Biblioteka szkolna

Krótko o naszej bibliotece 🙂

Biblioteka szkolna istnieje od 1948r.

Pierwsza książka, która została zakupiona
do biblioteki to Algebra w II klasie gimnazjum.

Obecnie księgozbiór liczy 11 668 woluminów.

Zapraszamy do czytania, udziału w konkursach

oraz spotkaniach czytelniczych.

AKTUALNOŚCI BIBLIOTEKI:


dzień babci i dziadka

Biblioteka-Zabierz książkę na Święta

LEKCJA BIBLIOTECZNA

Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Program ma na celu rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, uatrakcyjnienie księgozbioru biblioteki, a także zwiększenie dostępu uczniów do książek.

W ramach projektu klasy Vb z nauczycielem Edytą Włodarską i VIa z nauczycielem Martą Berską  udały się na lekcję biblioteczna do Biblioteki Publicznej w Kampinosie. Uczniowie zostali zapoznani z bogatym księgozbiorem biblioteki, uczyli się okładać książki w specjalne okładki. Również odbyły się konkursy z nagrodami.


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W tym roku szkolnym hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłoszone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego brzmi „Czytanie dla pokoju”. Głównym celem obchodów tegorocznego święta bibliotek jest popularyzacja literatury pokazującej grozę, agresję i tragizm wojny oraz ich skutków w wymiarze materialnym, społecznym i losów jednostek. Literatura pomaga w kształtowaniu postaw tolerancji, lepszego rozumienia procesów społecznych, doceniania wagi rozwiązywania konfliktów w duchu dialogu. Dzięki literaturze kształtujemy postawę empatii dla ofiar działań wojennych.

Wielu autorów trudne treści przełożyło na formy i język dostosowane do wieku czytelników i ich wrażliwości. W bibliotece szkolnej została przygotowana wystawa książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w których poruszono temat wojny i agresji – zapraszam do biblioteki.

Zachęcam także uczniów z Ukrainy do sięgnięcia po książki w ich języku dostępne online: https://biblioteka.pl/ksiazki-w-jezyku-ukrainskim


KONKURSY NASZEJ BIBLIOTEKI
1) Konkurs plastyczny na zakładkę do książki:
Tu znajduje się regulamin tego konkursu 
2) Konkurs plastyczny „Dlaczego warto czytać?”:    
Tu znajduje się regulamin tego konkursu 

Jesienne Drzewo Czytelnicze
Zaczęła się ta magiczna pora roku, która zmienia świat dookoła. Gdy zawieje mocniejszy wiatr z drzew spadają kolorowe liście. Na dworze robi się coraz zimniej i chętniej spędzamy czas w domu. Mamy wtedy doskonałe warunki na czytanie książek, do czego zachęcam. Jeśli nie wiecie, po jaką książkę sięgnąć w te długie jesienne wieczory, to zapraszam pod Jesienne Drzewo Czytelnicze. A jeśli przeczytaliście wyjątkową książkę, podzielcie się z innymi jej tytułem.

Na tablicy przed biblioteką zostało umieszczone drzewo, które chcę uzupełnić razem z Wami! Na drzewie znajdują się kolorowe listki, na których zapisujemy tytuły książek, które są godne polecenia na długie jesienne wieczory:
– na liściach dębu zapisujemy propozycje książek dla młodszych czytelników z kl. I-III,
– na liściach klonu zapisujemy propozycje książek dla trochę starszych czytelników z kl. IV-VI,
– na liściach kasztanowca zapisujemy propozycje dla czytelników z kl. VII-VIII,
– na liściach brzozy zapisujemy propozycje dla rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły.

Liście z tytułami można także przygotować w domu i przynieść do szkolnej biblioteki.

Stwórzmy razem Nasze Jesienne Drzewo Czytelnicze!ARCHIWUM


UWAGA  – Konkurs biblioteczny !!!

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs
pt. „TOMIK LITERACKI MŁODYCH AUTORÓW”

Regulamin konkursu   >>TU do pobrania <<


Biblioteka szkolna zaprasza do lektury poniższego artykułu pt. „Książka jako małe dzieło sztuki

Książka jako małe dzieło sztuki art.SF