystko to co każdy może zabrać ze sobą i posprzątać. W akcji brali udział uczniowie z klas I-VIII wraz z opiekunami. Uczniom, nauczycielom oraz wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie, składamy serdeczne podziękowania! Warto wspólnymi siłami dbać o piękno naszej małej Ojczyzny.
Anna Rybka – pedagog szkolny

SPOTKANIE W PARAFII ROZPOCZYNAJĄCE ROK SZKOLNY 2022/2023
W sobotę 10.09.2022 r. w Kampinosie na terenie plebanii odbyło się spotkanie rozpoczynające nowy rok szkolny 2022/2023 z udziałem dzieci z grup parafialnych – scholi Kędziorki wraz z Panią Renatą Piętką, ministrantów z Parafii Kampinos, ks. Proboszcza,
nauczycieli Magdaleny Młynarczyk, Barbary Nawrockiej, Agnieszki Jośko, rodziców i parafian. Dzieci miło spędziły czas przy grach i zabawach zespołowych. Po tych atrakcjach na dzieci czekał słodki poczęstunek i kiełbaski z ogniska.
Warto wspomnieć również, że duża grupa dzieci z naszych grup parafialnych w minione wakacje spędziła czas na letnim obozie w Bieszczadach organizowanym przez Parafię Wniebowzięcia NMP w Kampinosie.
Tekst: Agnieszko Jośko

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

We czwartek, 1 września 2022r rozpoczął się nowy rok szkolny 2022/2023. Uczniowie naszej szkoły oraz grupy „O” z przedszkola zainaugurowali to ważne wydarzenie na boisku ORLIK, punktualnie o godzinie 9.00. Wszyscy uczniowie  z radością witali się po wakacjach, a na ich twarzach widać było radość i uśmiech. Najmłodszym z dumą towarzyszyli rodzice.

Nowy rok szkolny oficjalnie rozpoczęła dyrektor Zespołu p. Edyta Włodarska, która po wygranym konkursie objęła tę funkcję od dnia 1 września 2022r. Pani Dyrektor powitała po wakacyjnej przerwie wszystkich uczniów, nauczycieli, gości oraz rodziców. Szczególnie serdeczne słowa skierowała do pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają wspaniałą przygodę z edukacją. Wszystkim życzyła samych sukcesów w nauce.

Życzenia dla uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły złożyli zaproszeni goście, wśród których znaleźli się:

 • Zastępca Wójta Gminy Kampinos – pan Sebastian Wardziak
 • Przewodniczący Rady Gminy – pan Krzysztof Sucharski
 • Przewodnicząca Komisji Oświaty, Spraw Społecznych, Kultury i Sportu – pani Wioletta Pajdak
 • Kierownik Referatu ds. Organizacji Kadr i Obsługi Oświaty–

pani Agnieszka Więckowska

 • Przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Komorowska

Pan Sebastian Wardziak – zastępca Wójta Gminy Kampinos odczytał list od Wójta Gminy Kampinos p. Moniki Ciurzyńskiej skierowany do uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Podziękował p. Marcie Dobosz za zaangażowanie i wkład pracy jaką wykonywała pełniąc funkcję dyrektora Zespołu. Następnie, po złożeniu przysięgi przez p. Agnieszkę Jośko, p. Martę Wrocławską, p. Małgorzatę Rudnicką, p. Agnieszkę Tomecką i p. Kamilę Krakowian, wręczył paniom akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Życzył całej społeczności szkolnej sukcesów w nowym roku szkolnym.

Po części oficjalnej odbyło się krótkie spotkanie wychowawców z uczniami.

W nowym roku szkolnym życzymy uczniom, by mieli nieukrywaną radość z odkrywania i wgłębiania się w kolejne pokłady wiedzy, a nauczycielom – satysfakcji z pracy z dziećmi i wielu sukcesów zawodowych.

Tekst i zdjęcia Anna Rybka – pedagog szkolnyROK SZKOLNY 2021/2022


KONIEC LEKCJI, KLASÓWEK I PRAC DOMOWYCH – ROK SZKOLNY 2021/2022 ZAKOŃCZONY!

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 dla klas I – III

24 czerwca zabrzmiał w naszej szkole ostatni dzwonek. Z uwagi na pandemię i zdalne nauczanie był to rok pełen wyzwań zarówno dla uczniów i rodziców jak i dla nauczycieli. Tym bardziej doceniamy trud i wysiłek tych, którzy przez dziesięć miesięcy dokładali wszelkich starań by nauka w tak trudnych warunkach była jak najbardziej owocna.
Uczniowie klas I-III spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie w obecności Pani Wójt Moniki Ciurzyńskiej, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Krzysztofa Sucharskiego, kierownika referatu do spraw organizacji, kadr i obsługi oświaty Pani Agnieszki Więckowskiej Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Anny Komorowskiej, rodziców i nauczycieli odebrali z rąk pani dyrektor Marty Dobosz świadectwa z wyróżnieniem i nagrody za swoje szczególne osiągnięcia.
Uczniem roku na poziomie klas I-III została uczennica sympatyczna, inteligentna, zaangażowana w pracę na rzecz klasy i szkoły, biorąca udział we wszystkich konkursach i osiągająca bardzo wysokie wyniki w nauce Marta Zaranowicz z klasy IIIa. Dziewczynka otrzymała z rąk Pani Dyrektor i Przewodniczącej Rady Rodziców pamiątkowa statuetkę. Pani Wójt Gminy Kampinos wręczyła Marcie nagrodę rzeczową za osiągnięcie tytułu „Uczeń roku”, a uczennicy klasy 1b Ani Grzelak nagrodę za konkurs plastyczny o Zygmuncie Padlewskim.
Jesteśmy dumni z wyników naszych uczniów, doceniamy ich ogromny wkład pracy i wysiłek, który często przy udziale rodziców musieli włożyć w to by osiągnąć w swój sukces.
Podczas uroczystości pożegnaliśmy również Panią Barbarę Zapert-Wachnik, która po 40 latach pracy zdecydowała się przejść na emeryturę. Za wieloletnią pracę w szkole oraz za kultywowanie i pielęgnowanie tradycji regionalnych i patriotycznych w środowisku lokalnym wdzięczność wyrazili i podziękowanie złożyli koleżanki i koledzy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kampinosie.
Na zakończenie odbyła się część artystyczna przygotowana przez klasy trzecie wraz z wychowawczyniami p. Renatą Zakowaną, p. Barbarą Zapert-Wachnik i p. Małgorzatą Osińską.
Pani dyrektor Marta Dobosz podziękowała wszystkim za wsparcie i współpracę w mijającym roku szkolnym. Uczniom życzyła udanych i bezpiecznych wakacji, a rodzicom i nauczycielom wytchnienia i energii do dalszych działań.
Tekst Anna Rybka
Zdjęcia Anna Rybka i Agnieszka Kurlanc
——
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO – KLASY IV-VI
Zakończył się rok szkolny 2021/2022. Rok ten nie należał do najłatwiejszych. Dzieci oraz pracownicy oświaty musieli mierzyć się z niepewnością, dotyczącą formy nauki, przez jakiś czas obowiązywało kształcenie na odległość, a więc nauczanie zdalne. Kolejnym wyzwaniem, z którym w tym roku zetknął się system szkolnictwa, było zapewnienie uczniom z Ukrainy odpowiedniej edukacji.
Pomimo, iż ten rok szkolny był mieszkanką lekcji online ze względu na ograniczenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa, a później stacjonarnych w szkołach, to nasi uczniowie świetnie sobie poradzili, gdyż wśród rozdawanych świadectw było mnóstwo tych z czerwonym paskiem.
Podczas uroczystego apelu Pani Dyrektor Marta Dobosz każdemu uczniowi wręczyła świadectwo i nagrodę książkową, gratulując osiągnięć i życząc powodzenia w kolejnym roku nauki.
Uroczystemu rozdaniu świadectw towarzyszyli zaproszeni goście oraz rodzice.
Pani Wójt Gminy Kampinos wręczyła nagrodę Pawłowi Korolewskiemu, uczniowi klasy VI za zajęcie I miejsca w konkursie wiedzy o Zygmuncie Padlewskim. Ponadto wręczyła nagrody za zajęcie poszczególnych miejsc w konkursie matematycznym „Mały Pitagoras”.
Na zakończenie apelu Pani Dyrektor Marta Dobosz życzyła wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji.
Tekst Anna Rybka
Zdjęcia Agnieszka Kurlanc
——-
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 dla klas ósmych i siódmych
Koniec roku szkolnego to szczególnie ważny moment dla uczniów klas ósmych, którzy żegnają się ze szkołą, kolegami i koleżankami z klasy, nauczycielami. W tym roku absolwenci odebrali świadectwa ukończenia szkoły w obecności zaproszonych gości, rodziców oraz kolegów i koleżanek z klas siódmych. Wręczenie świadectw odbyło się na tle symbolicznej dekoracji z mottem dla żegnających szkołę ósmoklasistów: „Niesieni falami życia, przez morze wiedzy”. Tego dnia tradycyjnie nastąpił moment wręczenia statuetek dla złotego, srebrnego i brązowego absolwenta.
Złotym absolwentem została uczennica klasy 8a – Gabriela Stasiak, ze średnią ocen 5,94 i wzorowym zachowaniem.
Tytuł srebrnego absolwenta przypadł dwóm uczennicom klasy 8b – Julii i Kindze Ciurzyńskim – dziewczynki na zakończenie roku osiągnęły średnią ocen 5,89 i wzorowe zachowanie.
Brązowym absolwentem została Julia Giejbatow z klasy 8b, która uzyskała średnią ocen 5,67 i wzorowe zachowanie.
W ramach promocji młodych talentów Wójt Gminy Pani Monika Ciurzyńska wręczyła nagrody dla najlepszych absolwentów oraz nagrody za konkurs wiedzowy i plastyczny o Zygmuncie Padlewskim patronie naszej szkoły, a także za konkurs matematyczny „Mały Pitagoras”.
Docenieni zostali także uczniowie: Michał Lewandowski, Nikodem Jośko i Szymon Czapnik, prężnie działający w Młodzieżowej Radzie Gminy prowadzonej przez Panią Martę Kroc, a także jedna wolontariuszka – Natalia Łopacińska, która wykazała się dużym zaangażowaniem w pomoc osobom potrzebującym.
Pani dyrektor Marta Dobosz podziękowała za roczną pracę, wręczyła dyplomy absolwentom oraz wyróżnienia najlepszym uczniom i podziękowania ich rodzicom. Następnie absolwenci złożyli ślubowanie oraz pożegnali szkołę programem artystycznym.

Podziękowanie za trud włożony w edukację naszej młodzieży z rąk Pani Wójt Gminy Kampinos Moniki Ciurzyńskiej i Przewodniczącego Rady Gminy Kampinos Pana Krzysztofa Sucharskiego otrzymała Pani Dyrektor Marta Dobosz oraz wychowawczynie klas ósmych Pani Ewa Waśkiewicz i Pani Anna Szczepańska.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas starszych uświetnił występ uczniów klas ósmych. Kwiaty od uczniów zakończyły uroczystość.
Młodzieży życzymy udanych, bezpiecznych wakacji. Nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanego wypoczynku.
Tekst i zdjęcia Anna Rybka

Integracja polsko-ukraińska w Żelazowej Woli!

W dniu 22 czerwca przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Kampinos oraz wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Dobrodawcy” zorganizowali wycieczkę integracyjną dla swoich koleżanek i kolegów z Ukrainy do Żelazowej Woli. Pod opieką Pani Marty Kroc i Pani Ewy Żarskiej uczestnicy wyjazdu zwiedzali miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, podziwiali piękną florę parku oraz zanurzali się w dźwiękach muzyki naszego wielkiego muzycznego geniusza. Spacer po tym urokliwym miejscu urozmaicił film o ciekawostkach z  życia Fryderyka Chopina oraz degustacja lodów. Przewodnicząca  Młodzieżowej Rady Gminy Ania przygotowała informacje o wielkim kompozytorze a Pani Żarska sprawdzała uważność naszych uczniów z Ukrainy w rozumieniu tekstu. Nauka w plenerze była więc czystą przyjemnością. Dziękujemy Pani Wójt za zapewnienie transportu a Pani Dyrektor za upominki dla naszych kolegów i koleżanek z Ukrainy z okazji Dnia Dziecka.

Tekst i zdjęcia:

Marta Kroc


 KOŁO TEATRALNE ZSZYWACZ
Pomimo zbliżających się wakacji, nasze Koło Teatralne ZSZYWACZ pod batutą p. Joanny Kiełbasy nie przestaje zaskakiwać nas swoimi pomysłami. 22 czerwca wraz z naszymi przedszkolakami wyruszyli do „bajkowej krainy”. Bajkowy Korowód przedszkolaków i ich Pań na czele z uczniami z koła teatralnego odbył się na terenie kompleksu boisk ORLIK. Można tam było zobaczyć postacie ze wszystkich bajek, tych starszych i tych nowych.
Szczegółowa fotorelacja wkrótce.
Pedagog szkolny
Anna Rybka

APEL PORZĄDKOWY NA ZAKOŃCZENIE ROKU UCZNIÓW KLAS I-III
Spotkaliśmy się dziś 22 czerwca, aby podsumować rok szkolny. To był kolejny trudny dla wszystkich rok, który szczęśliwie dobiegł do końca. Mimo różnych trudności wielu uczniów otrzyma świadectwa z wyróżnieniem. Frekwencja jest na wysokim poziomie. Czekamy tylko na wyniki egzaminu ósmoklasisty.
Odnosiliśmy w tym roku sukcesy w zawodach sportowych, konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Wydarzyło się sporo dobrego. Z tego co było trudne, wyciągamy wnioski.
Na początku pedagog szkolny p. Anna Rybka powitała wszystkich zebranych stwierdzając, że „każdy uczestnik konkursu, niezależnie od tego, czy został jego laureatem, czy też nie, jest i tak zwycięzcą”.
Następnie przyszedł czas na wręczenie nagród za poszczególne konkursy i udział w programach i akcjach społecznych organizowanych na terenie naszej szkoły.
Wręczono dyplomy i nagrody za następujące konkursy:
1. Szkolny konkurs historyczno-plastyczny o Zygmuncie Padlewskim – organizator Anna Szczepańska
2. Ogólnopolski Program Lingos dla Szkół – Agata Celejewska, Małgorzata Perkowska, Honorata Płocińska
3. Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na „Najpiękniejszą kartkę walentynkową” – opiekunowie samorządu Honorata Płocińska, Agnieszka Tomecka, Agata Celejewska
4. Konkurs recytatorski „Wiosenne recytowanie” – organizatorzy Małgorzata Brzezińska i Katarzyna Barciak
5. Konkurs plastyczny „Wiosenne malowanie” – organizatorzy Maria Morgaś i Barbara Zapert-Wachnik
6. Konkurs ortograficzny dla uczniów klas I-III – organizatorzy Renata Zakowana i Aleksandra Karwasińska
7. Konkurs matematyczny „Mistrz – Rachmistrz” – organizatorzy Kamila Krakowian i Małgorzata Marciniak
8. Z okazji obchodów Światowego Dnia Osób z zespołem Downa odbył się konkurs plastyczny „Kolorowe skarpetki” – organizator Marta Wrocławska
9. Z okazji obchodów Światowego Dnia Autyzmu odbył się konkurs plastyczny „Zapal się na niebiesko” – organizator Anna Rybka
10. Odbyła się akcja edukacyjno-społeczna „Dzień bez plecaka”, której organizatorem była Anna Rybka, a celem akcji było zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata.
Prowadząca pani Anna Rybka podziękowała wszystkim za tak liczny udział w konkursach, życzyła sukcesów i motywacji do pracy w przyszłym roku szkolnym.
Na zakończenie głos zabrała Pani dyrektor Marta Berska, która pogratulowała wszystkim zwycięzcom i życzyła dalszych sukcesów i nieustannego rozwijania talentów artystycznych!
Imiona i nazwiska wszystkich zwycięzców znajdują się na stronie szkoły zspkampinos.pl, w zakładce dla uczniów -konkursy
Pedagog szkolny
Anna Rybka

SZKOLNE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE KLAS IV-VIII 2022
10 czerwca obchodziliśmy wielkie święto sportu szkolnego- Szkolne Igrzyska Olimpijskie. Głównym celem było zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności ruchowej, integrowanie się klas, kształtowanie zachowań prozdrowotnych, nabywanie wiary we własne siły.
Każda z klas 2 tygodnie przed Igrzyskami wylosowała nazwę państwa, które podczas Olimpiady ma zaprezentować. Dzięki temu podczas Olimpiady w Szkole Podstawowej w Kampinosie gościliśmy państwa: Wielką Brytanię, Włochy, Meksyk, Szwajcarię, Japonię, Francję, Ukrainę, Hiszpanię oraz Polskę.
Szkolne Igrzyska Olimpijskie rozpoczął pochód klas, które zaprezentowały cechy charakterystyczne wylosowanych wcześniej państw. Pani Dyrektor Marta Dobosz uroczyście rozpoczęła Igrzyska, pozostając wierni tradycji zapłonął znicz olimpijski. Następnie odbył się pokaz breakdence, występ cheerleaderek oraz pokaz zapaśniczy.
Zespół nauczycieli wychowania fizycznego w składzie Marta Berska, Michał Stecko oraz Robert Rybicki przygotowali różne konkurencje sportowe, w których uczniowie mieli szansę wykazać się sprawnością fizyczną: deska na czas, rzut kółkiem, pchnięcie kulą, przeciąganie liny oraz biegi sztafetowe. Nie brakowało współzawodnictwa klas w meczach piłki ręcznej.
Uczniowie startujący w konkurencjach indywidualnych zdobywali punkty dla całej klasy, a trzy najlepsze osoby w danej konkurencji zostały nagrodzone medalami i pamiątkowymi dyplomami.
Najbardziej usportowioną klasą na poziomie klas IV-VI została klasa VI, a na poziomie VII-VIII klasa VIII a.
Zachęcamy do codziennej aktywności fizycznej!

II SESJA MŁODZIEŻOWEJ RADY GMINY KAMPINOS

Dnia 6 czerwca  o godzinie 11.00 odbyło się II posiedzenie Młodzieżowej Rady Gminy Kampinos, w którym uczestniczyło 15 młodych radnych z naszej gminy. Jednocześnie był to debiut Anny Zdunek w roli przewodniczącej Młodzieżowej Rady. Ania powitała radnych i przedstawiła przygotowany przez opiekuna Rady porządek obrad. Na tym posiedzeniu radni zapoznawali się ze Statutem i regulacjami prawnymi dotyczącymi działalności Rady, analizowali  cele  Rady i wyznaczali kierunki działań  na przyszły rok.  Radni zastanawiali się jakie aktywności może podjąć Rada z zakresu działań o charakterze społecznym, rekreacyjnym,  charytatywnym, ekologicznym i kulturalnym, by  uatrakcyjnić  życie społeczności szkolnej.

W ciekawej dyskusji powstało wiele interesujących pomysłów, które być  może zostaną zrealizowane w niedalekiej przyszłości (StreetWorkOutPark, e-konkursy, wycieczki o charakterze rekreacyjnym i sportowym). Radni ochotnicy Iga, Szymon i Ania będą wkrótce przygotowywać prezentację multimedialną na temat „Bezpieczny wypoczynek podczas wakacji” oraz zaplanują  wycieczkę integracyjną dla koleżanek i kolegów z Ukrainy do parku w Żelazowej Woli.

Tekst i zdjęcia:

Marta Kroc


Akademia Survivalu w Zaździerzu- Zielona Szkoła

Zamiast siedzieć jak zwykle przy komputerze lub izolować się w swoim pokoju z telefonem klasy siódme i klasa szósta wraz z wychowawczyniami wybrały Akademię Survivalu czyli sztukę przetrwania w trudnych warunkach. I rzeczywiście było to wyzwanie, a dla wielu z nas być może Mount Everest, bo niektórzy rzeczywiście musieli wznieść się na
wyżyny swoich umiejętności. Chociaż pogoda nas nie rozpieszczała, bo wyprawę zaczęliśmy w deszczu to ośrodek w sercu Mazowsza przywitał nas pięknym widokiem na jezioro, w którym odbijały się promienie przebijającego się zza chmur słońca. Przez trzy dni  survivalu zdobywaliśmy umiejętności praktyczne takie jak: budowanie szałasów, rozpalanie ogniska po deszczu, uczyliśmy się opanowania swoich emocji takich jak strach przed wodą, pływając kajakami i pontonami raftingowymi oraz ćwiczyliśmy umiejętności strzeleckie w turniejach „sokole oko” było strzelanie z łuku, wiatrówki oraz z splatamstera. Opanowanie tych praktyk nie dotyczy tylko sytuacji ekstremalnych jak klęska żywiołowa czy wojna lub blackout. Umiejętności te wyzwalają wolę walki, pomagają opanować emocje a przede wszystkim hartują ducha, ucząc pokory, wytrwałości oraz cierpliwości i uświadamiają nam starą prawdę, że natura ma potężną siłę a my ludzie jesteśmy skazani na jej łaskę i musimy się cały czas uczyć żyć w zgodzie z jej prawami. I tak cierpliwie czekaliśmy na promienie słońca,
które zrekompensują nam chłód i wilgoć pierwszego dnia survivalu. Rzeczywiście warto było czekać, bo atrakcje na wodzie pod czujnym okiem instruktorów WOPR-u zadowoliły nawet najbardziej wybrednych survivalowców. Zajęcia na jeziorze na długo pozostaną w naszej pamięci. Panie wychowawczynie tez wznosiły się na wyżyny survivalu, Pani Małgosia – perfekcyjna organizatorka czuwała nad stanem zdrowia i samopoczucia uczestników wycieczki, roztańczona Pani Marta uczyła kroków tańca synchronicznego, Pani Danuta z matematyczną dokładnością pilnowała czasu zajęć i przerw a Pani Marta dokumentowała wszystkie nasze poczynania. Z uśmiechem, choć niechętnie wróciliśmy do szkoły, snując już plany na następną wycieczkę kilkudniową tym razem do serca Małopolski – Krakowa.
Z survivalowym pozdrowieniem- PRZETRWALIYŚMY!!!
Tekst i zdjęcia:
Marta Kroc
Małgorzata Perkowska
Marta Wrocławska
Danuta Skrzywanek


EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2022
 • dzień pierwszy – język polski

Motyw przyjaźni na sprawdzianie z polskiego.

Dziś rozpoczęliśmy egzamin, sprawdzianem z języka polskiego. Pięćdziesięciu dwóch uczniów naszej szkoły, w tym czterech uczniów z Ukrainy zmagało się z zawiłościami języka polskiego. Uczniowie dzieląc się wrażeniami po napisaniu egzaminu, stwierdzali „Było proste, zadania łatwe”. Z relacji uczniów wynika, że w tym roku musieli zmierzyć się z „Zemstą” Aleksandra Fredry, a do napisania była rozprawka na temat przyjaźni lub opowiadanie, w którym spotkało się bohatera wybranej lektury obowiązkowej. Większości naszych uczniów wybrało rozprawkę.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego składał się z dwóch części. Za pierwszą z nich można zdobyć 25 punktów i jest to czytanie ze zrozumieniem. Druga część, to wypracowanie. Tu do zdobycia jest maksymalnie 20 punktów. Łącznie uczniowie mogą uzyskać do 45 punktów.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 1 lipca. Z kolei zaświadczenia otrzymają 8 lipca.

Pedagog szkolny

Anna Rybka

 • dzień drugi – matematyka

25 czerwca to drugi dzień egzaminów ósmoklasisty. Dziś uczniowie napisali egzamin z „królowej nauk” – matematyki. Egzamin rozpoczął się punktualnie o godz. 9.00. Uczniowie na rozwiązanie zadań mieli 100 minut. Arkusz egzaminacyjny z matematyki składał się z jednej części. Znajdowały się w niej zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Opinie uczniów po wyjściu z sal egzaminacyjnych były różne: „Bardzo prosty! Myślę, że zdobędę 80-90 proc.”, „Trudno stwierdzić, niektóre zadania w porządku, inne trudniejsze”.

Wszystko okaże się po otrzymaniu wyników z CKE.

Pedagog szkolny

Anna Rybka

 • dzień trzeci – język obcy

Dziś uczniowie zmierzyli się z językami obcymi. Prawie wszyscy ósmoklasiści z naszej szkoły wybrali język angielski, tylko dwie uczennice zdecydowały się pisać egzamin z języka niemieckiego. Uczniowie po wyjściu z sal przyznawali, że test był łatwy, tematy proste. Uczniowie musieli m.in. napisać e-mail na temat zniszczonego telefonu. Stwierdzili, że część słuchowa to była najtrudniejsza część egzaminu. Większość jednak przyznawała, że jest spokojna o wyniki i czuje ulgę, że są już po egzaminie.

Egzamin to prawdziwy sprawdzian wiedzy i umiejętności nabytych w naszej szkole. Jest to również przepustka do kolejnego etapu kształcenia.

Życzę wszystkim uczniom, aby zdobyli jak najwięcej punktów z poszczególnych części egzaminu i dostali się do wymarzonej szkoły.

Pedagog szkolny

Anna Rybka


Notatka-pitagoras

OBCHODY 231. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Martą Dobosz oraz Panią Dyrektor Martą Berską uczestniczyła w dniu 3 maja w uroczystych obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się jak co roku przy Kapliczce Leśników w Granicy. Obchody rozpoczęły się przemarszem sztandarów, następnie odbyła się Msza św., po której głos zabrali: Pani Wójt Gminy Kampinos oraz zaproszeni goście. Po oficjalnej części wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na ciepły posiłek.

ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. 231 lat temu – 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Konstytucja 3 Maja była pierwszą polską ustawą zasadniczą. Jednocześnie była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych. W naszej szkole rocznicę tę uczciliśmy organizując uroczystą akademię, przygotowaną przez uczniów klasy VII b pod kierunkiem wychowawczyni pani Małgorzaty Perkowskiej. Uroczystą akademię rozpoczęto od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i odśpiewania Hymnu Narodowego. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której przypomniano najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja. Była to żywa lekcja historii, panowie w kontuszach i dobra gra młodych aktorów.
W trakcie występu uczniowie zaśpiewali pieśń tematycznie związaną z konstytucją: „Witaj Majowa Jutrzenko” oraz wspaniale zatańczyli poloneza. Występ wzbogacony został utworem „Marsz turecki” Wolfganga Amadeusza Mozarta, przepięknie zagranym przez ucznia klasy VII b Dawida Draba. Na zakończenie akademii uczennica z klasy VIII b Julia Giejbatow perfekcyjnie zaśpiewała utwór Marka Grechuty „Ojczyzna”.
Wszyscy uczestnicy akademii mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. Przedstawienie uczniów klasy VII b pozwoliło wszystkim przenieść się w przeszłość, dostarczyło wszystkim wielu wzruszeń. a także w ciekawy sposób przedstawiło wydarzenia historyczne. Widzowie nagrodzili artystów gromkimi brawami.
Małgorzata Perkowska

I SESJA MŁODZIEŻOWEJ RADY GMINY KAMPINOS
Po przerwie związanej z pandemią i po powrocie do nauki stacjonarnej Młodzieżowa Rada Gminy Kampinos wznowiła swoją działalność. W dniu 5 maja odbyła się I Sesja, podczas której młodzi radni wreszcie mogli spotkać się w pełnym składzie (15 radnych) i wybrać swoje Prezydium. Sesję rozpoczęło uroczyste ślubowanie radnych a następnie wybrano w głosowaniu tajnym skład Prezydium. O funkcję przewodniczącego Młodzieżowej Rady walczyło troje radnych ale tylko radna Anna Zdunek przekonała większość radnych do swojej kandydatury. Zastępcą przewodniczącego został Szymon Czapnik a protokoły z posiedzeń Rady będzie sporządzał Nikodem Jośko, jako jej sekretarz. Radni dyskutowali o bieżących sprawach dotyczących naszej szkoły, możliwościach pozyskania funduszy na rozwój i zagospodarowanie oraz szczerze rozmawiali z Panią dyrektor o swoich pomysłach i trudnościach. Po żywych dyskusjach można było odnieść wrażenie, że młodzi radni są spragnieni kontaktu ze sobą i gotowi na owocny dialog zarówno z obecną na sesji Panią Wójt Gminy Kampinos Moniką Ciurzyńską i Panią dyrektor Martą Dobosz. Ustalono termin następnego posiedzenia Młodzieżowej Rady Gminy Kampinos na 6 czerwca 2022r.
Opiekun Młodzieżowej Rady
Marta Kroc

WIELKI KONKURS PRZYRODNICZY
Z okazji Światowego Dnia Ziemi w klasach IV-VIII odbył się konkurs wiedzowy WIELKI KONKURS PRZYRODNICZY.
Do pierwszego etapu szkolnego konkursu zgłosiło się:
w kl. IV – 19 uczniów
w kl. V-VI – 29
w kl. VII-VIII- 32
Eliminacje wytypowały z każdej kategorii wiekowej po 10 finalistów. Turniejowa, finałowa rozgrywka wyłoniła laureatów konkursu.
Kl. IV
I miejsce Mateusz Zduńczyk kl. IVa
II miejsce Maja Frontczak kl. IVa
III miejsce Zofia Bargieł kl. IVb
Kl. V-VI
I miejsce Kacper Nowicki kl. VI
II miejsce Julia Pliszka kl. VI
III Antoni Filipiak kl. VI
Wyróżnienie Mikołaj Tymofiewicz kl. Va
Kl. VII-VIII
I miejsce Weronika Zalewska kl. VIIIb
II miejsce Wojciech Umiastowski VIIb
III Nikodem Jośko VIIIb
Organizatorki konkursu : Ewa Waśkiewicz, Małgorzata Osińska

KONKURS RECYTATORSKI „WIOSENNE RECYTOWANIE”
Dnia 8 kwietnia w naszej szkole, dla uczniów klas I-III odbył się konkurs recytatorski „Wiosenne recytowanie”. Była to doskonała okazja do rozwijania zdolności recytatorskich, zainteresowania dzieci poezją oraz przezwyciężania własnej nieśmiałości poprzez występ przed publicznością.
Uczestników konkursu oceniała komisja w składzie: p. dyrektor Marta Dobosz, p. Joanna Kiełbasa i p. Agnieszka Tomecka.
Wśród nagrodzonych znalazły się następujące osoby:
I miejsce – Anna Grzelak klasa 1b oraz Kornelia Rędzikowska klasa 3a
II miejsce – Izabela Wiśniewska klasa 1a oraz Aleksandra Muras klasa 1b
III miejsce – Franciszek Ochman klasa 3c oraz Klaudia Kotowska klasa 3b
Wyróżnienie otrzymały – Maria Lewandowska klasa 2b oraz Karolina Lewandowska klasa 1b
Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwały Panie: Małgorzata Brzezińska i Katarzyna Barciak
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst i zdjęcia Anna Rybka

 KARTA ROWEROWA
26 kwietnia odbyła się praktyczna część egzaminu na kartę rowerową.
Do egzaminu mogli przystąpić uczniowie, którzy osiągnęli wymagany wiek i wykazali się niezbędnymi wiadomościami teoretycznymi z przepisów prawa ruchu drogowego. Na widok radiowozu i mundurowych dzieci przeżyły lekką tremę, ale właściciele jednośladów spisali się na medal.
Nad sprawnym przebiegiem części teoretycznej i praktycznej egzaminu czuwała p. Anna Szczepańska.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do egzaminu.
Tekst Anna Rybka
Zdjęcia Marta Berska

DZIEŃ BEZ GUSTU
” Zielono mam w głowie i kwiatki w niej rosną…” – tak pisał znany poeta.
W naszej szkole odzwierciedleniem wiosennego szaleństwa był zorganizowany przez Koło Teatralne i p. J. Kiełbasę DZIEŃ BEZ GUSTU.
Oto fotorelacja:

DZIEŃ ZIEMI I WIELKIE SPRZĄTANIE

Światowy Dzień Ziemi, tradycyjnie obchodzony 22 kwietnia, to największe ekologiczne ogólnoświatowe święto, mające od 1990 roku międzynarodowy status. Z tej okazji, w piątek 22 kwietnia, cała społeczność naszej szkoły przyłączyła się do akcji sprzątania świata.

Światowy Dzień Ziemi to akcja, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie, prowadzona corocznie wiosną. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Ich tradycje sięgają lat 70. XX wieku.

W tegorocznej akcji wzięło udział 278 uczniów naszej szkoły oraz ich nauczyciele. Odpowiednio przygotowani tzn. zaopatrzeni w worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem, wyruszyliśmy na tereny Gminy Kampinos wyznaczone przez Panią Dyrektor. Po wytężonej pracy uczniowie udali się na stołówkę szkolną, gdzie czekała na nich pieczona kiełbasa z bułeczką oraz gorąca herbata.

Pamiętajmy, że celem corocznej akcji w ramach Światowego Dnia Ziemi jest nie tylko doraźne oczyszczenie ze śmieci najbliższego otoczenia, ale przede wszystkim wzrost świadomości i zainspirowanie społeczeństwa do różnych działań zmierzających do poprawy naszego środowiska naturalnego. Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i od nas zależy jej przyszłość.

Tekst i zdjęcia Anna Rybka

Klasy 1 – 3

Klasy 4-8


Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKIL

W dniu 12 kwietnia  Szkolny Klub Wolontariatu i społeczność uczniowska naszej  szkoły  przyłączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkil”, organizowanej przez Muzeum  Historii Żydów Polskich „Polin”. Celem akcji jest upamiętnienie ofiar holokaustu i ofiar Powstania w Getcie Warszawskim oraz wspólne budowanie  świadomości historycznej.
W tym dniu podjęliśmy szereg działań , w które włączyło się wielu wolontariuszy, uczniów naszej szkoły, pracowników, nauczycieli  oraz nasza dyrekcja. Na lekcjach wychowawczych odbyły się pogadanki na temat wspólnej historii Polaków i Żydów, oglądaliśmy filmy edukacyjno-historyczne o Getcie i Januszu Korczaku. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia uczniowie własnoręcznie wykonywali papierowe żonkile, które symbolizują pamięć i nadzieję. Dominującym kolorem naszego ubioru w tym dniu był kolor żółty. Klasa Va z wychowawczynią Panią Martą Berską oraz klasa VIIa z Panią Martą Kroc i Panią Martą Wrocławską oraz współorganizatorka akcji Pani Agnieszka Tomecka  uczestniczyły w marszu pamięci , odwiedzając instytucje znajdujące się na trasie spaceru i wręczając napotkanym mieszkańcom gminy symboliczne żonkile.  Wolontariusz Adam z klasy VIIIb przygotował pod czujnym okiem swojej opiekunki Pani Agnieszki Tomeckiej gazetkę poświęconą tej ważnej tematyce.

Tekst: Opiekun SKW: Marta Kroc

Zdjęcia: Anna Rybka i Marta Wrocławska


OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

„Zatrzymaj się i poznaj nas. Nie oceniaj. Zaakceptuj.” pod takim hasłem odbył się w naszym Zespole dzień związany z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Na całym świecie Dzień Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. Jednak z uwagi na to, że w tym roku przypadł on w sobotę, w naszym Zespole odbył się 1 kwietnia. Kolor ubrania, który obowiązywał w tym dniu, to oczywiście kolor niebieski na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu.

Już od rana uczniowie klasy 2a, 4a, przewodniczący poszczególnych klas oraz p. dyrektor Marta Berska, p. Joanna Kiełbasa, p. Anna Rybka, p. Agnieszka Tomecka, p. Małgorzata Marciniak, p. Kamila Krakowian przeszli ulicami Kampinosu odbywając w ten sposób  „Spacer dla Autyzmu”, z elementami ubrań na niebiesko, z rękawiczkami i balonami również w kolorze niebieskim. Na parterze budynku A szkoły umieszczona została wykonana tematyczna gazetka, zaś na I piętrze plakaty na temat: „Autyzm – pytania i odpowiedzi”.  W klasach podczas godzin wychowawczych odbyły się pogadanki na temat schorzenia jakim jest autyzm. Uczniowie, nauczyciele i wszyscy zainteresowani mieli możliwość zapoznania się z prezentacja multimedialną „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”, która zamieszczona została na stronie internetowej szkoły. Korytarze naszej szkoły 1 kwietnia świeciły na niebiesko, dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i nauczycieli.

Wszystkie podjęte działania miały na celu podnoszenie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu, zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Sądząc po zachowaniu uczniów- działania przyniosły skutek.

Koordynator akcji Anna Rybka

Współorganizatorzy: Agnieszka Tomecka, Kamila Krakowian, Marta Wrocławska

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – przygotowania

Przygotowania do tego wydarzenia, które wypada 2 kwietnia rozpoczęły się w naszej szkole już 31 marca. Grupa wolontariuszy z klasy 3a: Zuzia, Milena, Wiktor, Adaś oraz z klasy 6: Amelka i Emilka, pod opieką p. Anny Rybki intensywnie pracowała nad wystrojem naszych szkolnych korytarzy, które w pewnym momencie „zaświeciły się na niebiesko”  na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem.


POMOCNA DŁOŃ DLA UKRAINY

Znane powiedzenie „Zło dobrem zwyciężaj” miało swoje potwierdzenie w realizacji akcji pomocowej zbiórki darów dla rodzin z Ukrainy, która została zorganizowana w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kampinosie. Pomysł narodził się już w sobotę po wybuchu wojny na Ukrainie i wtedy też zaczęły się pierwsze przygotowania do rozpowszechnienia akcji. Później potoczyło się już lawinowo. Koordynatorkami zbiórki na terenie szkoły były A. Rybka i J. Kiełbasa, a nad jej sprawnym przebiegiem czuwała Dyrektor Zespołu – p. Marta Dobosz.

Cała nasza społeczność szkolna: uczniowie, ich rodzice i dziadkowie, absolwenci szkoły, nauczyciele i obsługa z wielkim zaangażowaniem odpowiadali na nasze apele. Dary spływały codziennie, w ogromnych ilościach. Odebraliśmy mnóstwo telefonów i wiadomości od darczyńców. Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu pod okiem koordynatorek oraz opiekunki p. Marty Kroc i p. Agnieszki Tomeckiej zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach popołudniowych znosili dary, segregowali, pakowali, opisywali. Pani Anna Rybka zajęła się logistyką i organizowaniem transportu, a p. Ryszard, p. Zbigniew i p. Jarek pakowali i wozili. Każdy w wolnej chwili służył pomocą.

Dzięki tak ogromnemu zaangażowaniu, wielkiemu sercu i empatii mieszkańców udało nam się pomóc wielu poszkodowanym w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. Dary zostały dostarczone do:

– Gminy Kampinos,

– bazy pobytowej w Julinku pilotowanej przez Starostę Powiatu Warszawskiego-Zachodniego,

– Koła Gospodyń Wiejskich Kreatywni z Kozłowa Biskupiego,

– Polskiej Akcji Humanitarnej, której wolontariusze dostarczyli niezbędne produkty na przejście graniczne Dorohusk,

– Fundacji Nadzieja dla Przyszłości, której wolontariusze odwieźli dary do miejscowości Równe na Ukrainie – bezpośrednio do wojsk obrony terytorialnej,

– żołnierzy na Ukrainie oraz do Charkowa, gdzie produkty spożywcze dostarczyli wykładowcy z Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego im. Iwana Franki, znajdującego się na północy Ukrainy,

–  rodzin z Ukrainy zamieszkałych na terenie Gminy Kampinos,

– bazy pobytowej w OSP Gnatowice,

– Domu opiekuńczego w Pilaszkowie,

–  sióstr zakonnych w Szymanowie,

–  Szkoły Podstawowej w Lesznie,

– Dworu pod Kasztanowcami w Wiejcy.

Przebieg zbiórki każdego dnia relacjonowany był na szkolnym Facebooku.

Dziękujemy za Wasze wielkie serca, bezinteresowność i gotowość niesienia pomocy. Zbiórka trwa nadal. Zapraszamy
J. Kiełbasa


KOLOROWO SKARPETKOWO

21 marca kojarzy się nam z rozpoczęciem kalendarzowej wiosny. Nie każdy wie, że tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa oraz Dzień Kolorowej Skarpetki. Dziś w naszym Zespole Szkolno-Przedszkolnym, we wszystkich klasach i grupach przedszkolnych, było wesoło i kolorowo a to za sprawą DNIA KOLOROWEJ SKARPETKI. Uczniowie jak i Nauczyciele przyszli ubrani w absurdalne, śmieszne, wielokolorowe, szalone skarpetki lub podkolanówki. Ale żeby sprawa skarpetkowa była bardziej widoczna, skarpety zostały naciągnięte na spodnie tak, by bohaterki dnia były maksymalnie widoczne. Korytarze szkolne zamieniły się w aleję kolorowych skarpetek. Kolorem przewodnim dzisiejszego dnia był granatowy i czerwony.

Celem dzisiejszego święta jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Dzięki takiemu zachowaniu wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa.

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa odbył się konkurs plastyczny „Kolorowe skarpetki”, którego wyniki ogłosimy wkrótce.

Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzinom oraz nauczycielom, którzy  włączyli się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa.

Koordynator działań

Anna Rybka


Wycieczka klas siódmych do Muzeum Iluzji

Dnia 9 marca klasy siódme wraz z opiekunkami Panią Małgorzatą Perkowską, Martą Kroc i Anną Rybką odwiedziły mieszczące się na Starym Mieście w Warszawie Muzeum Iluzji. Czekało tam na nas wiele atrakcji. W pokojach luster poznawaliśmy nowe oblicze nieskończoności i zachwycaliśmy się wielokrotnością swoich odbić. W komnacie cieni odkrywaliśmy  odpowiedź na pytanie „czy nasz cień zawsze musi być czarny?” A co jeśli można mieć więcej niż jedno odbicie na ścianie? Ale chyba największą frajdę mieliśmy z próby utrzymania równowagi w zakręconym vorteksie. Wszystkim udało się przejść przez ten kosmiczny tunel, nawet niektórzy przeszli go śpiewająco…Po zrobieniu świetnych zdjęć obejrzeliśmy film familijny w kinie Helios. I już planujemy następną wycieczkę…


CZAS ZACZĄĆ WIOSENNE PRZYGODY!

W poniedziałek klasy IV z opiekunami: p. Kiełbasą, p. Młynarczyk i p. Stecko wybrały się na wycieczkę do warszawskiego Muzeum Iluzji oraz do kina na film Sing 2. To był udany, radosny dzień  Wycieczkę zorganizowało Biuro Podróży Levtravel Marek Lewandowski.


„ Bądź kumplem, nie dokuczaj”

W tym roku po raz kolejny realizujemy ogólnopolską kampanii społecznej „ Bądź kumplem, nie dokuczaj”, organizowanej przez Cartoon Network oraz Fundację Dzieci Niczyje.
Celem kampanii jest uwrażliwienie uczniów na problem wzajemnego dokuczania wśród dzieci. Uświadamia ona negatywne konsekwencje, jakie niesie za sobą to zjawisko, a dodatkowo promuje postawę reagowania oraz promowania przyjaznego zachowania wśród kolegów i koleżanek ze szkoły. Niejednokrotnie problemy dokuczania wynikają z braku empatii, której my musimy uczyć, wskazywać drogę, szczególnie w obecnym świecie, w którym tak wiele jest wzajemnej złości. Wszystkie edycje kampanii „ Bądź kumplem, nie dokuczaj” popularyzowane były przez gwiazdy polskiego sportu: Marcina Gortata, Grzegorza Krychowiaka oraz Jakuba Błaszczykowskiego. Sportowcy wspominają o zasadach bycia fair- play nie tylko na boisku, ale także i w życiu codziennym.
W ramach realizacji akcji, uczniowie wezmą udział w pogadankach profilaktycznych, które skupione będą wokół problemu dokuczania. Dodatkowo, zabawy integrujące pomogą wzmocnić więzi klasowe i szkolne.
Chcesz dowiedzieć się więcej o dokuczaniu? 

OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA SPOŁECZNA BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ!

Uczniowie klasy Ib wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, której organizatorem jest Cartoon Network, a partnerem Fundacja Dzieci Niczyje. Akcja polega na propagowaniu koleżeńskich zachowań i tworzeniu pozytywnych relacji w klasie. Uświadamia ona negatywne konsekwencje, jakie niesie za sobą wzajemnie dokuczanie, a dodatkowo promuje postawę reagowania oraz promowania przyjaznego zachowania wśród kolegów i koleżanek ze szkoły. Na temat tolerancji i dobrego zachowania w klasie I lekcję przeprowadziła p. Anna Rybka. W ramach realizacji akcji uczniowie doskonalili umiejętność zgodnej współpracy w grupie i wdrażali zasady dobrych manier.

Tekst i zdjęcia Anna Rybka


APEL PORZĄDKOWY KLAS I-IV

We wtorek 15 lutego 2022r. z zachowaniem reżimu sanitarnego odbył się apel porządkowy dla uczniów klas I-IV.

Podczas apelu zostały wręczone dyplomy, nagrody i statuetki za konkursy, które odbyły się w I semestrze roku szkolnego 2021/2022 (religijny „Usłysz Panie Moje Słowa” i plastyczny „Gwiazdka”) oraz za projekt edukacyjno-profilaktyczny “Szkolny Tydzień Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień”.

Pani Anna Rybka – koordynator projektu edukacyjno-profilaktycznego pod hasłem „Szkolny Tydzień Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień” podsumowała realizację projektu i przedstawiła zwycięzców konkursów, które odbyły się w ramach  „Szkolnego Tygodnia tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień”.

Projekt zrealizowaliśmy w tym roku już po raz czwarty w dniach 15-19 listopada 2021r.

Uczniowie i nauczyciele włączyli się w coroczną akcją z dużym zapałem i zaangażowaniem.

Pierwszy dzień – Dzień Uśmiechu – miał nam przypomnieć, że czasem nasz uśmiech może sprawić, że ktoś również się uśmiechnie. Pięćdziesięciu jeden uczniów wzięło udział w akcji „Przyślij swoje zdjęcie z uśmiechniętą buzią”, które zostanie zamieszczone na „Ścianie radości”.

Podczas Dnia Tolerancji  uczniowie zadbali o wystrój swoich sal lekcyjnych, przygotowując wspaniałe dekoracje i gazetki na temat tolerancji. Gazetki  ścienne oceniano w dwóch kategoriach wiekowych:

Klasy I-III

I miejsce zajęła klasa  IIb

II miejsce klasa IIIc oraz klasa IIIa

III miejsce klasa IIa

Klasy IV-VIII

I miejsce klasa VIIb

II miejsce klasa IVa

III miejsce klasa VI

Wyróżnienie otrzymują uczniowie klasy IVb i Va

17 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Uczniowie w tym dniu wzięli udział w plebiscycie na „Najbardziej Życzliwego i Uśmiechniętego Ucznia w szkole”. Oto wyniki:

Na poziomie klas I-III statuetkę oraz tytuł Najbardziej Życzliwego i Uśmiechniętego ucznia w szkole zdobyli:

Amelia Pogroszwska klasa IIa

Jan Celejewski klasa Ib

Jagoda Jaroszyńska klasa IIIc

Na wyróżnienie zasługują wszyscy uczniowie z klasy IIa, którzy jednogłośnie stwierdzili, że są klasą wesołą i zawsze uśmiechniętą.

Na poziomie klas IV-VIII

Julia Ciurzyńska klasa VIIIb

Kinga Ciurzyńska klasa VIIIb

Antonina Zawadzka klasa VIIb

Maja Szewczyk klasa IVa

Daria Błażejewska klasa IVa

Podczas Dnia Uprzejmości korytarz zmienił się w Aleję Życzliwości, wyrosło przepiękne Drzewo uprzejmości, na którym pojawiły się kolorowe liście z ciepłymi pozdrowieniami lub po prostu ciepłym słowem od uczniów i nauczycieli.

W ramach projektu podczas obchodów Dnia Praw Dziecka uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Oto wyniki:

Na poziomie klas I-III

I miejsce Alicja Stalpińska kl. IIIa

II  miejsce Iza Wiśniewska kl. Ia

III miejsce Julia Tomczak kl. IIIa oraz Miłosz Tomczak kl. Ia

Wyróżnienie otrzymują: Aleksandra Muras kl. Ib oraz Adam Kargulewicz kl. IIIc

Na poziomie klas IV-VIII

I miejsce Amelia Lewandowska kl. VI i Marcel Nikodem kl. IVa

II  miejsce Julia Popielas kl. IVa

III miejsce Bartek Szumski kl. IVa

Wyróżnienie otrzymują: Julia Krakowiak kl. VIIb oraz Maja Szewczyk kl. IVa

Dyplomy za udział otrzyma Szymon Zawadzki kl. Va oraz Antonina Zawadzka kl. VIIb

Kategoria praca zbiorowa – wyróżnienie dla Marty i Alicjii Zaranowicz

 

Mistrzami Tolerancji roku 2021 zostali:

Na poziomie klas I-III

Miłosz Tomczak klasa Ia, Julia Tomczak klasa IIIa, Marta Zaranowicz klasa IIIa, Alicja Stalpińska klasa IIIa

Na poziomie klas IV-VIII

Maja Szewczyk klasa IVa, Julia Popielas klasa IVa, Szymon Zawadzki klasa Va, Amelia Lewandowska klasa VI, Antonina Zawadzka klasa VIIb, Alicja Zaranowicz klasa VIIb

Drugim konkursem, który został podsumowany podczas apelu porządkowego był

KONKURS PLASTYCZNY BOŻONARODZENIOWY „GWIAZDKA”

Pani Anna Rybka podziękowała Uczniom za liczny udział w Konkursie plastycznym Bożonarodzeniowym GWIAZDKA. W tym roku prace przyniosło aż 141 uczniów! Podkreśliła, że z uwagi na ich różnorodność artystyczną komisja konkursowa, która je oceniała, nie miała łatwego zadania. W  pracach uczniów widać było zaangażowanie i wysiłek włożony w ich wykonanie. Zapewniła, że każdy uczestnik Konkursu, niezależnie od tego, czy został jego laureatem, czy też nie, jest i tak zwycięzcą. Oto wyniki:

KATEGORIA KARTKA ŚWIĄTECZNA

Na poziomie klas I-III

I miejsce Marta Zaranowicz klasa IIIa

II miejsce Adam Kargulewicz klasa IIIc oraz Albert Komorowski klasa IIb

III miejsce Anna Grzelak klasa Ib

Wyróżnienie Anna Krakowiak klasa IIa oraz Leon Ziółkowski klasa Ib

Na poziomie klas IV-VIII

I miejsce Julia Pliszka klasa VI

II miejsce Maria Grzelak klasa IVb oraz Julia Popielas klasa IVa

III miejsce Franciszek Wolski klasa IVb

Wyróżnienie Igor Leśniewicz klasa VIIIa oraz Wiktor Pęśko klasa VI

KATEGORIA STROIK ŚWIĄTECZNY

Na poziomie klas I-III

I miejsce Alicja Stalpińska klasa IIIa

II miejsce Tosia Sawicka klasa IIa

III miejsce Adam Kargulewicz klasa IIIc

Na poziomie klas IV-VIII

I miejsce Natalia Tomczak klasa VIIa

II miejsce Marcel Nikodem klasa IVa

III miejsce Weronika Zalewska klasa VIIIb oraz Alicja Zaranowicz klasa VIIb

Wyróżnienie Amelia Zadrożna klasa IVb

KATEGORIA OZDOBA ŚWIĄTECZNA

Na poziomie klas I-III

I miejsce Alicja Stalpińska klasa IIIa oraz Krzysztof Urbański klasa Ib

II miejsce Jakub Olszak klasa Ib

III miejsce Aleksandra Muras klasa Ib

Wyróżnienie Antoni Trzciński klasa Ib oraz Jakub Stachlewski klasa IIIc

Na poziomie klas IV-VIII

I miejsce Tobiasz Kęska klasa VI oraz Maja Szewczyk klasa IVa

II miejsce Maja Kozłowska klasa Vb oraz Alan Izak klasa IVb

III miejsce Mateusz Rewucki klasa IVa oraz Maja Leśniewicz klasa Va

Wyróżnienie Bartek Szumski klasa IVa

Pani Maria Barbara Nawrocka podsumowała szkolny konkurs poezji religijnej „Usłysz Panie Moje Słowa” i wręczyła dyplomy i nagrody. Oto zwycięzcy:

Klasy I-III

I miejsce – Kornelia Rędzikowska kl. IIIa

II miejsce – Izabela Wiśniewska kl. Ia

III miejsce – Marta Zaranowicz kl. IIIa

Klasy IV-VI

I miejsce – Amelia Jędrzejewska kl. VI

II miejsce – Emilia Jedrzejewska kl. IVa

III miejsce – Julia Popielas kl. IVa

Wyróżnienie Pola Giejbatow kl. IVa

Klasy VII-VIII

I miejsce – Julia Ciurzyńska kl. VIIIb

II miejsce – Kinga Ciurzyńska kl. VIIIb

III miejsce – Julia Giejbatow kl. VIIIb

Na zakończenie p. Nawrocka przekazała informację, że uczennica kl. III A Marta Zaranowicz doszła do finału tego konkursu.  Nagrody i dyplomy wręczono podczas Gali Finałowej Konkursu, która odbyła się w Galerii Porczyńskich w Warszawie.

Drodzy Uczniowie, dziękuję Wam za tak liczny udział w konkursach i projekcie edukacyjno-profilaktycznym. W Waszych pracach widać zaangażowanie i wysiłek włożony w ich wykonanie. Jestem pewna, że każdy uczestnik konkursu, niezależnie od tego, czy został jego laureatem, czy też nie, jest i tak zwycięzcą.

Gratuluję zwycięzcom. Liczę na to, że otrzymane nagrody pozwolą Wam na kreatywne tworzenie i rozwijanie swoich zdolności plastycznych.

Dziękuję sponsorom nagród: p. Dyrektor Marcie Dobosz, Przewodniczącej Rady Rodziców p. Annie Komorowskiej, p. Wojciechowi Rybka właścicielowi Zakładu Stolarskiego Wood Art, p. Annie Konopce, ks. Bogusławowi Zalewskiemu.

Do zobaczenia w kolejnym konkursach

Pedagog szkolny

Anna Rybka


# PIŻAMA

Koniec semestru, więc czas na podsumowania. Miło nam ogłosić, że w prowadzonej przez Koło Teatralne akcji charytatywnej # piżama udało się zebrać 2347zł ! Pieniążki zostały wpłacone na pomoc dzieciom z oddziałów onkologicznych. Dziękujemy za tak liczny udział w akcji uczniów i nauczycieli z naszej szkoły. Jednocześnie pragniemy ogłosić, że dyplomy za 100% zaangażowanie otrzymają klasy: 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3c, 4a🙂 Gratulacje!


Wycieczka klas VII A i B do Muzeum Narodowego w Warszawie i  Ogrodu Świateł  w Powsinie.

Uczniowie klasy VII A i VII B uczestniczyli  20 stycznia 2022r w ciekawej lekcji muzealnej pod hasłem „Muzealne Przeboje”. Młodzież odbyła edukacyjny spacer  w poszukiwaniu historii, mitologii, motywów biblijnych i symboli w sztuce. I choć zadanie nie należało do najłatwiejszych odkrywaliśmy piękno kultury i sztuki. Poruszaliśmy się w świecie zagadkowych obrazów i rzeźb, pięknego rzemiosła oraz próbowaliśmy odpowiedzieć na nurtujące nas pytania: „Dlaczego Egipcjanie mumifikowali ciała zmarłych?”, „Jak wyglądało życie w Wiecznym Mieście?”, „Co mówią obrazy?”…. Poznawaliśmy Warszawę z obrazów Canaletta i byliśmy pod wrażeniem dzieł Jana Matejko. Śledziliśmy też kroki wybitnego profesora archeologii Kazimierza Michałowskiego- odkrywcy katedry na pustyni Faras i dowiedzieliśmy się jak wyglądały wykopaliska. Po nauce nadszedł czas na zabawę. Odwiedziliśmy Ogród Świateł w Powsinie, w którym czekało na nas kilkadziesiąt instalacji świetlnych wraz z oprawą dźwiękową i laserową. Spacer po ogrodzie urozmaiciła nam gra-wyzwanie a nagrody zabraliśmy ze sobą na pamiątkę. I choć aura nie była dla nas łaskawa bardzo zadowoleni wróciliśmy wieczorem do Kampinosu.

Tekst: Marta Kroc i Małgorzata Perkowska

Zdjęcia: Marta WrocławskaDZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dziś dzień dziadków, nie psocimy

Tylko dobrze wam życzymy.

Wybronicie nas od draki

Bośmy małe rozrabiaki.

Całujemy was serdecznie,

Żyjcie długo, nawet wiecznie!


DOKARMIANIE PTAKÓW ZIMĄ

Dokarmianie ptaków w zimę jest szczególnie ważne. Dzieci uczyły się w jaki sposób powinniśmy dokarmiać ptaki i jaki powinien to być pokarm. Dzieci z grupy zajączki przygotowały specjalną mieszankę ziaren dla ptaków, którą następnie umieściły w przedszkolnym karmniku.


BAL KARAWAŁOWY

Karnawał to czas zabaw i radości również dla najmłodszych! Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka-tak właśnie bawiły się dzieci podczas balu karnawałowego. Dzieci z wielką ochotą uczestniczyły w zabawach, tańcach oraz konkursach.


Są święta w naszym kalendarzu – najdroższe i najbliższe,
co wywołują falę marzeń – najczulszych i najmilszych.
Ten nastrój wszystkim się udziela. Ogarnia serca, duszę
– radością szczęścia i wesela i czystych, wielkich wzruszeń.

Te ukochane przez wszystkich święta to

BOŻE NARODZENIE….

Zgodnie z tradycją naszej szkoły przed świętami Bożego Narodzenia spotykamy się na klasowych wigiliach. W tym roku trochę wcześniej, gdyż od 20 grudnia znowu czeka nas nauka zdalna. Dzięki pomocy rodziców uczniów we wszystkich klasach przygotowano uroczysty poczęstunek. Wspólnie spędzony czas to chwile radosne, pełne wzruszeń i dobrych życzeń. Dzieląc się opłatkiem, obdarowując się drobnymi prezentami, śpiewając i grając  kolędy złożyliśmy sobie życzenia świąteczne.

Anna Rybka

………….

Wigilia klas trzecich

17 grudnia w klasach trzecich odbyła się wigilia klasowa. Uczniowie podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Oczywiście były też prezenty i dużo radości z tego powodu. Następnie śpiewali  kolędy i raczyli się łakociami przygotowanymi przez rodziców.


WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W PRZEDSZKOLU

Wizyta świętego Mikołaja w przedszkolu to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci dni. Dzieci przygotowują się na ten dzień bardzo starannie. Na kilka dni przed dzieci napisały w swoich grupach listy do Mikołaja. Każda z grup przygotowała z tej okazji piosenkę lub wierszyk specjalnie dla Mikołaja. Święty Mikołaj dla każdego z dzieci miał podarek.


Pieczenie pierniczków

W grudniu w grupie stokrotki odbyło się wspólne pieczenie i ozdabianie pierniczków. Oto kilka zdjęć z tego wydarzenia.


Zbiórka darów dla Domu Dziecka zakończona!!!

Szkolny Klub Wolontariatu zakończył zbiórkę darów dla mieszkańców Placówki Szkolno-Wychowawczej w Giżycach i Chodakowie.  Tym razem zbieraliśmy wierzchnie okrycia zimowe, czapki, szaliki, rękawiczki, ciepłe skarpetki i bieliznę oraz słodkie upominki jako dodatek do świątecznych paczek.  Jak zwykle mogliśmy liczyć na hojność darczyńców. Zebraliśmy:

-18  kurtek

– 38 czapek

– 42 pary rękawiczek

– 69 par skarpet

– 28 szalików

– 15 kompletów bielizny

– 24 opakowania ptasiego mleczka

– 8pralinek i czekolady

Darczyńcy przekazali też inne dary, którymi chcieli się podzielić z małymi mieszkańcami Domu Dziecka. W paczkach znalazły się też ubrania, ramki  i albumy do zdjęć oraz maskotki.

W dniu 15 grudnia dary zostały zawiezione do Domu Dziecka przez wolontariuszy z klasy VIIIb wraz z opiekunem Panią Agnieszką Tomecką.


Uczniowie klasy VII a i VII b świętowali 30-lecie spektaklu METRO!!!

Pierwszy polski muical METRO ma już 30 lat. Z tej okazji uczniowie klas siódmych
z wychowawczyniami   wybrali się w taneczno-dźwiękową podróż  w poszukiwaniu ponadczasowego przesłania spektaklu.  I choć w obsadzie nie ma już zachwycającej barwą
i skalą głosu Edyty Górniak to Metro wciąż  inspiruje i motywuje.  Grupa młodych aktorów opowiada o swoich marzeniach a każda wyśpiewana nuta i wytańczony takt jest spełnieniem tych pragnień. Na scenie widać pasję, entuzjazm, miłość, młodość i szaleństwo, co sprawia, że akcja spektaklu wykracza daleko poza teatralne foyer a czas jest tylko funkcją wyobraźni.
Młodzi widzowie z Kampinosu podążyli za przesłaniem, płynącym ze sztuki i wreszcie uwierzyli w swoje marzenia.

Tekst: M. Kroc, M. Perkowska


Akcja czytelnicza – „Młodzież czyta dzieciom”

W dniu 14 grudnia do klasy I a  przyszli uczniowie klasy VII B, którzy przygotowali dla  swoich młodszych kolegów i koleżanek  specjalną niespodziankę przedświąteczną. Zorganizowali akcję o charakterze kulturalno – oświatowym w ramach innowacji języka angielskiego pod hasłem Młodzież czyta dzieciom. Najmłodsi z zainteresowaniem słuchali bajki w języku angielskim  „Three Billy-goats” – „Trzy małe kózki”.  Spotkanie czytelnicze pozwoliło najmłodszym miło i pożytecznie spędzić czas. Starsza młodzież zainspirowała swoich młodszych kolegów do czytelnictwa i sięgania po lekturę. Zorganizowano wspólną zabawę, która dostarczyła niepowtarzalnych przeżyć. Działania, jakich podjęła się młodzież z klasy VII są potrzebne i cenne. Głośne czytanie dzieciom jest bardzo ważne. Najmłodsi słuchają, patrzą, obserwują, przeżywają, uczą się poprawnej wymowy, starają się zrozumieć treść, odpowiadają na pytania, bawią się, a nawet piszą i rysują Z tego powodu zachęcamy, aby już od najmłodszych lat zaprzyjaźnić się z książką.

Małgorzata Perkowska


Międzyszkolny Konkurs Historyczny  „Wrzesień 1939 roku bez tajemnic”

18 listopada b.r. odbyła się V edycja w/w konkursu  organizowanego przez Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie i Stowarzyszenie „Nasz Zamek” pod patronatem starosty sochaczewskiego.

W zmaganiach konkursowych brało udział czterech uczniów naszej szkoły:

 1. Celejewski Norbert kl. VII B
 2. Czapnik Szymon kl. VIII A
 3. Kwiatkowski Antoni kl. VII B
 4. Umiastowski Wojciech kl. VII B

Gala wręczenia nagród i dyplomów odbyła się 9 grudnia 2021r. w Sochaczewie. Wśród nagrodzonych znalazł się Wojciech Umiastowski, który zajął 6 miejsce. Jest to spory sukces naszego ucznia z uwagi na bardzo wysoki poziom merytoryczny konkursu.  Serdeczne gratulacje.

Anna Szczepańska


WYLOSUJ  ANIOŁA

Dobro powraca! W tym roku uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczą w projekcie realizowanym przez Fundację „Gdy Liczy się Czas” – „Wylosuj Anioła”. Do akcji charytatywnej włączyli się  uczniowie klasy Ib, IIa, IIb, IIIa, IIIb, IIIc, IVa, IVb, Va, VI, VIIb, VIIIb. Szkolni ”aniołowie” wykonali własnoręcznie piękne kartki świąteczne oraz wykorzystali gotowe kartki, w których zamieścili życzenia dla dzieci leczonych na Oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Kilkoro uczniów napisało do swoich nieznajomych kolegów krótkie listy z pozytywną energią.

Strach, ból, samotność i niepewność – choremu dziecku i jego rodzinie podczas leczenia w szpitalu onkologicznym towarzyszą trudne emocje. Członkowie fundacji „Gdy Liczy się Czas” postanowili zainicjować akcję pisania kartek dla dzieci „WYLOSUJ ANIOŁA”, która ma na celu wsparcie oraz wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów.

Kratki i listy przygotowane przez naszych uczniów zostały wysłane do fundacji „Gdy liczy się czas”. Zostaną one rozdzielone między dziecięcymi oddziałami onkologicznymi w Polsce.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i zapraszam do udziału w kolejnych akcjach i konkursach.

Koordynator działań Anna Rybka


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a(1901-1966). Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami. 


DZIEŃ DYNI

Dynia jest warzywem, które zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem i smakiem. Przekonały się o tym dzieci z naszego przedszkola uczestnicząc 17 października w Święcie Dyni.

Tego dnia królował kolor pomarańczowy. Rozmawialiśmy na temat wyglądu i przeznaczenia tego wartościowego warzywa. Odbyły się również „dyniowe zabawy ”, które przyniosły wiele radości wszystkim dzieciom.  Przedszkolaki odkryły co ukrywa dynia w środku.


Zbiórka dla schroniska zakończona!

Szkolny Klub Wolontariatu zakończył w  listopadzie  zbiórkę darów potrzebnych w   schronisku dla szczeniąt – Judytowo w Nowym Białyninie koło Sochaczewa. Do zbiórki przyłączyło się wielu uczniów naszej szkoły i małych wolontariuszy z kampinowskiego Przedszkola pod opieką Pani Agnieszki Jośko. Dary zostały dostarczone w dniu 25 listopada do schroniska. Nadchodzący czas   zimy to trudny moment dla zwierząt, dlatego nasi uczniowie – wolontariuszeaktywnie włączyli się
w rozpropagowanie akcji wśród swoich najbliższych i przyjaciół.Darczyńcy byli bardzo hojni i udało  się zebrać artykuły potrzebne w schronisku: koce, środki czystości, ręczniki papierowe oraz karmę. Ilości darów mile zaskoczyła wolontariuszy a akcja cieszyła się jak zazwyczaj w naszej szkole bardzo dużym zainteresowaniem. Wolontariusze zebrali:

– 82 opakowań ręczników papierowych

– 40 puszek i 21 opakowań mokrej karmy

– 27 opakowań karmy suchej

– 45 płynów do czyszczenia

– 16 opakowań proszków do prania

– 5 płynów do mycia naczyń

– 3 płyny do dezynfekcji

– 57 sztuk worków foliowych

-29 opakowań rękawiczek jednorazowych

-12 kocy i podkładów

Szkolny Klub Wolontariatu dziękuje wszystkim wrażliwym na los czworonogów i liczy na dalsze wsparcie  akcji organizowanych w szkole. Obecnie prowadzimy zbiórkę odzieży wierzchniej: kurtek, czapek, rękawiczek, skarpet, rajstop i słodyczy dla podopiecznych Domu Dziecka w Giżycach
i Chodakowie.Współorganizatorem tej  akcji jest Pani Agnieszka Tomecka.

Każdy dar to uśmiech na twarzy dziecka.

Opiekun SKW: Marta Kroc


ANDRZEJKI

Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Choć kiedyś był świętem, które obchodziły wyłącznie panny, dzisiaj bawią się wszyscy niezależnie od wieku. Należy pamiętać jednak, że wróżba to zabawa i traktować ją trzeba z przymrużeniem oka.

Uczniowie naszej szkoły chcąc podtrzymać tradycję spotkali się na parterze budynku szkoły, bowiem za sprawą Samorządu Uczniowskiego, a szczególnie uczniów klasy IVb pod przewodnictwem p. Honoraty Płocińskiej zamienił się on w salę wróżb. Każdy chciał poznać swoją przyszłość, poznać  imię przyszłego partnera lub partnerki oraz dowiedzieć się jaki zawód będzie wykonywał w przyszłości.

Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły uczniom i nauczycielom  wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy.

Tekst Anna Rybka

Zdjęcia Honorata Płocińska


Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

Dzień Pluszowego Misia po raz kolejny obchodzony był w przedszkolu. Dzieci z tej okazji miały możliwość przyjść wraz ze swoim przyjacielem do przedszkola. Tego dnia odbyło się wiele ciekawych gier i zabaw.


Dzień Pluszowego Misia

Dzień Misia obchodzony jest od 2002 roku, kiedy to przypadła setna rocznica powstania maskotki. Pluszowe misie to najwierniejsi przyjaciele dzieci, wszyscy mali i duzi uwielbiają misie…

26 listopada za sprawą Samorządu Uczniowskiego uczniowie szkoły podstawowej cały swój szkolny dzień „spędzili z misiem”… Dzień ten był wspaniałą okazją , by przypomnieć sobie, jaką rolę w życiu każdego dziecka odgrywa pluszowa przytulanka. Miś był na każdej lekcji – stacjonarnej czy on-line. Towarzyszył także dzieciom podczas zajęć wychowania fizycznego.

Dzisiejsze święto przywołało wiele ciepłych wspomnień związanych z pluszowymi misiami.

Tekst i zdjęcia Anna Rybka


PODSUMOWANIE SZKOLNEGO TYGODNIA TOLERANCJI, ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

Projekt edukacyjno-profilaktycznypod hasłem „Szkolny Tydzień Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień” zrealizowaliśmy w tym roku już po raz czwarty w dniach 15-19 listopada 2021r.
Uczniowie i nauczyciele włączyli się w coroczną akcją z dużym zapałem i zaangażowaniem.
Pierwszy dzień – Dzień Uśmiechu – miał nam przypomnieć, że czasem nasz uśmiech może sprawić, że ktoś również się uśmiechnie. Pięćdziesięciu jeden uczniów wzięło udział w akcji „Przyślij swoje zdjęcie z uśmiechniętą buzią”, które zostanie zamieszczone na „Ścianie radości”.
Podczas Dnia Tolerancji uczniowie zadbali o wystrój swoich sal lekcyjnych, przygotowując wspaniałe dekoracje i gazetki na temat tolerancji. Gazetki ścienne oceniano w dwóch kategoriach wiekowych:
Klasy I-III
I miejsce zajęła klasa IIb
II miejsce klasa IIIc oraz klasa IIIa
III miejsce klasa IIa
Klasy IV-VIII
I miejsce klasa VIIb
II miejsce klasa IVa
III miejsce klasa VI
Wyróżnienie otrzymują uczniowie klasy IVb i Va
17 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Uczniowie w tym dniu wzięli udział w plebiscycie na „Najbardziej Życzliwego i Uśmiechniętego Ucznia w szkole”. Oto wyniki:
Na poziomie klas I-III statuetkę oraz tytuł Najbardziej Życzliwego i Uśmiechniętego ucznia w szkole zdobyli:
Amelia Pogroszwska klasa IIa
Jan Celejewski klasa Ib
Jagoda Jaroszyńska klasa IIIc
Na wyróżnienie zasługują wszyscy uczniowie z klasy IIa, którzy jednogłośnie stwierdzili, że są klasą wesołą i zawsze uśmiechniętą.

Na poziomie klas IV-VIII
Julia Ciurzyńska klasa VIIIb
Kinga Ciurzyńska klasa VIIIb
Antonina Zawadzka klasa VIIb
Maja Szewczyk klasa IVa
Daria Błażejewska klasa IVa
Podczas Dnia Uprzejmości korytarz zmienił się w Aleję Życzliwości, wyrosło przepiękne Drzewo uprzejmości, na którym pojawiły się kolorowe liście z ciepłymi pozdrowieniami lub po prostu ciepłym słowem od uczniów i nauczycieli.
W ramach projektu podczas obchodów Dnia Praw Dziecka uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Oto wyniki:
Na poziomie klas I-III
I miejsce Alicja Stalpińska kl. IIIa
II miejsce Iza Wiśniewska kl. Ia
III miejsce Julia Tomczak kl. IIIa oraz Miłosz Tomczak kl. Ia
Wyróżnienie otrzymują: Aleksandra Muras kl. Ib oraz Adam Kargulewicz kl. IIIc
Na poziomie klas IV-VIII
I miejsce Amelia Lewandowska kl. VI i Marcel Nikodem kl. IVa
II miejsce Julia Popielas kl. IVa
III miejsce Bartek Szumski kl. IVa
Wyróżnienie otrzymują: Julia Krakowiak kl. VIIb oraz Maja Szewczyk kl. IVa
Dyplomy za udział otrzyma Szymon Zawadzki kl. Va oraz Antonina Zawadzka kl. VIIb
Kategoria praca zbiorowa – wyróżnienie dla Marty i Alicji Zaranowicz

Miło mi ogłosić, że Mistrzami Tolerancji roku 2021 zostali:
Na poziomie klas I-III
Miłosz Tomczak klasa Ia, Julia Tomczak klasa IIIa, Marta Zaranowicz klasa IIIa, Alicja Stalpińska klasa IIIa

Na poziomie klas IV-VIII
Maja Szewczyk klasa IVa, Julia Popielas klasa IVa, Szymon Zawadzki klasa Va, Amelia Lewandowska klasa VI, Antonina Zawadzka klasa VIIb, Alicja Zaranowicz klasa VIIb

Dziękuję wszystkim uczniom szkoły za aktywny udział w Szkolnym Tygodniu Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień, za wykonanie zadań które były realizowane w ramach projektu edukacyjno-profilaktycznego. Zachęcam do udziału w przyszłym roku szkolnym.

Nagrody, statuetki i dyplomy zostaną wręczone uczniom podczas apelu podsumowującego pracę szkoły w I semestrze roku szkolnego 2021/2022.
Koordynator projektu
Anna Rybka


WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH DO ŁODZI

25 listopada 2021r. uczniowie klas IVa i IVb wyjechali pod opieka p. Honoraty Plocińskiej, p. Anny Rybki i p. Michała Stecko na wycieczkę do Łodzi. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie i poznawanie tajników powstawania prądu i nie tylko w Centrum Nauki i Techniki EC1. W EC1 w Łodzi poznajemy rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami. “Mikroświat — makroświat”. Tutaj pokazywane jest to, co jest niewidoczne dla nieuzbrojonego oka. Centrum Nauki i Techniki EC1 ujawnia najwspanialsze tajemnice wszechświata.

Drugą atrakcją wyjazdu był pobyt w Arena Laser Games. Uczestnicy wycieczki podzieleni na drużyny rywalizowali ze sobą o miano lidera, grając w laserowy paintball. To doskonała zabawa ruchowa, w której liczyły się spryt, zwinność oraz umiejętność oceny sytuacji.

Wycieczka do Łodzi była doskonałą okazją do budowania relacji uczniów z równoległych oddziałów oraz miło spędzonym czasem ze swoimi kolegami.

Uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni. Wyjazd do EC1 i pobyt w Arenie Laser Games dostarczył im wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń.

Anna Rybka


SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI

Fotorelacja ze spotkania dzieci z przedszkola i uczniów klas I-III z żołnierzami z 32. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej

Autor zdjęć: 32 dr OP.


Spotkanie z żołnierzami

Dzieci z naszego przedszkola spotkały się z żołnierzami z 32. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej.  Przedszkolaki zapoznały się z tajnikami pracy żołnierza, poznały sprzęt jaki wykorzystują w swojej pracy żołnierze. 


USMIECH KOSZTUJE MNIEJ OD ELEKTRYCZNOŚCI, A DAJE WIĘCEJ ŚWIATŁA!

DZIEŃ UŚMIECHU W NASZEJ SZKOLE

Dziś 15 listopada rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjno-profilaktycznego w naszej szkole. Szkolny Tydzień Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień rozpoczął się Dniem uśmiechu. Ten szczególny dzień miał nam przypomnieć, że czasem nasz uśmiech może sprawić, że ktoś również się uśmiechnie. Uczniowie i nauczyciele zadbali w tym dniu o przypinki z uśmiechnięta buzią. Zachęcamy wszystkich do bycia uśmiechniętym i życzliwym każdego dnia. Pamiętajmy o tym, by nie być obojętnym, gdy widzimy kogoś, kto jest smutny. Podarujmy mu nasz uśmiech.

Koordynator akcji

Anna Rybka


SZKOŁA DO HYMNU

Dziś, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o symbolicznej godz. 11.11 uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach finału akcji „Szkoła do hymnu”.

Z uwagi na trwający stan epidemii COVID-19 cztery zwrotki hymnu uczniowie ubrani na galowo zaśpiewali w poszczególnych klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.


Dzień jeża

Idzie jeż, idzie jeż,

Może ciebie pokłuć też!

Pyta wróbel: „Panie jeżu,

Co to pan ma na kołnierzu?”

„Mam ja igły, ostre igły,

Bo mnie wróble nie ostrzygły!”

Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto. Nie wiedzą, że 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.

O tym dniu pamiętali uczniowie klas czwartych – członkowie koła ekologiczno-przyrodniczego EKOCZWARTAKI. Na zajęciach poznali ciekawostki o życiu i zwyczajach jeży oraz wykonali „sympatyczne i słodkie” jeże.

Opiekun koła

Małgorzata Osińska


Konkurs poezji religijnej

Szkolny etap konkursu poezji religijnej „Usłysz Panie moje słowa” odbył się 5 listopada 2021r. Komisja w składzie: Dyrektor Zespołu p. Marta Dobosz, proboszcz parafii Kampinos ks. Bogusław Zalewski, przewodnicząca Rady Rodziców p. Anna Komorowska oraz nauczyciel języka polskiego p. Renata Zakowana wyróżnili następujących uczniów:

Klasy I-III


I miejsce – Kornelia Rędzikowska kl. IIIa

II miejsce – Izabela Wiśniewska kl. Ia

III miejsce – Marta Zaranowicz kl. IIIa

Klasy IV-VI

I miejsce – Amelia Jędrzejewska kl. VI

II miejsce – Emilia Jedrzejewska kl. IVa

III miejsce – Julia Popielas kl. IVa

Wyróżnienie Pola Giejbatow kl. IVa

Klasy VII-VIII

I miejsce – Julia Ciurzyńska kl. VIIIb

II miejsce – Kinga Ciurzyńska kl. VIIIb

III miejsce – Julia Giejbatow kl. VIIIb

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Przesłuchania uczestników II etapu odbędą się 20.11.2021r. w Warszawie.

Koordynator konkursu na terenie szkoły Barbara Nawrocka


NASI MISTRZOWIE

Uczniowie naszej szkoły medalistami Mistrzostw Europy

Właśnie wróciliśmy z Oradei ( Rumunia),gdzie zawodnicy klubu Karateka Team z Kampinosu wzięli udział w Mistrzostwach Europy w Karate. Zdobyli medale:

Kalina Węgrzyn :
w kumite
w kata

Igor Leśniewicz:
Kumite rotation
Kumite indywidualne
Kumite drużynowe

Piotr Pajdak:
Kumite infywidualne

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!


KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI

Rozpoczął się czas konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Warszawie. Stawka jest wysoka, gdyż osiągnięcie dobrego wyniku gwarantuje lepszy start do szkoły ponadpodstawowej! 22 października dziesięcioro uczniów z naszej szkoły przystąpiło o godzinie 9.00 do konkursu z matematyki.

Nasi uczniowie reprezentowali szkołę w składzie:

 1. Julia Ciurzyńska – klasa VIIIb
 2. Kinga Ciurzyńska – klasa VIIIb
 3. Julia Giejbatow – klasa VIIIb
 4. Eryk Czerniakowski – klasa VIIIb
 5. Michał Lewandowski – klasa VIIIb
 6. Adam Wyziński – klasa VIIIb
 7. Natalia Łopacińska – klasa VIIIa
 8. Gabriela Stasiak – klasa VIIIa
 9. Szymon Zaręba – klasa VIIIa
 10. Dominik Dobrzyński – klasa VIIb

Mamy nadzieję, że szczęście dopisze naszym wychowankom!

Cała społeczność szkolna trzyma za Was kciuki !

Tekst Anna Rybka

Zdjęcia Agata Celejewska


KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Sukces nigdy nie jest efektem słomianego zapału – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień.” – James Madison

Rok szkolny 2020/2021 był dla wielu trudnym okresem i zmusił nas do odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Mimo przeszkód w zdobywaniu wiedzy przez naszych wychowanków nie spowodował braku chęci do nauki w obecnym roku szkolnym.

Nasi uczniowie dnia 20 października 2021r. podjęli wyzwanie i dwudziestu śmiałków zmierzyło się z językiem angielskim podczas konkursu przedmiotowego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Konkursy przedmiotowe zapewniają laureatom i finalistom liczne przywileje. Są nimi przede wszystkim zwolnienie z części egzaminu zewnętrznego, dodatkowe punkty do szkoły średniej oraz pierwszeństwo w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Sprawdzają gruntownie wiedzę i umiejętności oraz przygotowują do dalszego kształcenia.

Trzymamy mocno kciuki i życzymy przejścia do kolejnego etapu.

Tekst i zdjęcia – Anna Rybka


PRZYSZŁA DO NAS JESIEŃ.

Z okazji nadejścia jesieni, przedszkolaki wybrały się do lasu. Był to spacer inny niż zwykle, spacer w postaci ścieżki sensorycznej, zorganizowanej        w przedszkolu.

Ścieżka sensoryczna, to pewnego rodzaju tor przeszkód dla dziecka, którego funkcją jest stymulowanie zmysłu dotyku. Pośrednio wpływa on korzystnie na rozwijanie innych umiejętności, a co najważniejsze – jest świetną zabawą dla dzieci, a wiadomo, że nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty.

Zabawy na ścieżce sensorycznej rozwijają układ dotykowy oraz dostarczają bodźców czuciowych w miejscach na ciele gdzie jest najwięcej receptorów – podeszwach stóp.

Dzieci chodziły po szyszkach, kasztanach, żołędziach, liściach i kolkach. Doznawały  przyjemnych dla nich, a czasem mniej przyjemnych wrażeń dotykowych, ale bawiły się świetnie. Zabawa trwała przez cały dzień.

A już niedługo  następny spacer.

Justyna Kubiak.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

15 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.

Celem Dnia Kropki było wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia działania. Dzień Kropki to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Uważnie wysłuchały opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talent, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie. Tak jak nasza bohaterka, szukaliśmy naszych mocnych stron, by podnieść poczucie wartości wszystkich przedszkolaków. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w codziennym życiu. Są na skrzydełkach biedronki, w diamentowej koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora.   Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.

Katarzyna Cybulska

Wrzosy  –  tajemniczy urok jesieni .

Te piękne rośliny to niewątpliwie oznaka zbliżającej się jesieni. Zachwycają nas  swoją urodą i różnorodnymi barwami. Z tego powodu postanowiliśmy cieszyć się klimatem  złotej polskiej jesieni w naszym przedszkolu . Dzieci wraz z nauczycielkami zasadziły wrzosy w doniczkach i na rabacie , aby przeniosły nas w magiczny jesienny klimat. Teraz cieszą oko przychodzących do przedszkola rodziców i dzieci. Mamy nadzieję , że zostaną z nami na dłużej.

Ewa Jasińska , Anna Ignasz

WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY GMINY KAMPINOS

Zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy Kampinos z dnia 8  września 2021r. w naszej szkole odbyły się w dniu 19 października wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Kampinos. Wybory przeprowadziła powołana przez Panią Dyrektor Martę Dobosz Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: Julia Grzesiak, Barbara Bargieł i Natalia Tomczak. Rada liczy obecnie 12 członków a wybory  objęły uczniów klas czwartych, którzy jeszcze nie mają swoich przedstawicieli w Radzie. O trzy  mandaty radnych walczyło 10 ochotników z klas czwartych. Zwycięska trójka to Maria Grzelak z klasy IVb, Milena Dobrzyńska
i Daria Błażejewska z klasy IVa.   W listopadzie odbędzie się pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Gminy Kampinos, podczas którego będziemy wybierać skład Prezydium rady i dyskutować
o sprawach naszej społeczności  szkolnej.

Tekst: Marta Kroc


 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klasy IV b i IV a wraz  z uczennicami z klasy VIIa pod opieką .p. Honoraty Płocińskiej przygotowali przedstawienie pod  tytułem ,,Awans zawodowy nauczycieli”. Po przedstawieniu uczniowie tych klas złożyli nauczycielom  życzenia. Następnie wszyscy obejrzeli filmik, w którym uczniowie przedszkola i szkoły podstawowej opowiadali kim jest nauczyciel i za co są wdzięczni nauczycielom i pracownikom szkoły.

Tekst Honorata Płocińska

Zdjęcia Agata Celejewska


PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ, DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W czwartek, 14 października 2021r.  odbyła się bardzo ważna uroczystość dla całej braci uczniowskiej –  Pasowanie na ucznia. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod czujnym okiem swoich wychowawczyń: Pani Małgorzaty Brzezińskiej i Pani Katarzyny Barciak Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyły podczas prób.

Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci klas pierwszych ubrane w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Starsi koledzy brawurowo poprowadzili tę uroczystość. Przywitali  gorąco zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli, uczniów, a szczególnie serdecznie klasy pierwsze. Dzieci przy kolorowej dekoracji zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.

Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiła Pani Dyrektor, dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Był to niezwykły moment dla uczniów i ich rodziców. Na zakończenie uczniowie otrzymali małe upominki i dyplomy.

Wszyst­kim pierw­szo­kla­si­stom życzymy, aby ten dzień pozo­stał w ich pamięci jako wiel­kie prze­ży­cie i nie­za­po­mniana, rado­sna chwila. A rodzi­com gra­tu­lu­jemy tak zdol­nych pociech.

Tekst – Anna Rybka

Zdjęcia – Agata Celejewska


 CZYTANIE W JĘZYKU OBCYM – Lekturki już wybrane!!!

Książki to prawdziwa skarbnica wiedzy, a  ich czytanie  rozwija wyobraźnię, uwrażliwia i rozwija zdolności językowe. Dlaczego nie sięgnąć po książkę w języku obcym? Lekturki wybrane przez Panią Małgorzatę Perkowską i Panią Martę Kroc obejmują zagadnienia leksykalne i materiał gramatyczny na poziomie A1 i A2 w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego i mają zachęcić uczniów naszej szkoły do samodzielnej pracy nad językiem. Akcja czytelnicza „Let’sreadin English” i „LustaufsLesen”  ma już w naszej szkole swoją tradycję i w tym roku szkolnym znalazła swoich kolejnych adresatów.  Książkę „Seasons and celebrations in Britain”Jackie Maguire będzie czytała uczennica klasy VIIbLena Kamińska, Antoni Kwiatkowski z klasy VIIb zgłębi lekturę „Australia and New Zealand”. Natomiast Maja Ciura wybrała lekturkę „London” a Julia Krakowiak przeczyta „Factfile England”. Zamiłowanie do czytania w języku niemieckim pokazała grupa uczniów z klasy VI.  Mini-lekturę: „Vier-Zimmer-Wohnung” będą czytały: Emilia Góral, Amelia Jędrzejewska, Amelia Lewandowska i Julia Pliszka oraz Zuzanna Białowąs i Agata Kupczyk.I choć krótko uczą się języka niemieckiego dziewczęta zgłosiły swoją chęć rozwijania kompetencji językowych poprzez samodzielną pracę nad tekstem obcojęzycznym. Lekturę „Sonah, sofern”, która porusza tematykę przyjaźni, tolerancji wobec innych będą zgłębiały uczennice klasy VIIIb Julia Giejbatowi Weronika Zalewska. Dziewczęta brały już udział w akcji w ubiegłym roku szkolnym.  W tym roku do  akcji dołączyły Julia i Kinga Ciurzyńskie  z klasy VIIIb z lekturką A.M. Wagner „BlinderPassagier”.

Trzymamy kciuki za wytrwałość, ambicję i życzymy miłej lektury.

Małgorzata Perkowska i Marta Kroc


ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH – SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Dnia  8 października 2021r. w ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych,  w naszej szkole została przeprowadzona pogadanka z uczniami klas VIIIa, VIIIb, VIIa, VIIb oraz VI. Pogadanka z uczniami prowadzona była przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego-Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach. Z uczniami klas ósmych i szóstych  pogadankę przeprowadziła młodszy aspirant Marta Dymek, natomiast z uczniami klas siódmych pogadankę prowadził starszy sierżant Marek Frankowiak policjant z Wydziału Prewencji z Komendy Powiatowej Policji.

Tematem spotkania była: odpowiedzialność karna nieletnich wobec przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy oraz niebezpieczeństwa związanego z zażywaniem środków psychoaktywnych (narkotyki, alkohol, palenie papierosów).

Zajęcia miały na celu przybliżenie uczniom wiedzy dotyczącej konsekwencji prawnych, jakie mogą ponieść nieletni za łamanie prawa i za zachowanie niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. W trakcie pogadanki młodzież dowiedziała się, kim jest osoba “nieletnia”, czym jest demoralizacja i jakie są jej przyczyny. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat: odpowiedzialności karnej nieletnich wobec prawa, konsekwencji prawnej czynów karalnych oraz czynów świadczących o demoralizacji za zachowania i działania w różnych miejscach, także w szkole. Policjanci wyjaśnili skutki zachowań agresywnych w stosunku do rówieśników czy funkcjonariuszy publicznych. Uczniowie zostali poinformowani o zjawisku cyberprzemocy  i zagrożeniach płynących z sieci oraz sposobach bezpiecznego korzystania z Internetu.

Funkcjonariusze policji przedstawili środki wychowawcze i poprawcze jakie może zastosować Sąd Rodzinny wobec nieletnich sprawców czynów karalnych lub osób przejawiających symptomy demoralizacji. Na koniec spotkania uczniowie obejrzeli film „Szanuję, akceptuję, nie hej tuję”.

Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami. Świadczyły o tym szczegółowe i konkretne pytania, które zadawali przedstawicielom policji.

Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tej pogadance przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.

Pedagog szkolny- Anna Rybka


PROFILAKTYKA SZKOLNA

Miesiąc wrzesień w Szkole Podstawowej w Kampinosie zgodnie z programem wychowawczo-profilaktycznym, minął nam pod hasłem „Miesiąc uważności”.  Jak wiemy powrót do „normalnej” rzeczywistości, z nauką stacjonarną w szkołach i codziennym, bezpośrednim kontaktem z rówieśnikami i nauczycielami,  okazał się dla wszystkich bardzo stresujący. Głównym celem całej społeczności szkolnej było nawiązanie komunikacji między uczniem -nauczycielem, nauczycielem – rodzicem. W miesiącu wrześniu skoncentrowaliśmy się szczególnie na aktywnym słuchaniu naszych uczniów. Podsumowaniem tego działania był program profilaktyczny dla uczniów, rodziców i nauczycieli pt. „NOWA SYTUACJA – NOWE WYZWANIA, czyli jak bezstresowo powrócić do nauki stacjonarnej”, który został przeprowadzony przez trenera z  Ośrodka Profilaktyki społecznej w Krakowie w dniu 29 września 2021r.

W tym dniu odbyły się także warsztaty dla uczniów klas ósmych pt. „Strongmani”. Uczniowie dowiedzieli się, że prawdziwa siła nie płynie z mięśni, ale z wiary we własne możliwości i pewności siebie. Nie powinniśmy używać przemocy, a swoje relacje budować  na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Powinniśmy rozpoznawać swoje emocje i rozładowywać te negatywne w sposób akceptowalny społecznie.

Pedagog szkolny – Anna Rybka

WYCIECZKA KLAS ÓSMYCH do Ogrodu Botanicznego w Powsinie

21 września 2021 roku uczniowie klas 8 ze  Szkoły Podstawowej w Kampinosie odwiedzili Ogród Botaniczny w Powsinie. Celem wycieczki była obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie jesienią, obejrzenie bogatej kolekcji warzyw i owoców oraz poznanie wielu gatunków ciekawych roślin. Po ogrodzie oprowadzał nas przewodnik. W interesujący sposób opowiadał o roślinach, które kolejno oglądaliśmy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia przez mostek. Mogliśmy podziwiać r róże, hortensje, drzewa pochodzące z różnych krajów,  a na koniec oglądaliśmy różnego rodzaju trawy, wrzosowiska i kolorowe liście drzew.

W Ogrodzie Botanicznym rosły także drzewa owocowe, których dojrzałe owoce mogliśmy podziwiać. Duże zainteresowanie wzbudziło oglądanie roślin egzotycznych w szklarniach, między innymi dojrzałych cytrusów, palm i kaktusów. Widzieliśmy również ogród stworzony na wzór ogrodu japońskiego, widzieliśmy typowe japońskie drzewa wiśniowe. Na koniec wycieczki, uczniowie mieli za zadanie zrobić zdjęcie jednej z roślin, a w domu wykonać o niej krótką notatkę.