WAŻNE Informacje o egzaminie klas ósmych

list przewodni
Drogi Ósmoklasisto!
Już wkrótce czeka Cię pierwszy ważny egzamin w Twoim życiu.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, czyli musisz do niego podejść, jeśli chcesz ukończyć szkołę. Podzielony jest na trzy części, które będziesz pisał przez trzy kolejne dni. 
 • dzień pierwszy – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut, dla uczniów z dostosowaniem jest wydłużony do 180 minut, dla uczniów z Ukrainy trwa 210 minut.
 • dzień drugi – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut, dla uczniów z dostosowaniem może być wydłużony do 150 minut. Uczniowie z Ukrainy piszą 100 minut.
 • dzień trzeci – egzamin z języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego), który trwa 90 minut oraz od 2024 roku egzamin z przedmiotu dodatkowego (historia, geografia, biologia, fizyka, chemia), który również trwa 90 minut, dla uczniów z dostosowaniem może być wydłużony do 135 minut. Uczniowie z Ukrainy piszą 90 minut.
 
Język obcy na egzaminie (a od 2024 roku również przedmiot dodatkowy) wybierzesz składając deklarację do Dyrektora Szkoły. Ponieważ egzamin z każdego języka jest na takim samym poziomie, dobrym pomysłem jest wybranie tego, którego uczysz się od klasy pierwszej (i miałeś z niego najwięcej godzin), a nie tego który Ci się podoba. 
Przydatne filmy o egzaminie:
Egzamin ósmoklasisty – informacje ogólne: 
https://www.youtube.com/watch?v=vNB6rQ3WF4k&t=1s
Egzamin z języka polskiego: 
Film 1: https://www.youtube.com/watch?v=atObI8W6wi8
Film 2: https://www.youtube.com/watch?v=3igTaFPKgwg
Egzamin z matematyki:
 https://www.youtube.com/watch?v=0H66qYEVE8
Egzamin z języka obcego nowożytnego: 
https://www.youtube.com/watch?v=T4bdefH6s20
 
Przybory:
Na egzamin przynieś ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem (warto mieć więcej niż jeden), a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę (wszystkie rysunki wykonujesz długopisem, nie wolno korzystać z ołówków). 
Na salę egzaminacyjną możesz również wnieść małą butelkę wody. Podczas egzaminu postaw ją przy nodze stolika, tak aby przez przypadek nie zalać arkusza z zadaniami
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych (telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, smartwatchy, tabletów). Złamanie powyższej zasady będzie każdorazowo skutkować unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu.
Wyniki z egzaminu:
Wyniki z egzaminu otrzymasz na specjalnym zaświadczeniu i podane one będą w skali procentowej i centylowej. Zanim otrzymasz takie zaświadczenie, swoje wyniki możesz sprawdzić logując się na stronę ogólnopolskiego systemu informatycznego ZIU (https://wyniki.edu.pl/) przy pomocy loginu i hasła, który otrzymasz od Dyrektora Szkoły. 
Jeżeli jesteś laureatem konkursu wojewódzkiego, organizowanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, z przedmiotu, który objęty jest egzaminem, to wtedy z danej części jesteś zwolniony i otrzymujesz maksymalny wynik (100%).
 
Kilka rad przed samym egzaminem:
 1. Wyśpij się (przed egzaminem, nie w jego trakcie ;). Zapewne wielokrotnie słyszałeś, że Twój organizm potrzebuje przynajmniej 7 godzin snu. Jeśli będziesz niewyspany, to
  o wiele trudniej będzie Ci skoncentrować się na rozwiązywaniu zadań. Połóż się wcześniej spać, wywietrz swój pokój i unikaj słuchania głośnej muzyki oraz korzystania
  z komputera lub telefonu przynajmniej na godzinę przed snem. Na pewno złym pomysłem jest zarywanie nocy, aby powtórzyć cały materiał czy szukanie przecieków
  w Internecie, umieszczanych przez kolegę brata, którego wujek ze strony matki pracuje w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
 2. Zjedz śniadanie. Twój mózg potrzebuje paliwa aby pracować, a Ty potrzebujesz swojego mózgu, aby napisać egzamin. Dobrze zbilansowane śniadanie da Ci potrzebną energię na najbliższe godziny, które spędzisz nad arkuszem egzaminacyjnym, dzięki czemu lepiej będziesz mógł skupić się na zadaniach. Paczka chipsów czy napój energetyczny to zły pomysł – zawierają one dużo cukru, którego poziom w Twoim organizmie bardzo szybko zacznie spadać. Sprawi to, że będziesz senny i rozkojarzony, co nie ułatwia pisania egzaminu.
 3. Postaraj się zrelaksować dzień przed egzaminem (tak wiemy, łatwo się mówi ;). Trudno jest się nie stresować – w końcu do Twój pierwszy ważny egzamin. Stres jest Twoim największym wrogiem, ale chaotyczne próby powtórzenia wszystkiego tylko go spotęgują. Zamiast tego lepiej posłuchaj muzyki, poczytaj książkę, obejrzyj jakiś serial lub spotkaj się ze znajomymi. Postaw też na aktywność fizyczną – idź na spacer lub na rower. Jeśli już koniecznie musisz się uczyć, to zrób sobie szybką powtórkę np. przypomnij sobie wzory z matematyki. Pamiętaj, że do egzaminu przygotowywałeś się przez osiem lat spędzone w szkole podstawowej – co może pójść nie tak.
 4. Postaraj się napisać najlepiej jak umiesz. Przed egzaminem z mediów zapewne dowiesz się, że egzaminu nie da się nie zdać. To jest prawda, ale wynik brany jest pod uwagę przy rekrutacji do szkoły średniej. Im więcej punktów zdobędziesz, tym większa szansa na dostanie się do tej wymarzonej. Nie zostawiaj pustych zadań, a zwłaszcza wypracowań. Napisz przynajmniej parę zdań, a może dostaniesz kilka punktów. Matematyka w tym przypadku jest nieubłagana – jeden czy dwa punkty to zawsze więcej niż zero, które otrzymasz, jeśli zostawisz zadanie niezrobione.
 5. Zostaw telefon w domu. Na salę egzaminacyjną nie wolno Ci wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Posiadanie takiego urządzenia sprawi, że egzamin zostanie unieważniony. Jeśli koniecznie musisz mieć go ze sobą (np. aby skontaktować się
  z rodzicami), to na czas egzaminu zostaw go wyłączony w depozycie u nauczyciela, pedagoga lub sekretariacie.
 
Przydatne linki:
Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty są dostępne na stronie CKE (kliknij).
 


 
Adresy stron z informacjami o Egzaminie Ósmoklasisty:
 
Centralna Komisja Egzaminacyjna: www.cke.gov.pl
Egzamin ósmoklasisty: www.cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty
OKRĘGOWA KOMISJA EGZAMINACYJNA w Warszawie: www. oke.waw.pl
MINISTERSTWO EDUKACJI I NAUKI : www. men.gov.pl
KURATORIUM OŚWIATY W WARSZAWIE : www. kuratorium.waw.pl
Serwis Biura Edukacji m.st. Warszawy: www.edukacja.warszawa.pl
 

Informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów (KLIKNIJ)     
Przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów (KLIKNIJ) 
 
Życzę Wam powodzenia
pedagog szkolny
Anna Rybka