Galeria Szkoła


 ROK SZKOLNY 2022/2023


 ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

Ważną uroczystością wpisującą się w ceremoniał szkolny jest Święto Patrona, które odbyło się 8 lutego 2023r. Upamiętnia ono postać Zygmunta Padlewskiego, jednego z dowódców powstania styczniowego, który w naszym pięknym Kampinosie miał sztab dowódczy.

Uczniowie klas szóstych pod okiem: Agaty Celejewskiej, Marty Berskiej, Anny Szczepańskiej zaprezentowali występ artystyczny. Szóstoklasiści wcielili się w role dziennikarzy, aktorów, reżysera, prowadzili program TV BBCNN, nagrywali film o Zygmuncie Padlewskim.  Anastazja Komorowska i Filip Piotrowski byli prezenterami w/w telewizji, przeprowadzili wywiady z aktorami: Mikołajem Tymofiewiczem (odtwórcą roli Zygmunta Padlewskiego, Mają Leśniewicz (grała Judytę Padlewską – matkę Zygmunta),  reżyserem nagrywanego filmu – Alanem Grzywińskim. Sprawdzili też co o powstaniu styczniowym wiedzą mieszkańcy Kampinosu i przedstawili materiał nagrany na ulicach naszej miejscowości.

Społeczność szkolna odwiedzała co chwilę plan „powstającego filmu”, widzieliśmy sceny: 1- na salonach w Petersburgu, 2 – Padlewski po raz ostatni odwiedza dom rodzinny, 3 – Padlewski Naczelnikiem Warszawy, 4 – Zygmunt Padlewski w Kampinosie.

Program przeplatany był prognozą pogody, reklamą i koncertami pieśni. Występ otwierali i zamykali: Blanka Pol i Filip Zdankiewicz. Obsadę aktorską stanowili: Mikołaj Tymofiewicz (rola Zygmunta Padlewskiego), Jakub Stasiak (dwie role: Stefana Bobrowskiego i Mariana Langiewicza), Aleksander Malinowski (Zygmunta Sierakowskiego), Michał Walędziak (Romana Padlewskiego), Adam Kowalski (Władysława Padlewskiego), Maja Leśniewicz (rola Judyty Padlewskiej), Wiktoria Tomaszewska (Anny Padlewskiej), Mateusz Walędziak (rola Walerego Remiszewskiego), Filip Zborowski (lokaj).  Taniec na salonach petersburskich wykonali: Julita Stecko, Maja Kowalska, Agata Połeć, Amelia Słowińska, Mikołaj Tymofiewicz, Jakub Kamiński, Szymon Zawadzki i  Adam Kowalski.

Naszymi konferansjerami byli: Agata Połeć i Filip Cybulski, recytatorami: Maja Kowalska, Julita Stecko, Julia Szymańska i Gabriel Łażewski. Pogodynkę grała Weronika Antkowiak, Kampinos reklamowały: Magdalena Rożniecka i Julia Szymańska, asystentką reżysera była Patrycja Piotowska, reżyserem- Alan Grzywiński.Koncert pieśni uświetniły uczennice klasy piątej: Pola Giejbatow i Julia Popielas.

Tekst: Anna Szczepańska, zdjęcia i filmiki: Aleksandra Zawadzka i Agnieszka Tomecka.


TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEZ ZAPOBIEGA POŻAROM”

W dniu 7.02.2023 w naszej szkole odbył  się szkolny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Konkurs ten przygotowuje już od 1990 pan Ryszard Antosik, który odpowiada za ochronę przeciwpożarową w naszej gminie. W jury zasiadali również, Komendant Gminny OSP pan Zbigniew Ploch oraz Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP pan Łukasz Łopaciński, który pokazał nam na początku konkursu, swój dyplom z OTWP z 1998 roku (3 miejsce w etapie wojewódzkim!)

W konkursie, w naszej szkole, wzięło udział 32 uczniów. Test z wiedzy pożarniczej był trudny, jednak nie dla Aleksandry Łopacińskiej, która zdobyła maksymalną ilość punktów. Kolejne miejsca zajęli: Julia Grzesiak (II miejsce), Filip Kotowski (III miejsce) i wyróżnienie Maja Barańska.

Trzymamy kciuki za naszych laureatów w kolejnych etapach i życzymy dalszych sukcesów.

Magda Młynarczyk


APEL PORZĄDKOWY DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII

Uczniowie Szkoły Podstawowej z klas IV-VIII aktywnie uczestniczyli w I semestrze roku szkolnego 2022/2023 w konkursach, projektach oraz programach realizowanych na terenie szkoły i nie tylko. 6 lutego 2023r. podczas apelu porządkowego uczniowie otrzymali dyplomy, statuetki i nagrody za zajęcie zaszczytnych miejsc w konkursach. Ponadto wszyscy uczniowie za udział w konkursach i projektach otrzymali dodatnie punkty z zachowania.

Wręczono nagrody za następujące konkursy i projekty:

  1. Udział w realizacji projektu edukacyjno-profilaktycznego „Szkolny Tydzień Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień” – organizator Anna Rybka.

W ramach realizacji projektu odbyły się konkursy:

– konkurs plastyczny „Tolerancja i szacunek to dobry kierunek” – Anna Rybka

– plebiscyt na „Najbardziej tolerancyjnego, sympatycznego, życzliwego i uśmiechniętego ucznia w szkole” – Anna Rybka

– plebiscyt na „Najbardziej tolerancyjnego, sympatycznego, życzliwego i uśmiechniętego nauczyciela w szkole” – Anna Rybka

– wyłoniono także Mistrza i v-e mistrza tolerancji

– 95% uczniów szkoły twierdzi, że „Tolerancja jest w modzie”

  1. Konkurs szkolny „Nie daj się chorobie” – organizator Ewa Waśkiewicz ,Agnieszka Kurlanc i Małgorzata Osińska
  2. Ogólnopolski Program Lingos dla Szkół – organizator Agata Celejewska, Małgorzata Perkowska
  3. Ogólnopolski Konkurs języka angielskiego „Zostań mistrzem słówek” – organizator Małgorzata Perkowska i Agata Celejewska
  4. Młodzieżowa Rada Gminy Kampinos organizowała konkurs plakatów o tematyce ekologicznej – organizator Marta Kroc
  5. Konkurs charytatywny –„Ile waży św. Mikołaj” – organizator Anna Rybka
  6. Konkurs na „Najładniej udekorowaną klasę” – organizator Samorząd Uczniowski pod opieką Aliny Zalewskiej, Marty Wrocławskiej i Agnieszki Tomeckiej
  7. Konkurs plastyczny – plakat „Dlaczego warto czytać?”- organizator Monika Jankowska-Denicka
  8. Wojewódzki konkurs poezji religijnej „Usłysz Panie Moje słowa” – koordynator Maria Barbara Nawrocka
  9. Konkurs plastyczny bożonarodzeniowy GWIAZDKA – organizator Anna Rybka

Wszystkim uczniom, którzy brali udział w konkursach gratujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Za sfinansowanie nagród dziękujemy p. Annie Komorowskiej, a zarazem Radzie Rodziców, p. Wojciechowi Rybce właścicielowi Zakładu Stolarskiego za ufundowanie i wykonanie statuetek, p. Annie Konopce za przekazanie na konkursy słodyczy.

Szczegółowe sprawozdania z konkursów i projektów można znaleźć na stronie internetowej szkoły zspkampinos.pl w zakładce pedagog szkolny oraz zakładce dla uczniów – konkursy.

Organizator apelu Anna Rybka

Zdjęcia Marta Wrocławska i Agata Celejewska


APEL PORZĄDKOWY DLA UCZNIÓW KLAS I-III

6 lutego odbył się apel porządkowy dla uczniów klas I-III.

W tym dniu wręczono dyplomy, nagrody i statuetki uczniom, którzy zwyciężyli w konkursach szkolnych oraz brali czynny udział w projektach edukacyjnych realizowanych w szkole w pierwszym semestrze roku szkolnego 2022/2023.

Wręczono nagrody za następujące konkursy i projekty:

  1. Ogólnopolski Program Lingos dla Szkół – organizator Agata Celejewska, Małgorzata Perkowska
  2. Konkurs charytatywny – „Ile waży św. Mikołaj” – organizator Anna Rybka
  3. Konkurs na „Najładniej udekorowaną klasę” – organizator Samorząd Uczniowski pod opieką Aliny Zalewskiej, Marty Wrocławskiej i Agnieszki Tomeckiej
  4. Konkurs plastyczny na zakładkę do książki – organizator Monika Jankowska-Denicka
  5. Konkurs recytatorski „Jesień wiersze plecie” – organizator Małgorzata Brzezińska i Katarzyna Barciak
  6. Konkurs plastyczny „Jesienne malowanie – jesień w sadzie i ogrodzie” – organizator Małgorzata Marciniak i Kamila Krakowian
  7. Wojewódzki konkurs poezji religijnej „Usłysz Panie Moje słowa” – koordynator Maria Barbara Nawrocka
  8. Konkurs szkolny „Najpiękniejszy różaniec” – organizator Maria Barbara Nawrocka
  9. Konkurs plastyczny bożonarodzeniowy GWIAZDKA – organizator Anna Rybka
  10. Udział w realizacji projektu edukacyjno-profilaktycznego „Szkolny Tydzień Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień” – organizator Anna Rybka.

W ramach realizacji projektu odbyły się konkursy:

– konkurs plastyczny „Tolerancja i szacunek to dobry kierunek”

– plebiscyt na „Najbardziej tolerancyjnego, sympatycznego, życzliwego i uśmiechniętego ucznia w szkole” – Anna Rybka

– plebiscyt na „Najbardziej tolerancyjnego, sympatycznego, życzliwego i uśmiechniętego nauczyciela w szkole” – Anna Rybka

– wyłoniono także Mistrza i v-e mistrza tolerancji

– 95% uczniów szkoły twierdzi, że „Tolerancja jest w modzie”

Wszystkim uczniom, którzy brali udział w konkursach gratujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Za sfinansowanie nagród dziękujemy Radzie Rodziców, p. Wojciechowi Rybce właścicielowi Zakładu Stolarskiego za ufundowanie i wykonanie statuetek, p. Annie Konopce za przekazanie na konkursy słodyczy.

Szczegółowe sprawozdania z konkursów i projektów można znaleźć na stronie internetowej szkoły zspkampinos.pl w zakładce pedagog szkolny oraz zakładce dla uczniów – konkursy.

Organizator apelu Anna Rybka

Zdjęcia Agnieszka Tomecka


SPOTKANIE EDUKACYJNO – PROFILAKTYCZNE W ZAKRESIE SAMOOBRONY PRZED PSAMI

„Zapobiegajcie tragediom, nie będziecie opłakiwać ofiar”

Pod takim hasłem 30 stycznia odbyło się w naszej szkole szkolenie w zakresie samoobrony przed psami.
Z metodami tresury i samoobrony zapoznali uczniów Piotr Danielewski i Mirosław  Różański – przewodnik psa, były członek oddziałów specjalnych policji. Towarzyszyły im dwa psy. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób zachowywać się w obliczu spotkania z agresywnym psem. Oto najważniejsze zasady:

1.Nie wolno krzyczeć i wykonywać gwałtownych ruchów.

2.Można zasłonić się przedmiotem, który akurat mamy pod ręką np. plecakiem, bluzą. Pozwolić  psu złapać ten przedmiot i w międzyczasie rozejrzeć się szukając schronienia lub kogoś, kto nam pomoże.

  1. Należy przyjąć  postawę na baczność, bokiem do psa opuszczając głowę i ręce trzymając  przy ciele lub przyjąć  postawę tzw. żółwika – każda z tych postaw powinna być odczytana przez psa jako poddańcza.

Uczniowie trenowali pod czujnym okiem instruktorów, postawy pozwalające chronić ciało przed agresją psów. Miłym akcentem spotkania był pokaz umiejętności czworonożnego gościa. Uczniowie zobaczyli elementy tresury.

Po spotkaniu dzieci bogatsze o nową wiedzę i umiejętności czule pożegnały się z głównymi bohaterami spotkania, czyli pieskami, które przez cały czas towarzyszyły naszym szkoleniowcom. Uśmiechnięte twarze uczniów i ich entuzjazm dowodził tego, że było to interesujące i co najważniejsze bardzo pożyteczne przedsięwzięcie.

Mamy nadzieję, że uczniowie zapamiętali cenne  wskazówki, które w razie zagrożenia pomogą im wyjść z opresji.

Tekst Anna Rybka

Zdjęcia Agnieszka Tomecka


Akcja charytatywna ,,ILE WAŻY ŚWIĘTY MIKOŁAJ?”

Nasza szkoła po  raz pierwszy przystąpiła do akcji charytatywnej, która jest zarazem konkursem ,,Ile waży Święty Mikołaj? W ramach akcji zbieraliśmy bilon. Bilon zasili fundusz, z którego wypłacane są stypendia oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.

Zbiórka bilonu trwała do 10 stycznia 2023r.  Pieniądze zostały policzone, zważone, spakowane według instrukcji i zaniesione na pocztę. Udało nam się zebrać ponad 67,5 kg monet, co dało kwotę 1647,10 zł. W zbiórkę monet zaangażowało się 40 uczniów naszej szkoły.

Rekordzistą w zbiórce monet na poziomie klas I-III okazał się Lubomir Bazyliuk z klasy IIIa, który przyniósł 8,95 kg monet. Na poziomie klas IV-VIII należy szczególnie wyróżnić uczennicę klasy Va Lenę Janiak, która zasiliła konto akcji monetami o łącznej wadze 13,32 kilograma.

Serdecznie dziękuję wszystkim darczyńcom oraz tym, którzy pomagali przy sortowaniu i liczeniu bilonu. Szczególne podziękowania kieruję do tych uczniów, którzy swój bilon posortowali i policzyli w domu i przynieśli w opisanych woreczkach.

Poniżej kilka zdjęć z naszej akcji.

Koordynator akcji

Anna Rybka


 SPOTKANIE ON-LINE W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+
20. 12. 2022r. to ważna data w kalendarzu działań grupy uczniów biorących udział w projekcie Erasmus+ pt. „Człowiek i las. Jak korzystać z natury bez jej degradacji” Tego dnia mieliśmy przyjemność poznania online naszych partnerów ze szkoły w Lecce. Pierwsze spotkanie uczestników odbyło się w aplikacji Google Meet, a rozpoczęło od wymiany informacji na temat zainteresowań uczniów, sposobów spędzania wolnego czasu. Polska i włoska młodzież bardzo ciekawie opowiadała o sobie. Już wiemy, że wiele nas łączy! Dbałość o przyrodę, zamiłowanie do podróży i nauki języka angielskiego to nasze wspólne cechy. Każdy uczestnik zarówno z polskiej jak i włoskiej strony miał możliwość wypowiedzenia się na temat projektu, zaprezentowania swoich oczekiwań co do przebiegu naszych działań. Udało nam się również zaplanować realizację kolejnych, wspólnych zadań. Uczniowie mieli także możliwość rozwoju swoich kompetencji językowych, gdyż cała rozmowa odbyła się w języku projektu czyli w języku angielskim.
Nasze spotkanie odbyło się w atmosferze przygotowań do Świąt, w związku z tym z Polski do Włoch i z Włoch do Polski popłynęły serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.
Dla nauczycieli, opiekunów projektu, było to kolejne spotkanie online z nauczycielami ze szkoły w Lecce.
Agata Celejewska
Małgorzata Perkowska

JASEŁKA W WYKONANIU UCZNIÓW KLAS PIĄTYCH
W uroczysty czas oczekiwania na Boże Narodzenie wprowadzili nas uczniowie klas piątych, którzy pod opieką p. Kiełbasy, p. Wrocławskiej, p. Stecko i p. Nawrockiej przygotowali przedstawienie bożonarodzeniowe pt. ” Bóg rodzi się w człowieku „. Piątoklasiści ambitnie podeszli do tematu i zaprezentowali montaż słowno- muzyczny, w którym każda scena, każda kolęda stanowiły przesłanie dla odbiorcy. Publiczność składająca się ze społeczności szkolnej, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, rodziców, Dyrekcji oraz zaproszonych gości- przedstawicieli władz gminy w osobach Pani Wójt i Wicewójta, przewodniczącej rady rodziców, księdza proboszcza oraz nauczycieli emerytów- przeżywała chwile pełne wzruszeń. Łzy kręciły się w oczach i odbijały w blasku świątecznych dekoracji. Przekaz mówiący, ze Betlejem jest na odległość naszych rąk dostojnie i mądrze wybrzmiał w tekstach tak młodych aktorów i mamy nadzieję, że zapadł w pamięć odbiorców. Po przedstawieniu Pani Dyrektor i Pani Wójt podziękowały dzieciom i opiekunom oraz złożyły świąteczne życzenia wszystkim zgromadzonym.

PROJEKT EDUKACYJNO-PROFILAKTYCZNY
„Szkolny Tydzień Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień”
Już po raz piąty rozpoczęliśmy dziś 21 listopada 2022r. realizację projektu edukacyjno-profilaktycznego „Szkolny Tydzień Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień”. Dziś pod hasłem „Dzień tolerancji”. Tolerancja i życzliwość to niezwykle cenne wartości zarówno w relacjach uczniowskich jak i w życiu każdego człowieka. Aby podkreślić ich znaczenie uczniowie i nauczyciele naszej szkoły biorą udział w różnych działaniach. Głównym celem tych działań jest uzmysłowienie uczniom, że wzajemna życzliwość i tolerancja to początek oraz podstawa w budowaniu zaufania, a także pozytywnych relacji międzyludzkich.

Organizator akcji
Anna Rybka
Dzień 1:
Dziś uczniowie w ramach akcji „Tolerancja jest modna” ubrani byli na zielono. Ponadto mogli przespacerować się korytarzami naszej szkoły, na których powstała „Szkolna Aleja Życzliwości” z cytatami o tolerancji i życzliwości. Następnie wszyscy obdarowywali się dobrym słowem, uśmiechem w ramach akcji „Weź ciepłe słowo i puchate, podaj go dalej”.
Dzisiejszy dzień cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i powodzeniem. Wszyscy bawili się świetnie.
Organizator akcji
Anna Rybka
Dzień 2:

„Życzliwość to jest język, który niesłyszący mogą usłyszeć i niewidzący zobaczyć…” (Mark Twain)

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień to święto, które narodziło się w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku. World Hello Day był odpowiedzią na wybuch konfliktu między Egiptem a Izraelem, a pozdrawianie się nawzajem było aktem troski o pokój na świecie. Głównym przekazem, jakie niesie takie pozdrawianie się, było pokazanie, że komunikacja międzyludzka jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż konflikt zbrojny.

Od wczoraj w naszej szkole trwa Kampania Życzliwości. Dziś w modzie był kolor niebieski. Jak  się  dało zauważyć na szkolnych korytarzach,  gościła  niezwykle przyjazna i życzliwa atmosfera. Uczniowie okazali się prawdziwymi Aniołami pisząc wiele cudownych życzeń i pozdrowień do dzieci ze szpitala onkologicznego. Wzięli także udział w plebiscycie na „Najbardziej Sympatycznego, Tolerancyjnego, Życzliwego i Uśmiechniętego Ucznia i Nauczyciela w szkole”. Kto nim zostanie okaże się na zakończenie realizacji projektu edukacyjno-profilaktycznego.

Dzień 3:

Trzeci dzień obchodów „Szkolnego Tygodnia Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień” 23 listopada 2022r. upłynął nam pod znakiem przyjaźni. Dziś królował w naszej szkole kolor żółty oraz uśmiech, który gościł na naszych twarzach. Rozdawaliśmy go na prawo i na lewo, wśród osób z naszego otoczenia i nie tylko.

Jak mawiał F. Faber „Uśmiech nic nie kosztuje, ale jest wiele wart. Wzbogaca tego, kto go otrzymuje i tego kto go daje”.

Koordynator projektu:
Anna Rybka

Dzień 4:

IV DZIEŃ realizacji projektu edukacyjno-profilaktycznego „Szkolny Tydzień Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień” – 24 listopada 2022r.

Pozytywne nastawienie do świata, radosny uśmiech, życzliwe słowo, słodki upominek i uprzejmy gest potrafią sprawić, że wszystkim wokół żyje się lepiej. Wiedzą o tym uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły, którzy dokładają starań aby w naszej szkole panowała moda na życzliwość i kulturę.

Dziś obchodzono Dzień Serdeczności, w modzie był kolor czerwony. Na uczniów czekała „Życzliwa poczta” – kolejna sposobność do obdarowania kogoś miłym i serdecznym słowem, a może nawet do przeprosin. Uczniowie zostali także poczęstowani słodkim lizakiem i cukierkiem.

Mamy nadzieję, że życzliwy i serdeczny nastrój zagości w naszej szkole na dłużej.

Koordynator projektu:
Anna Rybka

Dzień 5:

V DZIEŃ realizacji projektu edukacyjno-profilaktycznego „Szkolny Tydzień Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień” – 25 listopada 2022r.

Cała społeczność naszej szkoły zaangażowała się w obchody „Szkolnego Tygodnia Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień”. Utwierdziło to nas w przekonaniu, że uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły są fantastyczni, życzliwi, dobrzy oraz przyjaźnie nastawieni do ludzi.

Tematyka tolerancji i życzliwości gościła przez cały tydzień na lekcjach wychowawczych, na drzwiach sal lekcyjnych powstała „Szkolna Aleja Życzliwości”, uczniowie wzięli udział w konkursach plastycznym i literackim, dużym powodzeniem cieszyła się „Poczta Życzliwości” oraz rozkwitające dzisiaj pięknymi, kolorowymi jesiennymi liśćmi „Drzewo uprzejmości” z pozdrowieniami, serdecznym słowem oraz podziękowaniami dla koleżanek, kolegów i nauczycieli.

Szkolny Tydzień Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień uświadomił społeczności szkolnej ważne wartości w życiu człowieka, przybliżył znaczenie tolerancji, przyjaźni, koleżeństwa i pomocy drugiemu człowiekowi. Mam nadzieję, że w naszej szkole życzliwość i tolerancja będą gościć każdego dnia, gdyż dzięki nim życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Dziękuję uczniom i nauczycielom za zaangażowanie się w realizację projektu edukacyjno-profilaktycznego. Udowodniliśmy, że tolerancja jest w modzie, a każdy z nas jest swego rodzaju projektantem. Jeśli będziemy używać takich materiałów jak miłość, szacunek, zrozumienie i akceptacja to tolerancja będzie niezmienna i ponadczasowa.

Organizator obchodów i koordynator projektu

Anna Rybka


Młodzieżowa Rada dla Klimatu- projekt

Projekt ekologiczny „Młodzieżowa Rada dla Klimatu”  z dotacji programu „Mazowsze dla Młodzieży” prawie dobiega końca. Młodzi radni przygotowali prezentację multimedialną na temat zmian klimatu, którą przedstawiali całej społeczności uczniowskiej klas IV-VIII. Prezentacja obejmowała wiedzę, którą młodzieżowi radni poznali na warsztatach ekologicznych, zorganizowanych podczas trwania projektu. Młodzi radni  zapoznali swoich kolegów i koleżanki z problemem globalnego ocieplenia, efektu cieplarnianego i gazów cieplarnianych, omawiali przyczyny i skutki zmian klimatu dla człowieka oraz zachęcali do nabywania nawyków ekologicznych. Uczniowie zainteresowani tematyką ekologii przygotują plakaty promujące zachowania ekologiczne na wystawę plakatów. Zajęcia uświadomiły naszym młodym ekspertom od zmian klimatu, że społeczność uczniowska ma dużą wiedzę na temat działań proekologicznych . Jednak od wiedzy do stosowania jej w praktyce pozostaje długa droga, którą mogą wypełnić nawet najmniejsze gesty, a te wykonywane codziennie staną się nawykami, przyczyniającymi  się do ochrony naszego środowiska i nas samych.

Opiekun MRGK: Marta Kroc


 WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS I-III
W dniu 17 listopada wszystkie klasy od 1szej do 3ciej udały się na spektakl teatralny wystawiany przez wrocławski teatr ,,Artenes** do kinoteatru w Chodakowie. W spektaklu o tytule ,, O rybaku i złotej rybce** zawarto wiele kwestii związanych z ekologia, ochrona przyrody, przybliżone zostały powiedzenia związane z chęcią posiadania więcej i niejednokrotnego, nieroztropnego zachowania. Dzieciaki wracały zachwycone, szepcząc- że chętnie obejrzą podobny spektakl jeszcze raz.

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 9 listopada 2022 r. klasy czwarte wraz z wychowawczyniami zaprosiły społeczność szkolną oraz przedstawicieli władz samorządowych na uroczysty apel z okazji święta Niepodległości obchodzonego 11 listopada. Dzieci w inscenizacji słowno-muzycznej przypomniały o istotnych wydarzeniach naszej niełatwej historii lat zaborów i walk prowadzących do uzyskania przez Polskę niepodległości. Czwartoklasiści świetnie poradzili sobie z tą trudna tematyką pięknie recytując wiersze, śpiewając patriotyczne pieśni przeplatane komentarzem historycznym. Nad przygotowaniem występu czuwały wychowawczynie: p. Ewa Waśkiewicz i p. Agnieszka Kurlanc, a oprawę muzyczną zagwarantował p. Krzysztof Kolator. Tegoroczne przedstawienie było oparte na scenariuszu opracowanym i zaprezentowanym przez uczniów Naszej Szkoły już 20 lat temu pod kierunkiem p. Aliny Zalewskiej i p. Małgorzaty Perkowskiej.

Zwieńczeniem apelu był piękny taniec z flagami w wykonaniu uczennic z kl. 8a przygotowanych przez p. Martę Kroc.

WYCIECZKA UCZNIÓW KL. IVa i IVb oraz uczniów z klas starszych do TEATRU MUZYCZNEGO W ŁODZI

Dnia 8 listopada 2022r. uczniowie klas czwartych oraz kilkoro uczniów z klas piątych i siódmych pod opieką p. Ewy Waśkiewicz, p. Agnieszki Kurlanc, p. Małgorzaty Perkowskiej i p. Anny Rybki  wyruszyli na wycieczkę do  Łodzi. Głównym celem wyjazdu był spektakl muzyczny “Alicja w Krainie Czarów” w Teatrze Muzycznym.

Spektakl poruszył nasze wszystkie zmysły i bez wątpienia pozostanie na długo w naszej pamięci. Alicja zaczarowała naszą wyobraźnię, dając niepowtarzalną okazję zanurzenia się w świat fantazji. Podążając za bohaterką mogliśmy, choć na chwilę, uciec od otaczającej nas rzeczywistości i przeżyć niezapomniane chwile wspólnej zabawy, często zupełnie abstrakcyjnej. „W krainie ludzkiej wyobraźni mogą się różne dziwy dziać, co niemożliwe jest możliwe, co niemożliwe tu może się stać…” . Jest tylko jeden warunek – nie można się wahać, trzeba śmiało wskakiwać do króliczej norki.

Anna Rybka


WYCIECZKA DO PAŃSTWOEWJ STRAŻY POŻARNEJ W BŁONIU

W dniu 27.10.2022r. uczniowie klasy IIa, IIb i IIIb wraz z wychowawczyniami p. Małgorzatą Brzezińską, p. Katarzyną Barciak i p. Marią Morgaś wybrali się na wycieczkę do Komendy
Powiatowej Straży Pożarnej w Błoniu. Na początku dzieci udały się do sali edukacyjnej „Ognik”, gdzie w bardzo aktywny i atrakcyjny sposób uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem symulatorów ukazujących różne zagrożenia, jakie mogą nastąpić w domu, związane z pożarem i z udziałem niebezpiecznych środków chemicznych używanych na co
dzień. Nasi uczniowie bez większych problemów potrafili wskazać niebezpieczne miejsca, przedmioty oraz niewłaściwe zachowanie się w kuchni, w łazience, sypialni bądź w kotłowni, które mogą spowodować pożar lub sytuacje grożące utracie zdrowia czy życia. Dowiedziały się również, w jaki sposób mają się zachowywać , by bezpiecznie wyjść z różnych opresji. Zajęcia ze strażakami pozwoliły uzmysłowić dzieciom. w jaki sposób wytwarza się smog, jak oddziałuje na nasz organizm i jak możemy zapobiegać temu zjawisku wytworzonemu przez naszą cywilizację. Dużą atrakcją było też spotkanie ze strażakami przy wozie bojowym i oglądanie jego wyposażenia, a także możliwość wejścia do jego środka. W trakcie rozmowy dzieci dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w różnych akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Z wycieczki wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń. Mamy nadzieję, że wizyta w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej zapadnie naszym dzieciom w pamięci i pomoże im uniknąć lub odpowiednio zachować się w sytuacji zagrożenia.
Tekst:
Maria Morgaś


I sesja Młodzieżowej Rady Gminy Kampinos 2022/2023

W dniu 3 listopada odbyła się I Sesja Młodzieżowej Rady Gminy Kampinos, podczas której młodzi radni spotkali się w pełnym składzie (15 radnych)  i wybrali swoje Prezydium. Sesję rozpoczęło uroczyste ślubowanie radnych a następnie wybrano w głosowaniu tajnym skład Prezydium. O funkcję przewodniczącego Młodzieżowej Rady walczyło dwoje  radnych ale tylko radna Julita Stecko przekonała większość radnych do swojej kandydatury. Zastępcą przewodniczącej została Aleksandra Łopacińska z klasy VII a protokoły z posiedzeń Rady będzie sporządzała Iga Tarczyluk, jako jej sekretarz. Radni dyskutowali o bieżących sprawach dotyczących naszej szkoły, możliwościach pozyskania funduszy na rozwój i zagospodarowanie, opracowali prezentację na temat zmian klimatu, która będzie tematem spotkań z całą społecznością uczniowską i na podstawie której powstanie wystawa plakatów w ramach realizacji grantu „Mazowsze dla Młodzieży”. Z początku z pewną dozą nieśmiałości ale potem już coraz pewniej młodzi radni dyskutowali o sprawach dotyczących codzienności  w szkole oraz oferty i możliwości spędzania czasu wolnego na terenie gminy. Radnym towarzyszyła Pani wójt Monika Ciurzyńska, Pani Agnieszka Więckowska – kierownik Referatu ds.Organizacji Kadr i Obsługi Oświaty oraz Pani dyrektor Edyta Włodarska.  Ustalono termin następnego posiedzenia Młodzieżowej Rady Gminy Kampinos na styczeń 2023r. ale radni będą spotykać  się częściej podczas spotkań roboczych, dotyczących realizacji projektu ekologicznego z programu „Mazowsze dla Młodzieży”.

Opiekun Młodzieżowej Rady

Marta Kroc


MISTRZOSTWO ŚWIATA!
W dniach 27 -30 października drużyna Karateka Team z Kampinosu reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata Karate IKU we włoskim Caorle. W mistrzostwach wzięło udział 1600 zawodników z 38 krajów. Nasza reprezentacja w składzie : Zbigniew Pabiszczak, Norbert Leśniewicz, Maja Leśniewicz, Igor Leśniewicz, Kalina Węgrzyn, Alicja Węgrzyn oraz Jan Gutkowski, mogła sie przygotować i wystartować w tej międzynarodowej imprezie dzięki wsparciu, którego udzielił nam Powiat Warszawski Zachodni.
Za okazane zrozumienie i wsparcie bardzo dziękujemy.
Medale zdobyli:
Jan Gutkowski – złoty medal w kumite indywidualnym
Zbigniew Pabiszczak – srebrny medal w kumite indywidualnym
Kalina Węgrzyn -brązowy medal w kumite indywidualnym
Źródło:
KARATEKA.com.pl

PASOWANIE PIERWSZAKÓW

Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Każdy mały człowiek z niepokojem, obawą, ale i z  zainteresowaniem przekracza próg szkoły.

Minęły już pierwsze dwa miesiące nauki. To czas niezwykle ekscytujący, ciekawy
i jednocześnie bardzo trudny dla każdego pierwszoklasisty. Wrzesień i październik to czas,

w którym uczeń aklimatyzuje się w środowisku, poznaje nowych kolegów, nauczycieli
i rzeczywistość życia szkolnego. Ta podstawowa wiedza pozwala swobodnie borykać się ze wszystkimi codziennymi obowiązkami.Nasi najmłodsi uczniowie od pierwszych dni nowego roku szkolnego z zaangażowaniem przystąpili do pracy.
Ogromnym przeżyciem dla maluchów jest Uroczystość Ślubowania i Pasowania na Uczniów, która odbyła się 28 października 2022r.

Wydarzenie to zawsze wzbudza wiele emocji wśród dzieci, rodziców i całej społeczności szkolnej.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Monika Ciurzyńska – Wójt Gminy Kampinos, Sebastian Wardziak – Zastępca Wójta, Anna Komorowska – Przewodnicząca Rady Rodziców, Edyta Włodarska – Dyrektor Zespołu, Marta Berska – wicedyrektor ds. Szkoły Podstawowej, Marta Dobosz – wicedyrektor ds. Przedszkola, rodzice, nauczyciele, przedszkolaki i uczniowie.

Akademię poprowadzili uczniowie klasy IVA: Wiktoria Kowalska, Julia Tomczak i Dominik Olszak.  Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwały wychowawczynie klas pierwszych – pani Małgorzata Osińska i pani Renata Zakowana oraz nauczyciel współorganizujący proces kształcenia –pani Agnieszka Tomecka.

Pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Zapewnili także, że znają szkolną rzeczywistość i są gotowi podejmować uczniowskie wyzwania. To był egzamin, który zdali na szóstkę. W nagrodę otrzymali uroczyste birety z rąk wicedyrektor pani Marty Berskiej oraz Przewodniczącej Rady Rodziców – pani Anny Komorowskiej.

W niezwykle podniosłej atmosferze uczniowie klas pierwszych na sztandar szkoły ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Symbolicznego pasowania dokonała Dyrektor Zespołu Edyta Włodarska, a następnie wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy i książki upamiętniające ich wstąpienie do szkolnej braci.

W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Z. Padlewskiego w Kampinosie.

Życzenia dzieciom złożyły i podziękowały za trud przygotowania uroczystości DyrektorZespołu – Edyta Włodarska i Wójt Gminy Kampinos – Monika Ciurzyńska. Panie zgodnie stwierdziły, że uczniowie klas pierwszych są gotowi do pokonywania codziennych wyzwań i sumiennej pracy w szkole. Pani Dyrektor podziękowała rodzicom za zaangażowanie i wsparcie. Nie zabrakłoupominków od młodszych kolegów z przedszkola, uczniów klas drugich, Samorządu Uczniowskiego i pani wójt – Moniki Ciurzyńskiej.

Wszyscy uczestnicy tej niezwykłej uroczystości, gromkimi brawami zamknęli pierwszy ważny rozdział w życiu naszych nowych uczniów.

Pełną emocji i wzruszeń uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

Renata Zakowana


Nasza szkoła przystąpiła do udziału w akcji 
„ILE WAŻY ŚWIĘTY MIKOŁAJ”?

NA CZYM POLEGA AKCJA?

Akcja polegała na zebraniu bilonu o jak największej wadze w okresie od
3 listopada 2022r.  do 10 stycznia 2023r.  Bilon (monety od 1gr do 5zł) zbieramy wśród  uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Bilon wrzucamy do pojemnika znajdującego się w gabinecie pedagoga szkolnego p. Anny Rybki.

Celem akcji jest wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
Dlaczego warto  angażować dzieci i młodzież w pomaganie?

Pomaganie innym, słabszym, uboższym, potrzebującym pomocy wykształca empatię. Uczy angażowania się w działania charytatywne i społeczne. Pozwala nabyć umiejętności komunikacji oraz współpracy, cechy niezbędne w dorosłym życiu.

NAGRODY!

Dla ucznia, który przyniesie monety o największej wadze czekają atrakcyjne nagrody.

Organizator akcji na terenie naszej szkoły

Anna Rybka


Akcja Szkolnego Klubu Wolontariusza „PAMIĘTAMY” zakończona!!!

W Dzień Zaduszny Szkolny Klub Wolontariatu DOBRODAWCY zakończył
akcję społeczną PAMIĘTAMY, której celem było upamiętnienie żołnierzy
poległych w latach 1939-1945. Wolontariusze z klas VIIIa i VIIIb pod opieką
Pani A.Tomeckiej i M.Kroc zapalili 287 zniczy tworząc na cmentarzu
w Granicy aleję świateł pamięci. Wszystkim, którzy włączyli się do zbiórki
zniczy z całego serca dziękujemy za pamięć.

Cmentarz w Granicy – nocą.
Aleja świateł pamięci, która powstała dziś z 287 zniczy zapalonych przez naszych szkolnych wolontariuszy.

FINAŁ XX WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO  
POEZJI RELIGIJNEJ „USŁYSZ PANIE MOJE SŁOWA”

27 października 2022r. odbył się w Warszawie finał konkursu recytatorskiego poezji religijnej „Usłysz Panie Moje Słowa”. Do finału zakwalifikowały się trzy uczennice naszej szkoły: Izabela Wiśniewska z klasy IIa, Marta Zaranowicz z klasy IVa oraz Julia Popielas z klasy Va. Dziś dziewczęta reprezentowały naszą szkołę podczas przesłuchań finałowych. Pomimo dużej konkurencji zaprezentowały swoje walory artystyczne perfekcyjnie.

Dziękuję serdecznie rodzicom naszych finalistek Pani Marcie Berskiej, Państwu Annie i Michałowi Popielas oraz Państwu Weronice i Danielowi Zaranowicz za zaangażowanie i wkład pracy włożony w przygotowanie swoich pociech do konkursu oraz za  zorganizowanie transportu dla naszych uczestniczek konkursu.

Podsumowanie  XX Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej  nastąpi podczas Jubileuszowej Gali Konkursowej, która odbędzie się 8 listopada 2022r. o godz. 10.00 w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich – Plac Bankowy 3),  na którą w imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich uczestników naszej szkoły wraz z rodzicami.

Gratuluję naszym finalistkom i życzę dalszych sukcesów.

Pedagog szkolny – Anna Rybka


LEKCJA KLEKSOGRAFII!

Na polskim nie ma nudy. Mamy lekcję kleksografii! Klasy IV podczas pracy z lekturą ” Akademia Pana Kleksa” pod opieką p. Joanny Kiełbasy wykonywały kleksy. Każdy kleks otrzymał nazwę, a jego twórca starał się wymyśleć o nim rymowankę.


Z wizytą u Mikołaja Kopernika

W ostatnim tygodniu odbyła się kolejna wycieczka klas VI a i VI b.Tym razem  wraz z panią Anną Szczepańską i panem Michałem Stecko, gościliśmy w mieście Mikołaja Kopernika. Toruń przywitał nas piękną, słoneczną, jesienną pogodą. Realizację programu wycieczki, zorganizowanej przez Biuro Podróży Levtravel Marek Lewandowski, rozpoczęliśmy od wizyty w Planetarium. Następnie udaliśmy się do Domu Legend Toruńskich gdzie uczestniczyliśmy w ciekawych i zabawnych zajęciach dotyczących historii zwiedzanego przez nas miasta.  W czasie wycieczki nie zabrakło również warsztatów wypieku pierników toruńskich. Poznaliśmy tajniki przygotowania tych wspaniałych przysmaków.W programie naszej wyprawy znalazło się  także spotkania z… katem toruńskim, który przedstawił  ciekawostki dotyczące  architektury Torunia, zapoznał nas z  najważniejszymi faktami z życia Mikołaja Kopernika.

Wycieczkę do Torunia oceniamy jako bardzo udaną, a to jak dobrze się bawiliśmy najlepiej przedstawi  poniższa fotorelacja.

Agata Celejewska


AKCJA „PAMIĘTAMY!”

„Życie ma swój początek i swój koniec.

Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać…”

Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu  i nie tylko, wzięli udział w akcji „Pamiętamy”.

Dziś dwie grupy uczniów pod opieką p. Marty Kroc i  p. Agnieszki Tomeckiej wybrały się na cmentarz wojenny w Granicy, natomiast grupa uczniów pod opieką p. Anny Rybki wybrała się na miejscowy cmentarz w Kampinosie,  aby oddać hołd poległym żołnierzom.

Wolontariusze udali się na cmentarze, aby wspólnie posprzątać na grobach żołnierzy: wyrwali chwasty, zgrabili liście i na czystych grobach zapalili znicze.

Akcja przebiegała w spokojnej i pełnej zadumy atmosferze. Jej celem była nie tylko pomoc, ale także kształtowanie postaw szacunku oraz wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci narodowej i miejscach publicznych.

Wierzymy, że pamięć o tych, którzy odeszli nie zginie, jeśli będziemy ją pielęgnować i pokazywać młodym pokoleniom, jak to czynić.

Tekst Anna Rybka

Zdjęcia Anna Rybka i Marta Kroc


WYCIECZKA SZLAKIEM BOHATERÓW LEKTURY
„KAMIENIE NA SZANIEC”

„Kamienie na Szaniec” to książka – legenda.  To historia młodych ludzi, brutalnie rzuconych w wir wojny, których bohaterskie czyny poznają kolejne pokolenia młodzieży od roku 1943, kiedy ukazało się pierwsze wydanie książki.

Dnia 25 października w piękny wtorkowy poranek klasa VIII b i klasa VII wybrały się na wycieczkę edukacyjną śladami bohaterów lektury „Kamienie na Szaniec”, czyli Zośki, Rudego i Alka. Dzisiejsza wycieczka przybliżyła wszystkim uczestnikom miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego, jak również pozwoliła poznać historię okupowanej Warszawy i jej mieszkańców.

Odwiedziliśmy dawne więzienie na Pawiaku, gdzie przetrzymywano Jan Bytnara „Rudego”,   Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Al. Szucha (wojennej siedzibie Gestapo), gdzie przesłuchiwany był „Rudy” oraz Cmentarz Wojskowy na warszawskich Powązkach, gdzie
w zadumie oddaliśmy hołd przy grobach bohaterów lektury. Zatrzymaliśmy się również przy tablicy upamiętniającej Akcję pod Arsenałem, gdzie grupie Szarych Szeregów udało się skutecznie odbić kolegę – Jana Bytnara „Rudego” z transportu więźniów przewożonych przez Niemców. Jadąc autokarem ulicami Warszawy słuchaliśmy wielu ciekawych historii opowiadanych przez panią przewodnik na temat wydarzeń wojennych związanych
z mijanymi miejscami. Odbyta wycieczka była dla nas bardzo pouczającą i wzruszającą podróżą po najważniejszych miejscach związanych z książką  oraz ciekawą lekcją historii.

Tekst: Małgorzata Perkowska

Zdjęcia Anna Rybka


KONKURSY PRZEDMIOTOWE

„Sukces nigdy nie jest efektem słomianego zapału – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień”.

James Madison

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty w  Warszawie, bowiem konkursy te zapewniają laureatom i finalistom liczne przywileje. Są nimi przede wszystkim zwolnienie z części egzaminu zewnętrznego, dodatkowe punkty do szkoły średniej oraz pierwszeństwo w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Sprawdzają gruntownie wiedzę i umiejętności oraz przygotowują do dalszego kształcenia.

Wielkim zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się konkursy z każdego proponowanego przedmiotu. Liczymy na to, że każdy z nich osiągnie sukces z dziedziny którą najbardziej umie i lubi.

Życzymy wszystkim uczniom osiągnięcia sukcesu oraz trzymamy mocno kciuki.

Pedagog szkolny – Anna Rybka


SUKCESY NASZYCH UCZENNIC PODCZAS OGÓLNOPOLSKICH ZAWÓD ACROLEAGUE W AKROBATYCE SPORTOWEJ
Podczas Ogólnopolskich Zawód AcroLeague w akrobatyce sportowej (skoki na ścieżce) ogromny sukces odniosły reprezentantki klubu Zone Of Acrobatics na co dzień trenujące w Gminie Kampinos. Na zawodach zrzeszających blisko 350 akrobatek i akrobatów z całej Polski, Emilka Jędrzejewska wywalczyła awans do ścisłego, ośmioosobowego finału kategorii AcroMedium (blisko 200 uczestniczek), w którym zajęła doskonałe 5 miejsce na oczach hali pełnej kibiców!
Równie świetnie spisały się Marysia Grzelak oraz Ania Zdunek, które zajęły odpowiednio 11 i 14 lokatę w swoim debiucie w rywalizacji sportowej na ścieżce. Gratulujemy z całego serca dziewczynkom wyników, zaangażowania oraz odwagi i prosimy o trzymanie kciuków w kolejnych zawodach!”
Trener Kacper Miller / Zone Of Acrobatics

Erasmus + w naszej szkole

Z wielka przyjemnością informujemy o sukcesie naszej szkoły! Projekt opracowany dla naszej placówki pt. „Człowiek i las. Jak korzystać z natury bez jej degradacji” zyskał pozytywną ocenę Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Oznacza to, że uczniowie klasy VIII b, do których adresowany jest projekt,  zyskają możliwość rozpoczęcia współpracy międzynarodowej ze szkołą we Włoszech! Poniżej lista uczniów, którzy w wyniku procesu rekrutacji zakwalifikowali się do udziału w projekcie – kolejność podanych nazwisk jest przypadkowa:

  1. Maja Ciura
  2. Kalina Węgrzyn
  3. Antoni Kwiatkowski
  4. Dawid Drab
  5. Lena Kamińska
  6. Norbert Celejewski
  7. Julia Krakowiak
  8. Antonina Zawadzka
  9. Alicja Zaranowicz
  10. Wojciech Umiastowski

Realizowany przez nas projekt zakłada wykorzystanie i promowanie ekologicznych walorów naszej najbliższej okolicy. Zyskamy sposobność do zaprezentowania naszej Małej Ojczyzny jaką jest teren gminy Kampinos oraz obszar Kampinoskiego Parku  Narodowego. Celem projektu jest również ugruntowanie postaw proekologicznych wśród uczniów, nauczycieli oraz społeczności lokalnych szkół partnerskich.

Z ogromną niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie projektu oraz możliwość współpracy z naszymi włoskimi partnerami ze szkoły w Lecce.  Już wiosną będziemy mieć możliwość osobistego poznania we Włoszech naszych partnerów, a następnie goszczenia ich w szkole w Kampinosie.

Projekt „Człowiek i las. Jak korzystać z natury bez jej degradacji” jest   współfinansowany  przez Unię Europejską i realizowany w ramach partnerstwa na małą skalę na rzecz Edukacji Szkolnej.

O podejmowanych przez nas działaniach będziemy informować na bieżąco.

Agata Celejewska

Małgorzata Perkowska



Młodzieżowa Rada Gminy na szkoleniu „ Lider przyszłości”
w ramach projektu Mazowsze dla Młodzieży

W dniu 24 października młodzieżowi radni uczestniczyli w ramach realizacji grantu Mazowsze dla Młodzieży w szkoleniu  „Młodzieżowy Radny – lider przyszłości” prowadzonego w Warszawie przez doświadczonych  trenerów
z fundacji Civis Polonus. Szkolenie obejmowało trzy bloki zajęć: integrację zespołu, rozwój kompetencji przywódczych oraz zdobycie wiedzy na temat działalności młodzieżowych rad w Polsce. A ponieważ nasi radni reprezentują różne klasy, ćwiczenia integracyjne wywołały dużo emocji i dobrej zabawy. Druga część poświęcona była skutecznemu przywództwu, radni poznawali cechy dobrego przywódcy, szukali ich u siebie, poznali teorię  motywacji 3.0 wg modelu Daniela Pinka i uświadomili sobie poprzez metodę dramy jakie role mogą odgrywać w grupie, w jakich rolach czują się najlepiej i co najważniejsze, czy widzą siebie w roli lidera przyszłości. W tej grze Filip był mediatorem, Emilia –  krytykiem, Karolina –  ekspertem, w roli szefa wystąpiła Julita, olewaczem wszystkiego i wszystkich była wyjątkowo Wiktoria, Nina szalała jako podwykonawca, a Pola stała na straży przestrzegania zasad. Było to ciekawe doświadczenie i wszyscy radni poradzili sobie z tymi wyzwaniami. Trzeci blok zajęć poświęcony był działalności młodzieżowych rad w Polsce
i miał już charakter informacyjny, radni poznali przykłady dobrych praktyk funkcjonowania młodzieżowych rad z różnych miast i gmin naszego kraju i
z pewnością zostali zmotywowani do podejmowania własnych inicjatyw na terenie szkoły i gminy. W końcu kto ma znać lepiej potrzeby młodzieży niż sama młodzież?!


Wyniki szkolnego konkursu – „Nie daj się chorobie” – profilaktyka chorób zakaźnych

Kategoria – prezentacja multimedialna klasy VII-VIII (wpłynęło 13 prac)

I miejsce – Amelia Jędrzejewska kl. VII

II miejsce – Anna Zdunek kl. VIII b

III miejsce – Paweł Korolewski kl. VII

Wyróżnienia: Amelia Lewandowska kl. VII

Maja Ciura kl. VIII b

Kategoria – plakat (technika dowolna)  klasy IV-VI (wpłynęło 14 prac)

I miejsce – Natalia Korolewska  kl. IV a

II miejsce – Marcel Nikodem kl. V a

III miejsce – Alicja Stalpińska kl. IV a

Sebastian Orzechowski kl. VI a

Wyróżnienia: Dominik Olszak kl. IV a

Julia Popielas kl. V a

Wiktoria Kowalska kl. IV a

Agnieszka Kurlanc
Małgorzata Osińska
Ewa Waśkiewicz

A oto nagrodzone prace w kategorii PLAKAT:


XX Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej
„Usłysz Panie, moje słowa”
dla uczczenia Pontyfikatu św. Jana Pawła II
KONKURS „USŁYSZ PANIE, MOJE SŁOWA” – ETAP II

22 października 2022r. grupa dziewcząt z naszej szkoły pod opieka p. Anny Rybki wyruszyła do Warszawy na II etap XX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje słowa”.  Szkołę naszą reprezentowało sześć uczestniczek: Izabela Wiśniewska – kl. II, Aleksandra Muras – kl. IIb, Liwia Włodarska – kl. IIa, Marta Zaranowicz – kl. IVa, Julia Popielas – kl. Va oraz Kalina Węgrzyn – kl. VIIIb. Dziewczęta deklamujący przygotowane wiersze zachwycili zgromadzoną publiczność oraz jurorów umiejętnością  przekazywania myśli i emocji w sposób przejrzysty, sugestywny, elastyczny i zrozumiały dla słuchaczy. Ich występy zostały nagrodzone gromkimi oklaskami. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, które zostaną ogłoszone  24.10.2022 r. na stronie internetowej www.skarga.edu.pl.

Dwudziesty Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej  zakończy uroczysta gala z występami laureatów w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich – Plac Bankowy 3), na którą zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły, a rodzicom dziękujemy za przygotowanie swoich pociech do konkursu.

Tekst i zdjęcia Anna Rybka

———————————–

ELIMINACJE SZKOLNE – XX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Usłysz, Panie, moje słowa”

12 października 2022r. w naszej szkole zostały przeprowadzone szkolne przesłuchania do XX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Usłysz, Panie, moje słowa”.

Coroczne zainteresowanie uczniów naszej szkoły Konkursem jest znakiem, że wydarzenie to spełnia swoją rolę – przypomina wyjątkową postać św. Jana Pawła II, papieża Polaka, przybliża i ożywia poezję religijną, wprowadza w przeżywanie kultury.

W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I-III oraz IV-VIII. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowały się:

  1. Na poziomie klas I-III: Izabela Wiśniewska z klasy IIa, Aleksandra Muras z klasy IIb i Liwia Włodarska z klasy IIa
  1. Na poziomie klas IV-VI – Julia Popielas z klasy Va i Marta Zaranowicz z klasy IVa
  2. Na poziomie klas VII-VIII – Kalina Węgrzyn z klasy VIIIb

Laureaci konkursu wezmą udział w półfinale, który odbędzie się w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. ks. Piotra Skargi w Warszawie.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu na poziomie szkolnym czuwały panie Maria Barbara Nawrocka i Magdalena Młynarczyk.

Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, a laureatom gratulujemy!

Tekst i zdjęcia Anna Rybka


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
13 października upłynął pod znakiem życzeń, podziękowań i uśmiechów. W szkole zrobiło się słodko (za sprawą licznych słodkości i miłych słów). Ten dzień nie tylko dobrze się zaczął, ale i pięknie zakończył, gdyż na czwartej godzinie lekcyjnej dla uczniów klas młodszych, a na godzinie piątej lekcyjnej dla uczniów starszych, odbyła się akademia z okazji Dnia Nauczyciela.
Uczniowie klasy siódmej oraz jeden uczeń klasy ósmej naszej szkoły pod kierownictwem p. Danuty Skrzywanek i p. Małgorzaty Rudnickiej przygotowali humorystyczne przedstawienie oraz wiele ciekawych wierszy i piosenek obrazujących pracę nauczycieli. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli kwiaty.
Na zakończenie głos zabrała pani Dyrektor Edyta Włodarska, następnie głos zabrali przedstawiciele władz gminnych: Wójt Gminy Kampinos p. Monika Ciurzyńska oraz pan Krzysztof Sucharski – Przewodniczący Rady Gminy Kampinos. Pani Dyrektor Zespołu dziękowała indywidualnie wszystkim pracownikom szkoły: nauczycielom, administracji i obsłudze za pracę w jakże trudnych warunkach, przy ciągle zmieniających się zasadach pracy w oświacie. Od władz gminnych otrzymaliśmy wiele ciepłych słów z okazji Dnia Edukacji Narodowej – wytrwałości, zdrowia i satysfakcji z pracy.
Podsumowaniem uroczystości było wręczenie nagród i certyfikatów za konkurs plastyczny ogłoszony z okazji Dnia Nauczyciela pt. „Portret nauczyciela”, którego organizatorem było Szkolne Koło Teatralne wraz z opiekunem p. Joanną Kiełbasą. Wyniki konkursu przedstawione zostaną w kolejnej informacji na fb.
Tekst i zdjęcia Anna Rybka

Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Kampinos

W dniu 10 października odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Gminy  Kampinos. O mandaty młodych radnych walczyło 35 uczniów Szkoły Podstawowej.  Największym zainteresowaniem cieszyły się  mandaty na poziomie klas piątych, aż 13 chętnych walczyło o głosy młodych wyborców. W szkole powstała ścianka plakatów wyborczych, na której kandydaci na radnych zamieszczali swoje hasła wyborcze. Nasi kandydaci są bardzo pomysłowi, nie zabrakło rymów i obietnic wyborczych… „zmień swój los i oddaj na mnie swój głos” , „ Jeśli zostanę wybrany, szykują się duże  zmiany!” lub „Jeśli na mnie zagłosujesz, wcale się nie rozczarujesz!”  czy  „Na mnie głosujesz, wiele zyskujesz!” i nie są to tylko puste słowa, bo za hasłami stoją konkretne programy wyborcze i świetne pomysły. Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: Natalia, Julia i Filip wzorowo pełniła swoje obowiązki, skrupulatnie licząc karty do głosowania. Oddano 165 głosów ważnych spośród 184 uprawnionych do głosowania  i wyłoniono nowych radnych na poziomie klas 4-8. Młodzieżowymi Radnymi Gminy Kampinos kadencji 2022/2023 zostali: Nina Stecko, Wiktoria Kowalska i Bartosz Czempiński na poziomie klas IV, Emilia Jędrzejewska, Pola Giejbatow i Alan Izak na poziomie klas V, Julita Stecko, Julia Szymańska i Filip Piotrowski  na poziomie klas VI, na poziomie klas VII Karolina Dudek, Aleksandra Łopacińska i Julia Pliszka, na poziomie klas VIII – Maja Ciura, Iga Tarczyluk i Adam Jakubik. Gratulacje! Nowi radni spotkają się wkrótce na I Sesji Inauguracyjnej, na której złożą uroczyste ślubowanie a już w środę 12 października  ruszają na wycieczkę do Łodzi na spotkanie z działaczem ekologicznym w ramach realizacji projektu „Młodzi dla klimatu.”

Tekst i zdjęcia:

Opiekun Rady: Marta Kroc


WYCIECZKA DO KAMPINOSKIEGO LASU KLASY I B

W dniu 7 października 2022r. uczniowie klas Ib SP w Kampinosie  wybrali się na wycieczkę  do kampinoskiego lasu. Podczas spaceru po lesie dzieci obserwowały napotkane rośliny- rozróżniały drzewa iglaste i liściaste, zapoznały się z nazwami mijanych krzewów oraz wsłuchiwały się odgłosy jesiennego lasu, a także zbierały skarby lasu –  żołędzie, liście i kasztany. Następnie na kartkach papieru  odmalowywały wzory kory drzew. Dzieci przytulały się do drzew, od których emanował spokój i pozytywna energia.   Po długim spacerze, na polance pod lasem,  zjadły poranne śniadanie. W drodze powrotnej do szkoły, dzieci pełne uśmiechu i radości rzucały się kolorowymi,  jesiennymi liśćmi.

CO UCZNIOWIE KLASY IB WIDZIELI W LESIE?       

Jesień nieodmiennie każdego roku kojarzy się z wyprawami do lasu i jedną wielką lekcją przyrody. Wypatrywanie ptaków ukrytych między drzewami, zabawa w tropienie saren i poszukiwanie jesieni czy grzybów.

Uczniowie klasy Ib z wychowawczyniami pewnego słonecznego dnia podczas wyprawy do lasu poczuli zapach jesiennego lasu, napawali się widokiem kolorowych liści i dźwiękiem gałązek trzaskających pod butami.

Poniżej fotorelacja z tej niezwykłej wyprawy. Sami zobaczcie co jeszcze znaleźli w lesie.


WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH  DO TEATRU BUFFO NA MUSICAL PIOTRUŚ PAN

6 października uczniowie klas piątych naszej szkoły wraz z opiekunami p. Martą Wrocławską, p. Anną Rybką i p. Michałem Stecko mieli niezwykłą  przyjemność obejrzeć musical „Piotruś Pan” w Teatrze Buffo. Musical „Piotruś Pan” to przedstawienie na najwyższym artystycznym poziomie, które jednocześnie jest przystępne i ma mądre, uniwersalne przesłanie. Odbiorcą dzieła może być cała rodzina.

Sztuka jest nośnikiem niezwykłej, pozytywnej energii.  Wszystko dopracowane jest  w najmniejszych szczegółach. Znakomita obsada, dekoracje, śpiew, oświetlenie, taniec. Widz zostaje porwany w niezwykły świat bohaterów.

Rozmach scenerii, wspaniała gra aktorów oraz świetne piosenki, ubarwiające przedstawienie pozostawiły niezapomniane wrażenia. Warto było!


WARZYWNE KUKIEŁKI

W dniu 4 października 2022r. w czasie zajęć uczniowie klasy Ib mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę odnośnie  warzyw. Dzieci przyniosły do szkoły różne warzywa z których postanowiliśmy zrobić warzywne kukiełki. Z wielkim zapałem tworzyły swoje prace wykazując się przy tym dużą cierpliwością i zaangażowaniem, bardzo starannie wykonywały swoje kukiełki i były z nich bardzo dumne. Ciekawym pomysłom nie było końca! Warzywne kukiełki zachęciły nas do zdrowego odżywiania i bajecznie ozdobiły salę.


SPOTKANIE Z AUTOREM KSIĄŻEK

W dniu 06 października  2022 r. gościł w naszej  szkole  Paweł Maj – autor książek dla dzieci.

Paweł Maj to pisarz, autor książek takich jak: „Tosia w tarapatach” , „Przygody niezwykłych bohaterów”, „Głosownik, czyli odjechany dziennik Staszka Juraszka” .

Źródłem pomysłów i inspiracją  do pracy naszego gościa  jest jego  córka. Paweł Maj  uwielbia pracę z dziećmi, od początku jego kariery zawodowej, jego losy  obracały się wokół dzieci, zarówno młodszych, jak i nastoletnich.  Jego zdaniem, dzieciństwo to najlepszy czas jaki w życiu mamy, więc warto o nim przypominać, czytając lub  pisząc książki.

Spotkanie z autorem rozpoczęło się od powitania uczniów z klas I-III  i zaprezentowania  swoich książek.  Nasz gość bardzo ciekawie  opowiedział uczniom o pracy autora, o tym  jak są pisane i wydawane książki. Udzielił odpowiedzi na  pytania zadane przez  uczniów.

Przeprowadził również warsztaty z dziećmi, dotyczyły one układania planu, doboru postaci i ról, a także tworzenia zarysu historii. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w kalamburach. Poprzez zabawę, własną wyobraźnię prezentowali swoje umiejętności aktorskie.

Spotkanie z autorem książki i zdobycie autografu to prawdziwa przygoda dla każdego dziecka, które rozpoczyna swoją czytelniczą wyprawę w tajemniczy świat bajek i przygód.

Dziękujemy za miłe spotkanie.


Dotacja dla Młodzieżowej Rady Gminy Kampinos!

Młodzieżowa Rada Gminy Kampinos otrzymała fundusze z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Inicjatyw Młodzieżowych Rad Gmin m.st. Warszawy „Mazowsze dla Młodzieży”. Projekt złożono już w sierpniu i zakłada on wsparcie rozwoju młodych radnych oraz ich inicjatyw. Po wyborach do MRGK w dniu 10 października nowo wybrani radni będą uczestniczyli w wyjazdowych warsztatach szkoleniowych w Łodzi i Warszawie oraz będą realizować  inicjatywę ekologiczną „Młodzież dla klimatu” w celu podnoszenia świadomości ekologicznej w społeczności szkolnej i lokalnej. Relacje z przedsięwzięć młodzieży wkrótce…

Tekst:

Opiekun MRGK

Marta Kroc


EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO 2022 – MIĘDZYNARODOWE WYDARZENIE W POLSKICH SZKOŁACH
30 września , wspólnie z kilkunastoma tysiącami szkół z całego świata świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD). Nasza szkoła przystąpiła do programu po raz pierwszy. To wspaniała inicjatywa, która zachęca do wspólnej zabawy i promocji aktywności fizycznej.
W inicjatywie zorganizowanej w naszej szkole brali udział uczniowie klas drugich pod czujnym okiem p. Małgorzaty Brzezińskiej i p. Katarzyny Barciak. W tym dniu odbywały się zajęcia śródlekcyjne, oglądanie filmów z edukacją w ruchu, ćwiczenia gimnastyczne oraz gry i zabawy ruchowe na sali gimnastycznej i w terenie. Było dużo emocji, pozytywnej energii i świetnej zabawy.
Sami zobaczcie, jak dobrze się bawiliśmy!
Za nami sportowy piątek, czyli Europejski Dzień Sportu Szkolnego – zobaczcie jak w tym dniu bawiły się klasy drugie.

Kliknij i obejrzyj film.


PRÓBNA EWAKUACJA W NASZEJ SZKOLE

29 października b.r. w Szkole Podstawowej i w Przedszkolu odbyła się próbna ewakuacja  z udziałem przedstawicieli Gminy Kampinos i Ochotniczych Straży Pożarnych. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów oraz pracowników naszej szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Ćwiczenia rozpoczął sygnał alarmowy, po którym uczniowie wraz z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły niezwłocznie udali się do najbliższych możliwych wyjść ewakuacyjnych, zgodnie z planem ewakuacji. Wszyscy poradzili sobie doskonale. Udało się uniknąć tłoku i chaosu. Po wyjściu ze szkoły uczniowie i pracownicy skierowali się do wyznaczonego miejsca zbiórki, gdzie dyrektor szkoły pani Edyta Włodarska sprawdziła, czy wszyscy opuścili zagrożony obiekt. Po raz kolejny zdaliśmy egzamin, jednocześnie z trwogą myśląc – „oby nam się to nigdy nie musiało przydać”!

Anna Rybka – pedagog szkolny


Z wizytą w gospodarstwie rolnym – wycieczka klasy IIIa

W czwartek 22 września klasa IIIa z wychowawcą Małgorzatą Marciniak i nauczycielem współorganizującym Kamilą Krakowian udała się do gospodarstwa rolnego w Wiejcy. Uczestniczyliśmy w wykopkach, oglądaliśmy jesienne płody rolne – dynie, rzepak, pietruszkę, koper, buraki, maszyny rolnicze – pług, bronę, bronę talerzową, kultywator, siewnik, rozsiewacz do nawozów, walec.

Pobyt zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem i degustacją pieczonych w popiele ziemniaków.


KLASY PIĄTE Z WIZYTĄ W WARSZAWIE

Na koniec września klasy piąte z wychowawcami- Joanną Kiełbasą, Michałem Stecko i Martą Wrocławską wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Przed południem podziwialiśmy piękno naszej stolicy z tarasu widokowego znajdującego się na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Co prawda dachu naszej szkoły nie udało nam się zobaczyć, ale widok Warszawy i najbliższych okolic z takiej perspektywy był cudowny. Następnym punktem programu była wizyta w Be Happy Museum. Bawiliśmy się przednio w miejscu, w którym współcześni celebryci kręcą teledyski do swoich utworów. Zrobiliśmy mnóstwo pamiątkowych fotografii i z bagażem wrażeń wróciliśmy do domów


Trzydniowa wycieczka klas VIII i klasy VII – Kraków-Oświęcim-Energylandia

Klasy VIIIA i B oraz  klasa VII uczestniczyły w trzydniowej wyciecze o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym do Krakowa i okolic. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy
w Oświęcimiu od zwiedzania największego byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w którym życie straciło ponad 1,1 mln ofiar. W sprzyjającej aurze zwiedzaliśmy baraki, ekspozycje, wystawy zdjęć i oryginalne, bądź częściowo zrekonstruowane fragmenty obiektów przerażającego krajobrazu architektury obozowej. Wszędzie czarno, szaro i ponuro…i nieustannie  towarzyszyło nam podczas spaceru uczucie głębokiego smutku. Nasza przewodniczka opowiadała nam o rzeczywistości życia obozowego, o eksperymentach medycznych, o cichych bohaterach obozu…rotmistrzu Witoldzie Pileckim i Św. Maksymilianie Kolbe. Upamiętniając ofiary zagłady zapaliliśmy znicze przy Ścianie Straceń i ruszyliśmy do II części obozu- Birkenau. To makabryczne miejsce na zawsze już pozostanie w naszej pamięci. A my młode pokolenie zobowiązaliśmy się naszą wizytą do zachowania pamięci historycznej o tych strasznym miejscu. Drugi dzień wycieczki wyrwał nas z ponurego nastroju. Adrenalina, radość
i ekscytacja towarzyszyły nam podczas każdego kroku w Energylandii, szczególnie w jej ekstremalnej strefie. Biegaliśmy między Hyperionem, Moya Formułą, Mayanem i Vikingiem
a niektórzy – Ci bardziej odważni nie odpuszczali Hyperiona i z „halnym” we włosach wielokrotnie pokonywali tę trudną trasę. Panie wychowawczynie zaczęły wizytę
w największym parku rozrywki od ekstremalnego Space Boostera, więc po tym doświadczeniu pozostała im tylko łagodna wspinaczka po Wonder Wheel i podziwianie ekstremalnych wyczynów swoich wychowanków. Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem Katedry Wawelskiej i  Bazyliki  Mariackiej, w której wyczekiwaliśmy na odsłonięcie ołtarza Wita Stwosza i  podziwialiśmy piękne witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. A na Placu Mariackim wysłuchaliśmy hejnału i taki zrobiliśmy hałas naszymi okrzykami i brawami, że sam hejnalista pomachał nam na pożegnanie. Kraków
z pewnością jeszcze odwiedzimy, bo trzy godziny to zbyt krótko, by nasycić się wspaniałą atmosferą tego miasta.

Tekst:

Marta Kroc, Małgorzata Perkowska,

Danuta Skrzywanek, Aleksandra Karwasińska

Dzień I – Oświęcim
Dzień II – Energylandia
Dzień III – Kraków

NASI MISTRZOWIE W KARATE
uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kampinosie: Kalina Węgrzyn, Maja Leśniewicz, Piotr Pajdak i Jan Gutkowski, reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata w Karate WKA. W Mistrzostwach wzięło udział ok. 600 zawodników z 26 krajów.
W/w Uczniowie, na co dzień zawodnicy klubu Karateka Team, spisali się bardzo dzielnie. Nasza kampinoska drużyna, w 11 osobowym składzie zdobyła aż 24 medale : 3 złote, 13 srebrnych i 8 brązowych. Uczniowie zdobyli następujące miejsca:
Kalina Węgrzyn:
Mistrzostwo Świata w kata indywidualnym
Mistrzostwo Świata w kata w parach
Brązowy medal w kumite indywidualnym
Maja Leśniewicz:
Mistrzostwo Świata w kata w parach
Wicemistrzostwo Świata w kata indywidualnym
Piotr Pajdak:
Wicemistrzostwo Świata w kata team
Brązowy medal w kata indywidualne
Jan Gutkowski:
Wicemistrzostwo Świata w kata indywidualnym
Poniżej kilka fotek ze startu Naszych Mistrzów!
Zbigniew Pabiszczak 5 Dan
Prezes MSS

Uroczystość w Granicy z okazji 83 rocznicy Bitwy nad Bzurą
W dniu 18 września 2022 r. odbyły się na cmentarzu wojennym w Granicy uroczystości z okazji 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy nad Bzurą. W uroczystości wzięli udział: dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego p. Edyta Włodarska, poczet sztandarowy pod opieka p. Magdaleny Młynarczyk i p. Marii Barbary Nawrockiej, nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły.
Uroczystości rozpoczęły się złożeniem wieńców i powitaniem Pocztów Chorągwianych i Sztandarowych.
O godzinie 12:00 Mszę Świętą w intencji poległych odprawił Proboszcz Parafii Kampinos ks. Bogusław Zalewski.
Następnie nadszedł czas na przemówienia okolicznościowe Wójta Gminy Kampinos oraz Przewodniczącego Rady Gminy Kampinos. Głos zabrali także Pan Robert Duda, Radny Powiatu Warszawskiego Zachodniego, który odczytał list od Pani Anity Czerwińskiej Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Posłanki na Sejm RP oraz Pan Marek Książek Zastępca Burmistrza Błonia, który przekazał słowa skierowane przez Burmistrza Błonia Pana Zenona Reszkę.
Po uroczystościach organizatorzy zaprosili wszystkich zgromadzonych gości na grochówkę

WYNIKI KONKURSU I PODSUMOWANIE AKCJI „Nie chomikuj elektroodpadów w domu, przekaż je w dobre, nieprzypadkowe, zdezynfekowane ręce”.
Pod koniec roku szkolnego 2021/2022 r. działające w naszej szkole kółka ekologiczne (klas IV – pod opieką p. M. Osińskiej oraz klas V-VI pod opieką p. E. Waśkiewicz) zaangażowały się w projekt dotyczący postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Włączyliśmy się do akcji zorganizowanej przez Eco Studio ELECTRO – SYSTEM (Organizację Odzysku SEiE S.A.), która przygotowała materiały edukacyjne promowane przez znanych młodej publiczności artystów YouTube i TikTok. Po zapoznaniu się z filmami edukacyjnymi i piosenkami tematycznymi uczniowie mieli za zadanie nakręcić film konkursowy (videoklip) do 1 min fragmentu piosenki Magdaleny Beredy „Odzyskaj”. Film miał za zadanie ukazywać jak należy i jak nie należy obchodzić się z ZSEE.
Rozstrzygnięcie konkursu i podsumowanie całej akcji pod hasłem „Nie chomikuj elektroodpadów w domu, przekaż je w dobre, nieprzypadkowe, zdezynfekowane ręce”, miało miejsce 15 września br. w Warszawie w Forcie Sokolnickiego. Twórcy filmiku z naszej szkoły (22 osobowa grupa młodych ekologów wraz z opiekunkami) uzyskali wyróżnienie za konkursowy filmik. Nagrodą było zaproszenie do udziału w tej finałowej gali i możliwość uczestniczenia w koncercie Magdy Beredy i jej przyjaciół: Filipa Lato z zespołu Sound’n’Grace, Kingi Sawczuk, Leny Moonlight i Natalii Sisik. Po występach dzieci miały okazję fotografować się ze swoimi ulubieńcami oraz uzyskać autografy. Była też możliwość wygrywania gadżetów w quizach tematycznych. Wszyscy twórcy i aktorzy filmiku zostali nagrodzeni szóstkami z biologii i dodatnimi punktami z zachowania.

Załączamy konkursowy filmik oraz zdjęcia z finału.

Obejrzyj film poniżej:

FILM KONKURSOWY KOŁA EKOLOGICZNEGO

 Zdjęcia z finału:

„WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE!”
Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie świata – Polska 2022″. Hasło tegorocznej edycji, ogłoszone przez Fundację Nasza Ziemia, brzmiało „Wszystkie śmieci są nasze!””. Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, nauka selektywnej zbiórki odpadów, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.
W tym roku, dnia 16 września, przeprowadziliśmy akcję terenową, posprzątano porzucone w naturze śmieci w wybranych miejscach na terenie Gminy Kampinos. Efekt? Zebraliśmy kilkanaście worków ze śmieciami. Większość odpadów to porzucone butelki, papier, puszki aluminiowe, czyli wszystko to co każdy może zabrać ze sobą i posprzątać. W akcji brali udział uczniowie z klas I-VIII wraz z opiekunami. Uczniom, nauczycielom oraz wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie, składamy serdeczne podziękowania! Warto wspólnymi siłami dbać o piękno naszej małej Ojczyzny.
Anna Rybka – pedagog szkolny

SPOTKANIE W PARAFII ROZPOCZYNAJĄCE ROK SZKOLNY 2022/2023
W sobotę 10.09.2022 r. w Kampinosie na terenie plebanii odbyło się spotkanie rozpoczynające nowy rok szkolny 2022/2023 z udziałem dzieci z grup parafialnych – scholi Kędziorki wraz z Panią Renatą Piętką, ministrantów z Parafii Kampinos, ks. Proboszcza,
nauczycieli Magdaleny Młynarczyk, Barbary Nawrockiej, Agnieszki Jośko, rodziców i parafian. Dzieci miło spędziły czas przy grach i zabawach zespołowych. Po tych atrakcjach na dzieci czekał słodki poczęstunek i kiełbaski z ogniska.
Warto wspomnieć również, że duża grupa dzieci z naszych grup parafialnych w minione wakacje spędziła czas na letnim obozie w Bieszczadach organizowanym przez Parafię Wniebowzięcia NMP w Kampinosie.
Tekst: Agnieszko Jośko

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

We czwartek, 1 września 2022r rozpoczął się nowy rok szkolny 2022/2023. Uczniowie naszej szkoły oraz grupy „O” z przedszkola zainaugurowali to ważne wydarzenie na boisku ORLIK, punktualnie o godzinie 9.00. Wszyscy uczniowie  z radością witali się po wakacjach, a na ich twarzach widać było radość i uśmiech. Najmłodszym z dumą towarzyszyli rodzice.

Nowy rok szkolny oficjalnie rozpoczęła dyrektor Zespołu p. Edyta Włodarska, która po wygranym konkursie objęła tę funkcję od dnia 1 września 2022r. Pani Dyrektor powitała po wakacyjnej przerwie wszystkich uczniów, nauczycieli, gości oraz rodziców. Szczególnie serdeczne słowa skierowała do pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają wspaniałą przygodę z edukacją. Wszystkim życzyła samych sukcesów w nauce.

Życzenia dla uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły złożyli zaproszeni goście, wśród których znaleźli się:

  • Zastępca Wójta Gminy Kampinos – pan Sebastian Wardziak
  • Przewodniczący Rady Gminy – pan Krzysztof Sucharski
  • Przewodnicząca Komisji Oświaty, Spraw Społecznych, Kultury i Sportu – pani Wioletta Pajdak
  • Kierownik Referatu ds. Organizacji Kadr i Obsługi Oświaty–

pani Agnieszka Więckowska

  • Przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Komorowska

Pan Sebastian Wardziak – zastępca Wójta Gminy Kampinos odczytał list od Wójta Gminy Kampinos p. Moniki Ciurzyńskiej skierowany do uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Podziękował p. Marcie Dobosz za zaangażowanie i wkład pracy jaką wykonywała pełniąc funkcję dyrektora Zespołu. Następnie, po złożeniu przysięgi przez p. Agnieszkę Jośko, p. Martę Wrocławską, p. Małgorzatę Rudnicką, p. Agnieszkę Tomecką i p. Kamilę Krakowian, wręczył paniom akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Życzył całej społeczności szkolnej sukcesów w nowym roku szkolnym.

Po części oficjalnej odbyło się krótkie spotkanie wychowawców z uczniami.

W nowym roku szkolnym życzymy uczniom, by mieli nieukrywaną radość z odkrywania i wgłębiania się w kolejne pokłady wiedzy, a nauczycielom – satysfakcji z pracy z dziećmi i wielu sukcesów zawodowych.

Tekst i zdjęcia Anna Rybka – pedagog szkolny



ROK SZKOLNY 2021/2022


KONIEC LEKCJI, KLASÓWEK I PRAC DOMOWYCH – ROK SZKOLNY 2021/2022 ZAKOŃCZONY!

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 dla klas I – III

24 czerwca zabrzmiał w naszej szkole ostatni dzwonek. Z uwagi na pandemię i zdalne nauczanie był to rok pełen wyzwań zarówno dla uczniów i rodziców jak i dla nauczycieli. Tym bardziej doceniamy trud i wysiłek tych, którzy przez dziesięć miesięcy dokładali wszelkich starań by nauka w tak trudnych warunkach była jak najbardziej owocna.
Uczniowie klas I-III spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie w obecności Pani Wójt Moniki Ciurzyńskiej, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Krzysztofa Sucharskiego, kierownika referatu do spraw organizacji, kadr i obsługi oświaty Pani Agnieszki Więckowskiej Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Anny Komorowskiej, rodziców i nauczycieli odebrali z rąk pani dyrektor Marty Dobosz świadectwa z wyróżnieniem i nagrody za swoje szczególne osiągnięcia.
Uczniem roku na poziomie klas I-III została uczennica sympatyczna, inteligentna, zaangażowana w pracę na rzecz klasy i szkoły, biorąca udział we wszystkich konkursach i osiągająca bardzo wysokie wyniki w nauce Marta Zaranowicz z klasy IIIa. Dziewczynka otrzymała z rąk Pani Dyrektor i Przewodniczącej Rady Rodziców pamiątkowa statuetkę. Pani Wójt Gminy Kampinos wręczyła Marcie nagrodę rzeczową za osiągnięcie tytułu „Uczeń roku”, a uczennicy klasy 1b Ani Grzelak nagrodę za konkurs plastyczny o Zygmuncie Padlewskim.
Jesteśmy dumni z wyników naszych uczniów, doceniamy ich ogromny wkład pracy i wysiłek, który często przy udziale rodziców musieli włożyć w to by osiągnąć w swój sukces.
Podczas uroczystości pożegnaliśmy również Panią Barbarę Zapert-Wachnik, która po 40 latach pracy zdecydowała się przejść na emeryturę. Za wieloletnią pracę w szkole oraz za kultywowanie i pielęgnowanie tradycji regionalnych i patriotycznych w środowisku lokalnym wdzięczność wyrazili i podziękowanie złożyli koleżanki i koledzy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kampinosie.
Na zakończenie odbyła się część artystyczna przygotowana przez klasy trzecie wraz z wychowawczyniami p. Renatą Zakowaną, p. Barbarą Zapert-Wachnik i p. Małgorzatą Osińską.
Pani dyrektor Marta Dobosz podziękowała wszystkim za wsparcie i współpracę w mijającym roku szkolnym. Uczniom życzyła udanych i bezpiecznych wakacji, a rodzicom i nauczycielom wytchnienia i energii do dalszych działań.
Tekst Anna Rybka
Zdjęcia Anna Rybka i Agnieszka Kurlanc
——
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO – KLASY IV-VI
Zakończył się rok szkolny 2021/2022. Rok ten nie należał do najłatwiejszych. Dzieci oraz pracownicy oświaty musieli mierzyć się z niepewnością, dotyczącą formy nauki, przez jakiś czas obowiązywało kształcenie na odległość, a więc nauczanie zdalne. Kolejnym wyzwaniem, z którym w tym roku zetknął się system szkolnictwa, było zapewnienie uczniom z Ukrainy odpowiedniej edukacji.
Pomimo, iż ten rok szkolny był mieszkanką lekcji online ze względu na ograniczenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa, a później stacjonarnych w szkołach, to nasi uczniowie świetnie sobie poradzili, gdyż wśród rozdawanych świadectw było mnóstwo tych z czerwonym paskiem.
Podczas uroczystego apelu Pani Dyrektor Marta Dobosz każdemu uczniowi wręczyła świadectwo i nagrodę książkową, gratulując osiągnięć i życząc powodzenia w kolejnym roku nauki.
Uroczystemu rozdaniu świadectw towarzyszyli zaproszeni goście oraz rodzice.
Pani Wójt Gminy Kampinos wręczyła nagrodę Pawłowi Korolewskiemu, uczniowi klasy VI za zajęcie I miejsca w konkursie wiedzy o Zygmuncie Padlewskim. Ponadto wręczyła nagrody za zajęcie poszczególnych miejsc w konkursie matematycznym „Mały Pitagoras”.
Na zakończenie apelu Pani Dyrektor Marta Dobosz życzyła wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji.
Tekst Anna Rybka
Zdjęcia Agnieszka Kurlanc
——-
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 dla klas ósmych i siódmych
Koniec roku szkolnego to szczególnie ważny moment dla uczniów klas ósmych, którzy żegnają się ze szkołą, kolegami i koleżankami z klasy, nauczycielami. W tym roku absolwenci odebrali świadectwa ukończenia szkoły w obecności zaproszonych gości, rodziców oraz kolegów i koleżanek z klas siódmych. Wręczenie świadectw odbyło się na tle symbolicznej dekoracji z mottem dla żegnających szkołę ósmoklasistów: „Niesieni falami życia, przez morze wiedzy”. Tego dnia tradycyjnie nastąpił moment wręczenia statuetek dla złotego, srebrnego i brązowego absolwenta.
Złotym absolwentem została uczennica klasy 8a – Gabriela Stasiak, ze średnią ocen 5,94 i wzorowym zachowaniem.
Tytuł srebrnego absolwenta przypadł dwóm uczennicom klasy 8b – Julii i Kindze Ciurzyńskim – dziewczynki na zakończenie roku osiągnęły średnią ocen 5,89 i wzorowe zachowanie.
Brązowym absolwentem została Julia Giejbatow z klasy 8b, która uzyskała średnią ocen 5,67 i wzorowe zachowanie.
W ramach promocji młodych talentów Wójt Gminy Pani Monika Ciurzyńska wręczyła nagrody dla najlepszych absolwentów oraz nagrody za konkurs wiedzowy i plastyczny o Zygmuncie Padlewskim patronie naszej szkoły, a także za konkurs matematyczny „Mały Pitagoras”.
Docenieni zostali także uczniowie: Michał Lewandowski, Nikodem Jośko i Szymon Czapnik, prężnie działający w Młodzieżowej Radzie Gminy prowadzonej przez Panią Martę Kroc, a także jedna wolontariuszka – Natalia Łopacińska, która wykazała się dużym zaangażowaniem w pomoc osobom potrzebującym.
Pani dyrektor Marta Dobosz podziękowała za roczną pracę, wręczyła dyplomy absolwentom oraz wyróżnienia najlepszym uczniom i podziękowania ich rodzicom. Następnie absolwenci złożyli ślubowanie oraz pożegnali szkołę programem artystycznym.

Podziękowanie za trud włożony w edukację naszej młodzieży z rąk Pani Wójt Gminy Kampinos Moniki Ciurzyńskiej i Przewodniczącego Rady Gminy Kampinos Pana Krzysztofa Sucharskiego otrzymała Pani Dyrektor Marta Dobosz oraz wychowawczynie klas ósmych Pani Ewa Waśkiewicz i Pani Anna Szczepańska.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas starszych uświetnił występ uczniów klas ósmych. Kwiaty od uczniów zakończyły uroczystość.
Młodzieży życzymy udanych, bezpiecznych wakacji. Nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanego wypoczynku.
Tekst i zdjęcia Anna Rybka

Integracja polsko-ukraińska w Żelazowej Woli!

W dniu 22 czerwca przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Kampinos oraz wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Dobrodawcy” zorganizowali wycieczkę integracyjną dla swoich koleżanek i kolegów z Ukrainy do Żelazowej Woli. Pod opieką Pani Marty Kroc i Pani Ewy Żarskiej uczestnicy wyjazdu zwiedzali miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, podziwiali piękną florę parku oraz zanurzali się w dźwiękach muzyki naszego wielkiego muzycznego geniusza. Spacer po tym urokliwym miejscu urozmaicił film o ciekawostkach z  życia Fryderyka Chopina oraz degustacja lodów. Przewodnicząca  Młodzieżowej Rady Gminy Ania przygotowała informacje o wielkim kompozytorze a Pani Żarska sprawdzała uważność naszych uczniów z Ukrainy w rozumieniu tekstu. Nauka w plenerze była więc czystą przyjemnością. Dziękujemy Pani Wójt za zapewnienie transportu a Pani Dyrektor za upominki dla naszych kolegów i koleżanek z Ukrainy z okazji Dnia Dziecka.

Tekst i zdjęcia:

Marta Kroc


 KOŁO TEATRALNE ZSZYWACZ
Pomimo zbliżających się wakacji, nasze Koło Teatralne ZSZYWACZ pod batutą p. Joanny Kiełbasy nie przestaje zaskakiwać nas swoimi pomysłami. 22 czerwca wraz z naszymi przedszkolakami wyruszyli do „bajkowej krainy”. Bajkowy Korowód przedszkolaków i ich Pań na czele z uczniami z koła teatralnego odbył się na terenie kompleksu boisk ORLIK. Można tam było zobaczyć postacie ze wszystkich bajek, tych starszych i tych nowych.
Szczegółowa fotorelacja wkrótce.
Pedagog szkolny
Anna Rybka

APEL PORZĄDKOWY NA ZAKOŃCZENIE ROKU UCZNIÓW KLAS I-III
Spotkaliśmy się dziś 22 czerwca, aby podsumować rok szkolny. To był kolejny trudny dla wszystkich rok, który szczęśliwie dobiegł do końca. Mimo różnych trudności wielu uczniów otrzyma świadectwa z wyróżnieniem. Frekwencja jest na wysokim poziomie. Czekamy tylko na wyniki egzaminu ósmoklasisty.
Odnosiliśmy w tym roku sukcesy w zawodach sportowych, konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Wydarzyło się sporo dobrego. Z tego co było trudne, wyciągamy wnioski.
Na początku pedagog szkolny p. Anna Rybka powitała wszystkich zebranych stwierdzając, że „każdy uczestnik konkursu, niezależnie od tego, czy został jego laureatem, czy też nie, jest i tak zwycięzcą”.
Następnie przyszedł czas na wręczenie nagród za poszczególne konkursy i udział w programach i akcjach społecznych organizowanych na terenie naszej szkoły.
Wręczono dyplomy i nagrody za następujące konkursy:
1. Szkolny konkurs historyczno-plastyczny o Zygmuncie Padlewskim – organizator Anna Szczepańska
2. Ogólnopolski Program Lingos dla Szkół – Agata Celejewska, Małgorzata Perkowska, Honorata Płocińska
3. Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na „Najpiękniejszą kartkę walentynkową” – opiekunowie samorządu Honorata Płocińska, Agnieszka Tomecka, Agata Celejewska
4. Konkurs recytatorski „Wiosenne recytowanie” – organizatorzy Małgorzata Brzezińska i Katarzyna Barciak
5. Konkurs plastyczny „Wiosenne malowanie” – organizatorzy Maria Morgaś i Barbara Zapert-Wachnik
6. Konkurs ortograficzny dla uczniów klas I-III – organizatorzy Renata Zakowana i Aleksandra Karwasińska
7. Konkurs matematyczny „Mistrz – Rachmistrz” – organizatorzy Kamila Krakowian i Małgorzata Marciniak
8. Z okazji obchodów Światowego Dnia Osób z zespołem Downa odbył się konkurs plastyczny „Kolorowe skarpetki” – organizator Marta Wrocławska
9. Z okazji obchodów Światowego Dnia Autyzmu odbył się konkurs plastyczny „Zapal się na niebiesko” – organizator Anna Rybka
10. Odbyła się akcja edukacyjno-społeczna „Dzień bez plecaka”, której organizatorem była Anna Rybka, a celem akcji było zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata.
Prowadząca pani Anna Rybka podziękowała wszystkim za tak liczny udział w konkursach, życzyła sukcesów i motywacji do pracy w przyszłym roku szkolnym.
Na zakończenie głos zabrała Pani dyrektor Marta Berska, która pogratulowała wszystkim zwycięzcom i życzyła dalszych sukcesów i nieustannego rozwijania talentów artystycznych!
Imiona i nazwiska wszystkich zwycięzców znajdują się na stronie szkoły zspkampinos.pl, w zakładce dla uczniów -konkursy
Pedagog szkolny
Anna Rybka

SZKOLNE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE KLAS IV-VIII 2022
10 czerwca obchodziliśmy wielkie święto sportu szkolnego- Szkolne Igrzyska Olimpijskie. Głównym celem było zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności ruchowej, integrowanie się klas, kształtowanie zachowań prozdrowotnych, nabywanie wiary we własne siły.
Każda z klas 2 tygodnie przed Igrzyskami wylosowała nazwę państwa, które podczas Olimpiady ma zaprezentować. Dzięki temu podczas Olimpiady w Szkole Podstawowej w Kampinosie gościliśmy państwa: Wielką Brytanię, Włochy, Meksyk, Szwajcarię, Japonię, Francję, Ukrainę, Hiszpanię oraz Polskę.
Szkolne Igrzyska Olimpijskie rozpoczął pochód klas, które zaprezentowały cechy charakterystyczne wylosowanych wcześniej państw. Pani Dyrektor Marta Dobosz uroczyście rozpoczęła Igrzyska, pozostając wierni tradycji zapłonął znicz olimpijski. Następnie odbył się pokaz breakdence, występ cheerleaderek oraz pokaz zapaśniczy.
Zespół nauczycieli wychowania fizycznego w składzie Marta Berska, Michał Stecko oraz Robert Rybicki przygotowali różne konkurencje sportowe, w których uczniowie mieli szansę wykazać się sprawnością fizyczną: deska na czas, rzut kółkiem, pchnięcie kulą, przeciąganie liny oraz biegi sztafetowe. Nie brakowało współzawodnictwa klas w meczach piłki ręcznej.
Uczniowie startujący w konkurencjach indywidualnych zdobywali punkty dla całej klasy, a trzy najlepsze osoby w danej konkurencji zostały nagrodzone medalami i pamiątkowymi dyplomami.
Najbardziej usportowioną klasą na poziomie klas IV-VI została klasa VI, a na poziomie VII-VIII klasa VIII a.
Zachęcamy do codziennej aktywności fizycznej!